Missä sijaitsevat Dublinin edullisemmat ostospaikat? Onko jotain must juttuja, esim. hyviä outletteja? Minne ei laihemmalla kukkarolla kannata vaivautua? Onko Dublinissa kahviloita missä kannattaisi piipahtaa? Kiitsa ja tank juu!
Ostoksille ja kahviloita?
2
945
Vastaukset
- ...mene katsomaan
Jos sulla on varaa asua ja elää pitkiä aikoja Suomessa, on sulla takuulla varaa tehdä samoin vähän aikaa Dublinissakin. Kun Temple barin tyhjänpäiväisyydet kierrät tarpeeksi etäältä, se riittää. Ei Irlanti ole mikään kirpputori, mutta Suomeen verrattuna moni ostos ja palvelu oli kotimaiseen verrattuna edullisempaa. kallista toki löytyy, etenkin, jos turistirysiin ui. Mutta kuka pakottaa?
Ihmiset mukavia, kaupunki vallan mukava paikka, kotoisa, helposti jalkaisinkin tutkittava ja muutenkin kiva, menen toistekin.
Dublinissa vakituiseen asuvat älkööt taas vaivautuko kumoamaan väitettä, sillä myös minä puhun turistin suulla. - Ssuki
Tein älyttömän halpoja ostoksia St. Georgella sijaitsevasta Penny's -kaupasta. Valtava vaatekauppa, josta löytyy jotain niin miehille kuin naisillekin. T-paitoja 4 e, hameita ja mekkoja 10 - 15 e, housuja 10 - 15 e. Kiertämällä ostoskadut St. George ja Grafton Street löydät varmasti muitakin halpoja paikkoja. Suosittelen piipahtamaan myös Grafton Streetin ympäristössä olevissa pienissä putiikeissa. Eivät ole välttämättä halpoja, mutta alue on kaunista ja liikkeet kiinnostavia.
Kävimme noin 50 km Dublinista sijaitevassa Kildare Villagessa, joka oli outlet -kylä mistä löytyi n. 30 eri merkkiliikkeen poistomyymälä. Hinnat vaihtelivat, mutta sinne varaisin mukaan vähän enemmän rahaa. Ralph Lauren on kallis alennettunakin. Oli seassa toki muutama kohtuuhintainenkin liike. Kildareen pääsee kätevästi junalla ja asemalta on ilmainen bussikuljetus outlet-kylään.
Kahviloista on mainittava Butlers Chocolate. Taivaallisen hyviä irtosuklaita ja kaakaoita ja kahveja joka makuun. Suklaapuoteja löytyy ympäri Dublinia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614178KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1122731Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452232Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291883- 241843
- 281556
- 171400
- 651310
- 1301264
- 311178