luotijuna?

tokio-kioto

Olen menossa Tokioon elokuussa kymmeneksi päiväksi ja haluan ehdottomasti käydä päivän retkellä Kiotossa. Kuinka paljon maksaa luotijunalla meno/paluu Kiotoon ja mikä matka-aika?
Ovatko junat aina täynnä, onko paikkalippu pakollinen? Ns.luotijunan matka on kokeiltava, siksi en edes harkitse lentoa tai mahdollista hitaampaa junaa.

5

922

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • junalla kiotoon

      osta 7pv juna passi jos vain sinulle sopii,sen saat vain suomesta,sitten vaihdat voucherin paikallisessa lipputsto:ssa passiin ja ei kun menoksi,upeaa ja toimivaa,ja tullee halvimmaksi ja erittäin käyttökelpoinen ja monipuolinen lippusysteemi.

    • Jersdj
    • japaniaan

      Tuossa joku mainitsikin, että sinun kannattanee ostaa RaillPass viikoksi. Nimittäin siitä on hyötyä myös tokion Yamanote -rengaslinjalla ja parilla sitä halkovalla linjalla, eli saat matkustaa myös noilla sen viikon ajan.

      Paikkalippuja ei tarvita. Oman kokemukseni mukaan ainakin lähtiessä uenon tai shinagawan asemalta viidessä ensimmäisessä vaunussa, jotka ovat "non-reserved" vaunuja, on ollut aina tilaa todella reippaasti. Toisaalta jos sinulla on RaillPass, niin saat veloituksetta käydä varaamassa paikan haluamaasi junaan. Tässä kohtaa varoittaisin kuitenkin tupakkavaunuista. Ne eivät varmasti ole elokuussa mitään mukavan raittiita vaunuja. :)

    • luotijuna?

      Kiitos paljon kaikille vinkeistä. Odotan jo malttamattomana ensimmäistä Japanin matkaani.
      Kymmenen päivän matka sen verran lyhyt, että on suuniteltava huolellisesti mitä haluaa nähdä.
      Onko Tokiossa huvipuistoa, jossa vauhdikkaita vuoristoratoja? Onko Disneyland käymisen arvoinen, vai olisiko joku toinen huvipuisto ns.japanilaisempi?
      Entäs pukeutuminen Tokiossa hellesäässä? Voiko pukeutua huoleti Shortseihin vai onko se epäkohteliasta paikallisia kohtaan? En siis tiedä yhtään miten paikalliset pukeutuvat yli 30 asteen kuumuudessa.

      • kuumalla säällä

        Kadulla, kaupoissa, tavanomaisissa turistikohteissa, huvipuistoissa, junissa jne. sortsit täysin ok. Liikeasioita et kuvauksesi perusteella matkan aikana hoida, joten ei sinun myöskään tarvitse pukeutua kuin salariiman. Hienot ravintolat, ehkä jotkut temppelit tms. saattavat vaatia hiukan virallisempaa pukukoodia, mutta tuskin Suomessakaan menisit Savoyhin sortseissa ja T-paidassa ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      51
      3259
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      943
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      830
    4. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      780
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      724
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      17
      710
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      611
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      22
      611
    9. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      42
      600
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      577
    Aihe