takalaukku

r1150rt:n takalaukku(org) niin pieni ettei kypärä mahdu sinne. Jossain näin kerran n. 5cm korkeamman kannen jolloin silloin varmaan mahtuis. Muistaskohan joku mistä semmoisen saa?

9

1686

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liikkeistä

      Niitä saa ostettua, rahalla täytyy maksaa, ilmaseks ei saa.

      • Tämähän se vitsikäs, liekkö honha kevari itellä ja mopokypärä?


    • bemarikuskillakin
    • r1150r

      ...koko laukku. Tuo alkuperäinen on kooltaan ja muotoilultaan lähinnä säälittävän ja naurettavan välimailta. Paras ratkaisu on hommata esim. Giviltä uusi teline ja asentaa siihen mieleinen Givin laukku. Esim. V46 tai Maxia52 ratkaisee monta laukkuun, tavaratilaan ja ja käytettävyyteen liityvää ongelmaa.

      Noiden alkuperäisten laukkujen ongelma on usein se, että muotoilu on ajanut ohi käyttöominaísuuksista ja laukku on ihan sievä ja muotoihin käyvä mutta käytössä surkea. Sama koskee mm. Norgea, johon vaihdoin Givin V46:n. Kaverini painii RT:n kanssa saman ongelman kanssa ja on vaihtamassa Givin laukkuun ennen seuraavaa reisua.

      • kyllä.

        Takalaukkuun ei tosin mahdu mikä tahansa kypärä mutta bemarin oma kypärä mahtuu sinne kyllä.
        Jostain syystä tuo muotoilu tosiaan ajaa käytännöllisyyden ohi mutta Giwissä kyllä on muotoilu jäänyt hiukka liikaakin "käytännöllisyyden" jalkoihin. Hyvin rumia ovat koko sarja!


      • rt1150 myös
        kyllä. kirjoitti:

        Takalaukkuun ei tosin mahdu mikä tahansa kypärä mutta bemarin oma kypärä mahtuu sinne kyllä.
        Jostain syystä tuo muotoilu tosiaan ajaa käytännöllisyyden ohi mutta Giwissä kyllä on muotoilu jäänyt hiukka liikaakin "käytännöllisyyden" jalkoihin. Hyvin rumia ovat koko sarja!

        Niinpä. Itse en viitsinyt lähteä tuohon kypäränvaihtoon. on noi bmw:n omat kypärät sen verran hintavia kuiteskin. Ja eihän toi et sopii vain ns. oman merkin tuotteille, ole jo hieman vanhanaikaista.
        Tosin itsellä oli kyllä pakko vaihtaa isompaan, kun kaks kypärää pitää sopii laukkuun. Päädyimme myös givin tuotteisiin takalaukun valinnassa.


    • sinne

      Tänään viimeks oli monta kertaa kypärä Bemun takalaukussa. Menee kohtuullisesti oikeessa asennossa.

      • Schuberthin C2

        Tuskin vaan kun ei mahdu normaalikantiseen sivulaukkuunkaa, vaikka ohjekirjassa ihan kuvan kanssa opastetaan. R1100RS systemlaukut varustettu nyt 6l isommin kansin a 120€ kappale-


    • jolgllcjk

      Tyhmä kysymys tosta Givin V46:sta, nimittäin saako sen lukittua pyörään kiinni? Onko ylipäätään olemassa laukkuja mitä ei saa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      103
      2906
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      55
      2118
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2077
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      65
      1818
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      155
      1642
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1376
    7. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1043
    8. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      72
      1004
    9. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      80
      1001
    10. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      67
      988
    Aihe