Sytokuurilla oltu pitkään, nahat alkaneet ihan riekaleina lähteä ja vain jalkapohjista, ei muualta. Vaikka rasvaa monta kertaa päivässä ja liottaa suolavedessä,ei auta. Onko kellään ideoita/kokemuksia että saisi ihon sen verran kuntoon että voisi lenkillä käydä.
rasvana kokeiltu tummelit, helosan, freeman ym...
rasvana kokeiltu tummelit, helosan, freeman ym...
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hamppu käsirasvaa? En ole syöpäpotilas, mutta minulla on aina ollut todella ongelmalliset jalkapohjat, syviä, kipeitä haavaumia. Tuo hamppurasva on ollut minulle ihan ehdoton. Vähän hintavaa, mutta toisaalta riittoisaa.
tauko xelodasta,kun tulehtui pahasti varpaat ja kämmenetkin. Kokeile geelisukkia tai muita pehnyksiä,joita saa mm apteekista. Sitte laita kaksi sukkaa päällekkäin,niin hankaus syntyy sukkien väliin eikä nahan ja sukan väliin.
Tummelia käytin ja suolavettä. parasta lääkettä.
ole vielä lähtenyt nahat jalkapohjista, mutta kynnet alkaa lähteen sormista. Saan tippana Taxotereä ja tabletteina Xelodaa ja kynnet on arkana ja tummat alta.Mikä avuksi. Olen käyttänyt kylmäkinttaita tiputuksen ajan.
ja ne kasvavat sitten takaisin. Kipeät ne ovat ja vähänkään jos osuu johonkin,niin sattuu ja kovasti.
xeloda ensin kolme kk/ sit tippana ceff.
Xelodasta en oikein mitään huomannu
ceffit toi huonovointisuutta.
Ehkä jalkapohjien iho kuivui xelodasta.
Minulta myös nahat lähtee jalkapohjista, olen liuottanut jalkoja lämpimässä vedessä ja hinkannut nahkaa pois ja rasvannut ihan käsivoiteella. Kynnet on ihan höttöä, ja varpaista irtoamassa. Kynsien alla on mustia verenpurkaumia ja kynnet niin kipeät ettei saa oluttölkkiä repäistyä auki, ei vaineskaan, vaan en saa kissanruokapurkkeja auki kun sormet on niin kipeät. Pitää hohtimilla aukaista purkit.
hitaasti,mutta varmasti.
kynnet,odottelen uutta kasvua...
Jalkapohjani samoin kämmenet iho hilseili, rasvausta päivittäin.:)
tuo sytostaatti-yhdistelmä on ilmeisestikin aika raju hoito. mutta ohi sekin menee ja vaivat jäävät taa. toivotaan, että se olisi myös tehokas sitten.olisi pitänyt ottaa itselle kopio siitä oirepäiväkirjasta, mutta ei sitä silloin hoitojen aikaan osannut ajatella.
lisännyt mitään oireita kuin taxot
meitä oli ryhmä,osalla zeloda,osalla ei.
Oletan että zelodan käyttäjillä oli pienempi taxo annostus.
Ja yksilöllistä toiella enemmän oireita että
älkää peljätkö alkavia hoitoja:)))