Velkajärjestelylainojen

Miten on, voiko pankki oikeasti periä takaajilta velkajärjestelyssä ilman suoritusta jääneitä lainoja eli joiden osuus kuukausikertymästä on niin pieni, ettei niitä suoriteta? Nehän on kuitenkin edelleen minun maksettavia, jos tulot suurenevat. Kiva huomata, että kun kuvitteli asioiden korjaantuvan, niin onkin tietämättään kaatanut omat paskat toisten niskaan! Voiko tämä olla totta?
3505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ja siksi en ole velkajärjestelyyn hakeutunut, ettei pankki ala perimään äidiltäni mitään, joka olisi katastrofi. Yritän kitkutella ja maksaa, kaikki menee mikä tulee.

Äänestä

periä takaajilta, sehän siinä vitsinä onkin. Ootko muuten tietonen, että pienitulosella velkajärjestely tarkoittaa vielä kovempaa souvia kuin ulosotto? Ei ole ns. maksuvapaita!

Äänestä

Velkajärjestelyssä velallinen saa aimo summan velkoja anteeksi.

Jutun juoni on siinä, että saman velallisen takaaja ei saa mitään anteeksi.

Siis jos velallinen pääsee velkajärjestelyyn ja hoitaa homman täsmälleen oikein, hän vapautuu veloistaan. Mutta hänen velkansa taannut henkilö ei vapaudu takausvastuusta, vaan on velvollinen maksamanaa sen osan jonka velallinen on järjestelyssä saanut anteeksi.

Kokemusta on. Takaamani henkilöt vapautuivat velkajärjestelyn avulla veloistaan jo vuosia vuosia sitten. Minä olen yhä vastuussa takauksista; olen siis velkaa velallisten puolesta tällä hetkellä n. 60.000 euroa.

Tämän jujun vuoksi pankit aina säännönmukaisesti vastustivat velkajärjestelyä, jota ne kuitenkaan eivät pystyneet estämään. Tällä menettelyllä pankit saivat takaajan jäämään täysimääräiseen vastuuseen.

Takaaja vapautuu takausvastuusta vain siinä poikkeustapauksessa jolloin pankki on vapaaehtoisesti suostunut velan järjestelyyn ja pienentämiseen. Tästäkin piti hakea KKO:n päätös.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


perintä takaajilta???? kirjoitti:

Miten on, voiko pankki oikeasti periä takaajilta velkajärjestelyssä ilman suoritusta jääneitä lainoja eli joiden osuus kuukausikertymästä on niin pieni, ettei niitä suoriteta? Nehän on kuitenkin edelleen minun maksettavia, jos tulot suurenevat. Kiva huomata, että kun kuvitteli asioiden korjaantuvan, niin onkin tietämättään kaatanut omat paskat toisten niskaan! Voiko tämä olla totta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu