Lämmönsäätö autom.

mond01

Onko tämä mondeon lämmönsäädön ominaisuus vai vika, kun tuo sisätilan lämpötila ei tahdo pysyä/asettua oikeaksi oikein millään, varsinkin jos pysäyttää/sammuttaa auton vaikka 5min:ksi ja lähtee taas ajoon alkaa kylmän työntäminen joka KESTÄÄ kauan (en ole edes tarennut kokeilla kuinka kauan) niin pakko säätää hetkeksi lämpöä ylöspäin jottä säätö herää. Muutenkin kaupunkiajossa lyhyttä ajoa, ei edes kannata käyttää "auto" asentoa, kun lämpötila ei ikinä ole oikea. Kyseessä mondeo -01 ghia 2.5l

11

4353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2001...

      Itselläni on ollut manuaalisessa lämmönsäädössä säätövikaa. Lämmintä tulee sisään jos säätövipu on täysillä lämmöillä. Heti kun vähänkin pienentää lämpöä, niin rupeaa puhaltamaan aivan kylmää. Jos puhallinta pitää täysillä, niin silloin lämpötila pysyy paremmin paikoillaan.
      Välillä kun rumppaa säädintä kuumalle ja kylmälle edestakaisin, niin silloinkin lämpötilan säätö toimii paremmin. Taitaa olla tyyppivika??

      • mond01

        Niin tuo tuntuu tekevän minullakin hieman manuaalilla, ei niin pahasti kuin auto as. oliskohan vikana säätöventiilin kiinni takertelu, kun siihen tuntuu auttavan tuo lämmön nosto hetkeksi.


      • 2001...
        mond01 kirjoitti:

        Niin tuo tuntuu tekevän minullakin hieman manuaalilla, ei niin pahasti kuin auto as. oliskohan vikana säätöventiilin kiinni takertelu, kun siihen tuntuu auttavan tuo lämmön nosto hetkeksi.

        Ko. säätövika ilmeni tänä talvena. Säädintä tosiaan pitää useita kertoja rumpata edestakaisin, niin sitten lämpötila rupeaa pysymään oikeana.
        Sitten kun lämpötila pysyy oikeana, niin silloin vasta puhaltimen nopeutta voi pienentää. Jos liian aikaisin pienentää puhallinta niin rupeaa kylmää puhaltamaan. Lämpötilan ollessa kuumassa asennossa ei kylmää puhalla milloinkaan vaikka puhallin olisi aivan pienellä, mutta kun säädintä nykäisee vähän viileämmälle, niin silloin heti rupeaa tulemaan kylmää ilmaan.


      • mond01
        2001... kirjoitti:

        Ko. säätövika ilmeni tänä talvena. Säädintä tosiaan pitää useita kertoja rumpata edestakaisin, niin sitten lämpötila rupeaa pysymään oikeana.
        Sitten kun lämpötila pysyy oikeana, niin silloin vasta puhaltimen nopeutta voi pienentää. Jos liian aikaisin pienentää puhallinta niin rupeaa kylmää puhaltamaan. Lämpötilan ollessa kuumassa asennossa ei kylmää puhalla milloinkaan vaikka puhallin olisi aivan pienellä, mutta kun säädintä nykäisee vähän viileämmälle, niin silloin heti rupeaa tulemaan kylmää ilmaan.

        Pitäis vissiin kysyä Fordilta kun tuo piirikaavio näyttäisi että lämmitysautomatiikassa olisi testipistoke, josko pystyisivät lukee onko ok.


    • harvoin tulee koskettua

      2006 mallisessa en ole huomannut ongelmia. Lämmitin on aina automaatilla ja hyvin harvoin edes kosken siihen. Lähinnä säädön tarvetta voi tulla pitkällä matkalla, jolloin auton lämpötila tasaantuu ja voi tulla tarve säätää aste tai pari suuntaa tai toiseen. Tietysti sekin vaikuttaa että onko talvitakki päällä vai ei.

    • Haruger

      Ainakin itse olen huomannut (mondeo -07 autom.ilmast.) että automaatilla ollessaan lämmönsäätö toimii huonosti keväisin ja syksyllä. Ilmeisesti kun ulkona lämpö on nollan tienoilla (ei lähde ilmastointi kompura päälle) ja auton sisälämpö saattaa auringon vaikutuksesta olla hyvinkin korkea ei automatiikka hallitse tilannetta. Kesällä toimii hyvin ja pitää lämmön tasaisena. Lisäksi hassu piirre laitteessa on myös kompuran toiminta eli on joko aina päällä (jos ulkolämpötila sallii, AUTO-asento) tai sitten pois (eco-asento). Automaattisesti ei Mondeossa kompura mene pois/päälle riippuen viilennys tarpeesta!

      Toinen ongelma laitteessa on talvella ilman ohjauksen toiminta eli ikkunat huurtuu helposti jos ei "pakota" ilmavirtaa ikkunoille. Ts. puhaltaa automaatilla ollessaan liiaksi jaloille.

      Omat ajoni kuitenkin lähes täysin maantieajoa jolloin lämmöillä on varmasti ollut mahdollisuus tasaantua.

      Kysyin noista ominaisuuksista merkkihuollosta ja siellä totesivat että vaikka Mondeossa on automaatti-ilmastointi pitää ilmanjakoa ohjata käsin!?!. Mielestäni täysin väärää tietoa! Kyllä ilman ohjaus on tarkoitettu toimivan automaattisesti. Aikaisemmassa ranskalaisessa autossani lähes ainoita hyviä puolia oli juuri automaatti-ilmastoinnin toiminta.

      • mond01

        Taitaa voorti haistaa kevään kun eilen lämmönsäätö ei totellut sitten ollenkaan, sai vain kuumaa ja vähän haaleampaa, alko tulla pikkasen hiki, onneksi ei ollut pitkä ajomatka, ulkona oli kymmenkunta astetta lämmintä, ilmastointi päällä, lämmönsäätö manuaalilla LO asennossa silti puski lämmintä ohjaamoon, ilmastointi putket kyllä kylmiä, no tänään taas toimi.


    • korjattu

      Lieneekö moottorin lämmöt normaalit?
      Esiintyy vikaa jossa moottorin termostaatti hirttää kiinni, yleensä aukiasentoon ja sillon ei lämpene auto.

      • mond01

        Ongelmanahan ei ple etteikö auto lämpiäisi, vaan tuo säädön toimimattomuus, en usko että moottorin lämpö laskee 5min. aikana auto sammutettuna niin paljon että vaikuttaisi lämpötilan säätöön, sisäanturihan mittaa automatiikalle lämpötilaa moottorin lämpötilasta riippumatta (tietääkseni).


    • Mondeo '02

      Takkuaa ne karvahattumallitkin. Säätimen kun kääntää kuumimmalle, alkaa kylmän puhallus:) Täytyy vääntää takaisin jonkun verran, että saa lämmintä. Muutenkin puolen millin säätö voi merkitä ~5 astetta. Hyvä hinta/laatu kaikesta huolimatta.

      • pikkuvikoja

        Minulla täsmälleen sama oire, Mistä mahtaisi johtua??? Täysillä tulee kylmää ja piiru takaisin säätämällä tuleekin sitten jo kuumaa ilmaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      113
      6557
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      369
      5979
    3. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      41
      4418
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      12
      3715
    5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      72
      3607
    6. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      111
      2816
    7. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      20
      2310
    8. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      22
      2180
    9. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1836
    10. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      18
      1644
    Aihe