Missä ajassa vanhenevat vanhat synnit kirjastossa? Palauttamattomat kirjat, sakot yms.
vanhat synnit
2
537
Vastaukset
- kirjastoittain
En tiedä tarkkaa aikaa, mutta joitakin maksuja saattaa saada anteeksi useiden vuosien kuluttua ainakin omassa kirjastossani. Mutta periaatteessa maksut eivät vanhene, joten siihen ei kannata luottaa, että niin käy välttämättä koskaan.
- vääry
Hei!
Nykyisen lain mukaan saatavat vanhenevat kahdessa vuodessa, jos niistä ei muistuteta. Ainakin meillä onkin kirjastossa sellainen käytäntö, että kerran vuodessa lähetetään kirjeitä ihmisille, joilla on vanhoja maksuja, jotta velat eivät vanhenisi.
Eli myöhästymismaksut eivät vanhene. Palauttamattomat kirjat voivat mennä jopa jälkiperintään vielä vuosien jälkeen. Mutta kyllä kortin saa käyttöön maksamalla. Maksu ei välttämättä ole mikään älyttömän suuri. Palauttamattomat kirjatkin saa kyllä korvattua. Kirjasto on kuitenkin kunnallinen palvelu ja aina voi pyytää maksujen kohtuullistamista varojaan vastaavalle tasolle. Joskus se voidaan tehdä paikan päällä tai sitten anotaan kirjastotoimenjohtajalta tms.
Lastenkirjojen kohdalla ainakin Vantaalla on sellainen käytäntö, että kadonneen kirjan voi korvata tuomalla tilalle toisen hyväkuntoisen lastenkirjan.
Mutta voihan maksut olla kokonaan unohdettukin, jos korttisi on ollut käyttämättä vaikka 10 vuotta. Siinä ajassa tietojärjestelmät ovat muuttuneet niin paljon, että korttiaan käyttämätön asiakas on voinut tipahtaa saamisista huolimatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h472973Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062751- 332649
Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv392466Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501938Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151569- 321483
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061287- 1781219
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.731070