Meillä on ongelmana puheluita soitettaessa, että vastaanottaja ei kuule ääntämme! Onko Skypessä jokin asetus, joka pitää klikata päälle? Vai olisiko mikroni rikki. Olemme vasta ottaneet Skypen käyttöömme.
Vastaanottoja ei
5
799
Vastaukset
- apua:
Tee testisoitto eli Skype Test Call. Puhelun alettua klikkaa pientä kuuloke-ikonia Skype-ikkunassa alhaalla oikealla. Aukeaa kaksi ikkunaa, ylemmässä näkyy mikrofonivoimakkuus ja alemmassa kuulokevoimakkuus eli vastapään puhe.
Tämä mikrofonin volyymi pitää puhuessa säätää sellaiseksi, että palkit liikkuvat lähes oikeaan reunaan. Muistaakseni Skype säätää oletuksena voimakkuuden auotmaattisesti.
Jos ei eloa näy, katso että mikkipiuha menee mikrofoni- eikä linjaliittimeen. Lisää voimakkuutta saa säätämällä tietsikan Master Volume -> Options -> Properties -> Recording -> Microphone -> Advanced -> Microphone Boost, päälle. Jo tätä ennen katsot, että mikrofoni on valittuna eli täppä Select-ruudussa!
Kuulostaa ehkä vaikealta, mutta tuo lähtee liikkeelle klikkaamalla pientä kaiutin-ikonia ruudun alareunassa oikealla! Ja tekstit voipi olla myös suomeksi.- neuvoistasi!
Hei,
haluan kiittää neuvoistasi! Itse ominpäin en varmaan olisi ongelmaani ratkaisua löytänyt.
- käynyt vanhanaikaisesti
Oletus arvoisesti mikrofoni on nollilla, eli säädä nyt ensialkuun mikkiä ja tee sitten testisoitto skypellä.
- Ei ole
Mitään uutta. Paremminkin sääntö kuin poikeus, jos koneen mikkiä ei ole ennen käytetty.
Ääniasetukset. - TIA2000
MINULLA SAMA VIKA,MINÄ KUULEN VASTAANOTTAJAA, JOKA TAAS EI KUULE MINUA, JA JOS JOTAIN KUULUUKIN NIIN PÄTKII NIIN PALJON ETTEI SAA MITÄÄN SELVÄÄ.3:KUULOKKEET MIKILLÄ OLEN NYT KOKEILLUT. ELI MITEN TON PÄTKIMISEN SAA POIS? SKYPE TESTIPUHELIMEEN ONNISTUU SUHT HYVIN, VAIKKA PÄTKII VÄHÄN SIELÄKIN. MIKKIASETUKSEN OLEN SKYPE-SIVUN ALAREUNASTA JO TARKISTANUT JA ON "TÄYSILLÄ". KIITOS AVUSTA KUKA SITTEN MINUA AUTTAAKIN.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http3004856Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1383099Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k593059Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn331590Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271272- 471209
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.151058Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781031Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais521019Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu581001