40 -kympin huollon hinta

Onko 40 tkm. huollon hinta tosiaan 200 € kuten olen kuullut väitettävän? Malli on Mondeo 1.8 vm. 01-07.
101337
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ihan vaan vertailun vuoksi. Delta-autolla maksoi lokakuussa 2007 Fiattiin 2v/40tkm huolto 451e, josta työn osuus oli 268e ja osat 183e. Siis ihan perus määräaikaishuolto. Se kyllä pisti miettimään muutaman kerran.

Äänestä
  • Eikös tuo parisataa oo halvimpia huollon hintoja merkkihuollossa, määräaikaishuolloille.

    Äänestä

Hyvinkäällä 1.8/06 oli 40tkm huollossa, hinta sijaisautoineen alle 200. Hinta varmaan tapauskohtainen, huolto tuntui kyllä muutenkin vakuuttavalta.

Äänestä
  • 40t huolto pitää sisällään tuohon hintaan?

    Äänestä

  • mitä tuo kirjoitti:

    40t huolto pitää sisällään tuohon hintaan?

    Huolto-ohjeen mukainen lista koritarkastus, sisältäen öljynvaihdon, raitisilmasuod. vaihdon. Tottahan on että suuri osa varmaan tarkastuksia mutta tässä tapauksessa lohkolämmittimen vuoto löydettiin ja korjattiin. Noillakaan töillä ei hinta ole mielestäni paha. Lisäksi tuon koritarkastuksen haluan merkityksi huoltokirjaan,.

    Äänestä

Niin, mitkä automerkit pystyvät yhtä edulliseen huoltohinnoilteluun.

(Vaihtaisin vaan automerkkiä mutta en maksaisi enempää huolloista)

Äänestä

Miksi maksaa merkkihuoltoon ??
Auton voi huoltaa tänä päivänä muuallakin, tämä on tarkistettu kuluttajasuojasta 1kk sitten..
takuu tms ei todellakaan raukea tästä.. oma asia maksaako "valohoidosta sen 150eur "

Äänestä
  • takuu ei sinäänsä häviä, mutta esim. jos luukut ruostuu ford ei maksa uusia luukkuja, vain vanhojen korjauksen, toisin kun merkkiliikkeessä käyneille.
    varma tieto!

    Äänestä

Muistaakseni neljänkympin huollon hinta hinta oli jotain 185€ Turun Automaassa loppuvuodesta. Raision Vemixillä olisi ollut parikymppiä enemmän.

Öljynvaihdot on kyllä sikakalliita, tarkistuslistakin käydään läpi lähinnä kynän kanssa.

Äänestä
  • 1200 markkaa. Jos joku olisi ehdottanut 1200mk:ta öljynvaihtohuollosta niin paskahalvaushan siitä olisi tullut.

    Niin ne ajat muuttuu...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaksisataa? kirjoitti:

Onko 40 tkm. huollon hinta tosiaan 200 € kuten olen kuullut väitettävän? Malli on Mondeo 1.8 vm. 01-07.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu