Mistä voisi hakea hyvien pyöräreittien kuvauksia Saaremaa/Hiidenmaa-alueelta? Ja muuta tietoa sekä kokemuksia myös mielellään otetaan vastaan (majoitusvaihtoehdot, polkupyörän kuljettaminen Suomesta ym.) ?
Pyöräily Saarenmaalla?
3
6543
Vastaukset
- hyvästä valinnasta
Olin kesällä 2002 viikon verran Saarenmaalla. Vuokrasin pyörän pyöräliikkeestä Kuressaaressa. Hintaa en muista mutta edullista kuitenkin. Saarihan ei ole kovin iso, pyörälläkin sen ajaa parissa päivässä päästä päähän. Olin suunnitellut etukäteen reitin mutta se muuttui, päätinkin pysytellä pois hiekkateiltä. Minulta jäikin sitten paljon näkemättä, sen korjasin pari vuotta sitten kun kävin autolla Hiienmaalla ja Saarenmalla. En näköjään vastaa tässä kysymyksiisi mutta suosittelen toteuttamaan aikomasi jutun. Omat kokemukseni Virosta ja näiltä saarilta omat pelkästään myönteisiä. Liikenne saarilla on kohtuullisen hiljaista, autoilijat huomioivat polkupyöräilijät, siellä on turvallista liikkua. Kesällä 2006 oli Hiienmaalla aika paljon tietöitä meneillään, en tiedä mistä tulevan kesän työt voisi tarkistaa. En kattonut mitä edellisen vastauksen linkeissä on mutta voisin suositella käymään ainakin Kuressaaressa (linna ym), Säären majakalla, Muhun saarella (Koguvan museokylä ym), Anglan tuulimyllyalue. Hiienmaalla Kassarin kylä kuten edelläkin mainittiin, Köpun majakka, Kärdlan kaupunki jne. Hitsi, nyt kun muistelen aikaisempia reissuja, alkaa mieli tehdä lähteä taas sinne päin. Bussilla Haapsaluun, sieltä pyörä, lautalla Hiienmaalle, pari kolme päivää siellä, lautalla Saarenmaalle, muutama päivä siellä, Muhun saarelle, lautalla mantereelle, jollain keinolla Haapsaluun, pyörän palautus, taidanpa alkaa kehittelemään matkaa. Hyvää pyöräilymatkaa teille, uskon että olette tyytyväisiä, tulette varmasti ihastumaan paikkoihin ja ihmisiin.
- lainkaan
Olimme auton kanssa pari vuotta siten saarenmaalla. siellä on aivan valtava pöly joka tulee kalkkivestä. aivan kaikki tienpientareet ovat harmaat, valtava pölypilvi seuraa autoja. aivan varmasti olette aivan yltä päältä harmaan kalkkipölyn peitossa heti välittömästi. en todellakaan suosittele! tiet eivät ole rannalla koska on perinteisesti suojauduttu kovalta viimalta ja lumelta, siis merta ei eds näy!
- Kaisai
Taidan olla myöhässä vastaukseni kanssa,mutta koska vasta huomasin kysymyksesi...
Olen ystäväni kanssa pyöräillyt 2 ed.kesänä Saarenmaalla, ensin itäpuolen ja sitten länsipuolen. Itä oli meistä parempi. Oma pyörä on busseissa ongelma, ystävälläni on ollut oma pyörä mukana ja kaksi kertaa olemme joutuneet taistelemaan hänen pyöränsä bussiin. Minä vuokrasin molemmilla kerroilla pyörän Kuressaaresta Bivarixista bussiaseman vierestä. Parasta matkoilla oli Muhun saaren Koguvan kylä, siellä yövyimme Jaagu talussa. Majapaikat etsin Internetin kautta ja varasin sähköpostitse.
Tänä kesänä elokuussa menemme Hiidenmaalle. Matkasuunnitelmat ovat vasta tekeillä. Ajamme vain 40 - 50 km nykyään päivässä,ikää meillä jo 67 ja 78 v!
Hauskaa pyöräilyä tv. Kaisa
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 214649
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2394459Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi394241Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️364064Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2014027Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k263982Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1373637Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?673545Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.202994Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!272961