Miten framet korvataan css:llä?

MaPe

Toisesta topikista luin että frameja ei suositella käytettäväksi ja saman voi saavuttaa css:llä.
Miten framet korvataan css:llä?

3

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Per Saukko

      Kehysten käyttö nimenomaan asemoinnissa on siis korvattavissa CSS:n avulla.

      Ihan kädestä pitäen näitä asioita ei jaksa lähteä opastamaan, kun joku on jo nähnyt sen vaivan, että on tuottanut aiheesta melko ymmärrettävän paketin. Siispä linkkejä. :) Suomeksi vieläpä.

      http://appro.mit.jyu.fi/doc/css/ ja tuolta erityisesti kohta 3.2. - Asemointi.

      http://netti.nic.fi/~tapio1/Opetus/Muotoilut0.php3 kertoo myös CSS:llä asemoinnista.

      Lisää ohjeita löytyy pilvin pimein Googlettelemalla. Avainsanoina ainakin CSS, CSS2 ja positioning.

      Tietysti W3C:n myös sivuja voi tutkailla. Sieltä löytyy kaikki tarvittava informaatio; esitystapa ei vaan välttämättä suosi ihan aloittelijaa.

      Valitettavasti vanhemmilla selaimilla uudehkon CSS2-standardin mukaiset asemoinnit eivät välttämättä toimi. Siitäkin huolimatta pitäisin sitä kehyksiä parempana vaihtoehtona. Yleensäkin CSS:ää hyödyntäviä sivuja tehdessä olisi hyvä varmistua siitä, että sivut ovat toimivat ja mielellään käytettävätkin myös, jos tyylit eivät jostain syystä olekaan käytössä.

      • MaPe

        Että antamis linnki sitten käyttää frameja, vaikka css onkin niin mahtava!

        Kyllä tuon positioningin CSS:llä osaan tehdä, mutta navigointi siten kuten frameilla että vain yksi frame vaihtuu kun toisessa on navigointivalikko.

        Vai pitääkö CSS:llä sitten tyrkätä navikointikoodit jokaiseen sivuun erikseen (tietysti sen voi laittaa css tiedostoon, muttei niin kuin frameilla että sivut ovat pellkkiä sivuja ja navigointivisu on erikseen)?


      • hiiha
        MaPe kirjoitti:

        Että antamis linnki sitten käyttää frameja, vaikka css onkin niin mahtava!

        Kyllä tuon positioningin CSS:llä osaan tehdä, mutta navigointi siten kuten frameilla että vain yksi frame vaihtuu kun toisessa on navigointivalikko.

        Vai pitääkö CSS:llä sitten tyrkätä navikointikoodit jokaiseen sivuun erikseen (tietysti sen voi laittaa css tiedostoon, muttei niin kuin frameilla että sivut ovat pellkkiä sivuja ja navigointivisu on erikseen)?

        tai jotain siihen suuntaan.

        Minullakin oli ekat versiot sivuista sellaiset, että joka sivulla piti olla samat 6 linkkiä näkyvissä.

        Kokemuksen kartuttua, sivujen laajennuttua (ja luettuani Korpelan juttuja), olen päässyt eroon tuosta rakenteesta. Nyt alisivuilla on linkkejä ko sivulla oleviin kohtiin ja uusiin sivuihin SEKÄ linkki pääsivulle.

        Frameilla on kätevä tehdä juuri tuollainen kiinteä linkkilista. Kun frameista sitten luovutaan, niin tuosta linkkilistasta ei haluta luopua.

        Jos sivusto on suppea, se tavallinen 5 sivua, niin alasivulle riittää yleensä että siinä on linkki pääsivulle. Laajemmilla sivustoilla tarvitaan sitten taas ihan eri linkkejä joka alasivulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      140
      10506
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5393
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      40
      4070
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3612
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2664
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      359
      1582
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1567
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      73
      1428
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1386
    Aihe