Collien ja aksanpaimen koiran..

sekotus,emä saksanpaimen koira ja isä collie.Onko kellään tietoa ja kokemusta ,minkäläinen koirasta on kasvamassa ja koko aikusena koirana?
3448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kun molemmat on paimenkoiria niin todennäköisesti tulee kivoja perhe/harrastuskoiria. Paljonhan luonteeseen vaikuttaa emän luonne kun ensimmäiset viikotkin pennun elämässä on ratkaisevia - eli jos emä luottavainen/tottelevainen niin pentu ottaa mallia. Eipä varmaan jää pienemmäksi kuin Collie - eli vähintään n. 53 cm...

Äänestä

aikoinaan minulla oli hoitokoirana kyseinen sekoitus, oli tosin silloin jo 12-vuotias, mutta näytti (ja välillä käyttäytyi) pennulta =)

Ulkonäöltään oli omaa collieurostani (seropi oli siis narttu) hieman pienempi, todella kaunis koira. Muistutti erittäin siroa, pienikokoista, pitkäkarvaista saksanpaimenkoiraa. Erittäin tumma väritykseltään (turkin väritys muistutti hieman hollanninpaimenkoiran raidallista väritystä, vaikka koiran vanhemmat olivatkin minulle tuttuja, emä puhdasrotuinen tricolorcollie ja isä "perinteisen värinen" puhdasrotuinen saksanpaimenkoira).

Luonteltaan vilkas (ei ADHD-tapaus sentään =)), opetin jotain "turhia" temppuja ihan huvikseni, mielellään teki temppuja ja oppi nopeasti, tottelevainen. Ei tullut toimeen narttukoirien kanssa, mutta urosten kanssa todella hyvin =) Ihmisiä kohtaan oli ensin varautunut, mutta kun tutustui, oli mitä parhain kaveri =). Ei kuitenkaan mikään vahtikoira, lapsia rakasti (oli ollut lapsien kanssa tekemisissä koko elämänsä ajan).
Oikeastaan ainoa miinuspuoli, mikä tässä koirassa minusta oli, niin oli paukkuarkuus. Jos jossain, kaueampanakin paukahti, sai pidellä hihnaa oikein kunnolla, ettei koira karkaa. Ensimmäisillä kerroilla, kun koiraa ulkoilutin, niin vaikka minulle oli sanottu tästä, niin tuli yllätyksenä, kuinka kovaa koira voikaan nykäistä, lensin selälleni, mutta hihna pysyi onneksi käsissä.
Muuten aivan ihana, kaunis koira =)

Äänestä

Eli sekoituksesta voi tulla ihan mitä tahansa vanhempia / sukua mitenkään tuntematta. Oletan pennun hinnan olevan kymppejä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SAKAROTUINEN kirjoitti:

sekotus,emä saksanpaimen koira ja isä collie.Onko kellään tietoa ja kokemusta ,minkäläinen koirasta on kasvamassa ja koko aikusena koirana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu