Niin koemmeko itsemme vanhoiksi? Ryppyjä tulee kasvoihin, keho rapistuu, ei jaksa enää, muisti heikkenee. On otettava vauhtia, että pääsee mäkeä ylös. Huomaa unohtavansa asioita erityisesti nimiä, kasvot ovat selvästi mielessä, mutta se nimi mikä se on, tulee ehkä mieleen vartin päästä. Haluaa edelleen näyttää ikäänsä nuoremmalta, olla nuorekas, ymmärtää pauhaavaa rock´ia, vaikka korvat särkyvät.
Onko se ymmärrettävää vai tulisiko istua keinustuolissa hiljaa kiikkuen?
Kerro oletko sinä vanha?
Onko se ymmärrettävää vai tulisiko istua keinustuolissa hiljaa kiikkuen?
Kerro oletko sinä vanha?
Vastaukset 3
Vanhimmat
me kaikki ollaan onneksi erilaisia, hän joka pitää huolta fyysillisestä kunnostaa,on usein myös virkeä vielä "vanhanakin".
Eikä se enään onnistu ,jos nyt 70,pisenä,rupeaa,
se on oltava koko elämän ajan.
Myöhästä se on rutista kun on jo pas...t housussa.
Tuo kysymys pitää tehdä kaksikymppisille, me emme ole päteviä siihen itse vastaamaan. Tulee niin tuhottomasti kaikenlaisia kiertoilmaisuja ja selittelyjä, ettei muka vanhoja olla. Mitä sillä sanalla vanha oikein mahdetaankaan tarkoittaa, sekin on jkv. epäselvää.
Vanhempiakin on kuin minä, esim. anoppini sisarineen pian 100. Heillä äly pelaa, ruoka maittaa, ääni hyvä ja 96 vuotiaalla jalat.
Saas nähdä, miten minun käy.
Selkä ainakin juuri tällä hetkellä huono.