Lumisateiset aamuterveiseni täältä Etelä-Savosta.
Pääsiäis-Riehat ovat sitten takanapäin ja rauha on saapunut laivaan,toivonmukaan.
Laitoin luutani aamuhämärissä porstunnurkkaan ja kissani kiipesi oitis pankolle,tais katilla olla vähän kylmä kyyti.
Paljon oli maisema muuttunut,siitä kun Hesasta lähdin,olisiko ollut vuosi 1955 niin se oli.
Olin töissä Korsossa,siellähän sitä Hyrylän WPK:lla tansseissa kuljettiin.Oi niitä aikoja.
Vantaa oli tosipaljon laajentunut,enollut tuntea.
Aikoinaan hiihdimme Haagasta Vantaalle,serkkuni äidin rintamamiestalolle.
amateusta vieläkin vähän huimaa öinen lentely
Muistoja menneiltä ajoilta
8
457
Vastaukset
- luudalla?
Eikö vieläkään ole saatavissa korilla varustettuja moderneja luutia?
GPS:llä kai sentään suunnistat?Tottakai on korilla ja gps:llä varustettuja
noidan lentovarusteita.
Ei vilusta, nälästä, pimeästä tietoakaan.
Herkkuja on ja juominkeja lentohärvelin täydeltä,,,
Ei, ei,nykyajan noidat rupea niin vanhan-aikaisilla historiallisilla vempeleillä lentelemään,,, en minä ainakaan,
Koitahan katsella vähän tarkemmin taivaalle, tai kaukoputkella, tulet huomaamaan jotakin......
- Hintriika*
Aika huimapäinen mummu olet, että jaksat vielä tuollaisen lentomatkan tehdä! Monikin on nuorempana harrastanut niin paljon matalalentoa, että eläkeläisenä jättää luudan nurkkaan ja antaa nuorempien luutien lakaista. Ja lentää.
Terveisiä luudalle ja kissalle!Hienoa että lentosi onnistui ja sait muistella samalla menneitä.
Kyllä nuo uudet navigointilaitteet auttaa tuolla pimeässä, tuota hämäräsokeutta ikä tuo tullessaan.
Kylmää oli yöllä ja tuo lumisade kasteli polvet, alkaa olla parempi parkkeerata luuta ovenpieleen, ja vain muistelmissa lennellä tuolla yläilmoissa.
Hauskaa Pääsiäistä
Heräsin voimakkaaseen huminaan yöllä. Luulin sen tulevan pelastushelikopterista, mutta nythän se selvisi.
Sinun helmasihan siellä paukkuivat ohi kiitäessäsi.
Koko Armas Suomemme on nyt valkoisen vaipan alla.
Hyvää Pääsiäistä.- tulenlieskat
Kiitos kun lakasit lumiset pilvet taivaalta. Paljon saa kunnon leveät helmat. Nyt on kaunista ja kirkasta, pääsi tuo aurinkokin paistamaan. Mukavaa pääsiäisen jatkoo Amadeus.
- täällä lännessä!
Oliko se hyvä vai paha noita, joka valkoisen vaipan heitti melkein koko Armaaseen Suomeen, unohti vain tämän lounaisen länsirannikon. Meillä on edelleen musta maa, pakkasta muutama aste ja aurinkokin on paistellut päivällä selkeältä taivaalta tähän asti! Tänään, koirakävelyllä, aurinko yritti katsella pilviharson takaa. Tietääkö se ehkä lumisadetta?
En oikein enää välittäisi, voisivat nuo leskenlehdet edelleen kukkia! - etsivivä-amadeus
täällä lännessä! kirjoitti:
Oliko se hyvä vai paha noita, joka valkoisen vaipan heitti melkein koko Armaaseen Suomeen, unohti vain tämän lounaisen länsirannikon. Meillä on edelleen musta maa, pakkasta muutama aste ja aurinkokin on paistellut päivällä selkeältä taivaalta tähän asti! Tänään, koirakävelyllä, aurinko yritti katsella pilviharson takaa. Tietääkö se ehkä lumisadetta?
En oikein enää välittäisi, voisivat nuo leskenlehdet edelleen kukkia!Kiitos teille kaikille mukanaolosta,kyllä oli hauska reissu.
Anteeksi,kun herätin Sinut Jopel,teko ei ollut niin paha,kuin tarkoitus,vai kuinka se meni..
Ei minulla hämäräsokeutta tiettävästi ole,vaan syvyysnäkö oli pielessä,kun raanakuskin paikkaa aikoinaan Valmetilta hain.
Toinen ongelma tietenkin tuo ulkonäkö,senvuoksi hakeuduinkin mahdollisimman kauaksi asutuskeskuksista.
Hyvä täällä asustella on,aina senverran hatunalle tuullee,että aivot saa happea.
Olen työikäsenä kolmea kaupunkia asustanut,että tiedän senkin autuuden ja pääseehän täältä kaupunkiin vieläkin,ei vielä muuttopuuhissa amateus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie807042Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346523Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816323Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644122Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532512Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62419Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant662206Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431519- 141512
- 1981240