Itseluottamus huono???

Cocceri-Riku

Hei auttakaa. Minulla on vajaa 5 kk uroscocceri. Se on usein ärhäkkä ja murisee ja riekkuu lahkeissa ja hanakasti yrittää vielä purra ja hyökkäillä käsiä vaikka sitä on koitettu opettaa komentamalla ja nameilla ja olemalla pomo. Mitä enemmän sitä vaikkapa työntää pois, tai napauttaa kuonolle, sitä enemmän se hyökkää. Jätän sen silloin huomiotta. Se vaikuttaa luonteeltaan varmalle, "egoilevalle" ja itsenäiselle mutta onkohan sen alla huono itseluottamus, koska se menee helposti hämilleen esimerkiksi jos tulee uusi tilanne tai paikka ja siitä tuleekin pelokas ja jopa "kyräilevä"???! Onko sillä pinnan alla heikko itseluottamus? Pentu vaikuttaa myös tosi uppiniskaiselle välistä. Miten tuollaisen uroksen kanssa pitää olla, että siitä ei tule ongelmakoira???

2

465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kai coccereillaki on murrkuikä ku muillaki roduilla, tosin riippuu yksilöstä..

      elä jätä huomiotta vaa laita arestiin toiseen huoneeseen ku kovin villiintyy. ja saa "palkinnoksi" olla sun seurassa.
      Ja sillon ku jätät huomiotta nii et saa es kattua sitä, vaa käyttäytyä niinku sitä ei ois olemassakaa, ja kun sää kävelet,pittää koiran siirtyä. sohvilta alas, makkariin porttikielto,sinä syöt ensin ja koira vasta puolituntia sun jäläkee, kerjäämällä ei ruokaa..

      ja rapsuttele sitä paljon sillee alistamalla että koira on selällään ja sää silittelet sitä kaulan mahan ja kaikken koirille haavoittivista alueista, jos tekee ilikeyttä, ota kuonosta kii ja kato silimii vihasesti ja matalalla ja rauhallisella äänellä sanot "ei" tai "rauhotu". etkä päästä koiraa pois ennen ku se on rauhassa.

    • Jasu

      Poikacockeri on vielä pentu ja leikkii, mutta selkeästi se myös etsii rajojaan. Se, että työnnät pois, kun koira käy kiinni, on varmaan koiran mielestä hauska leikki, joka innostaa sitä yrittämään uudestaan. Lopeta välittömästi kaikki kontakti koiraan, kun se toimii ikävällä tavalla. Sano napakka ei ja mene pois. Se voi hakea huomiota, mutta anna koiran olla sinulle kuin ilmaa. Kun se rauhoittuu, anna huomiota ja kehu. Jos se alkaa riehua uudestaan, sano ei ja taas kiellät siltä huomiosi. Positiivinen palaute on tosi tärkeää silloin, kun koira toimii oikein. Silloin sille tulee selvä kuva, mitä siltä halutaan. Jos vain kielletään eikä kerrota, miten pitäisi olla, koira jää hyvin epävarmaksi. Muista Vilanderin hyvä ohje, että koiralle voi antaa mielin määrin huomiota, kun aloite on isännn/emännän. Mutta jos koira hakee huomiota, se ei sitä saa. Aloite pitää tulla pomolta. Varsinkin vahvat koirat, jotka haluavat lisää valtaa, voivat yrittää haetun huomion kautta huomaamattamme alistaa omistajan leikkimispalvelijaksi. En minä itsekään tätä sääntöä aina noudata, mutta välillä, kun pentukoira yrittää huomioitavaksi, työnnän sen pois, enkä ole huomaavinani. Se tyytyy siihen ja menee makailemaan. Määräysvalta on siis minulla.
      Uusissa tilanteissa epävarmuus on nuorille koirille yleistä. Siksi sinun tulee olla se kannustava tuki ja turva, joka kertoo, että hyvin menee eikä vaaraa ole. Joskus näkee niitä ihmisiä, jotka höpöttävät hätääntyneellä äänellä koiralle:-Ei mitään hätää, ei mitään hätää! ja vaikka tilanteessa ei olisi mitään vaarallista, omistaja saa äänellään ja käytöksellään lietsottua koiran pelkäämään. En epäile, että sinä näin tekisit, mutta oma käytös on tärkeä, kun koira ei luota itseensä.
      Itse ottaisin nuoren herran kanssa kotitottelevaisuusharjoituksia esim. ruokakupin kanssa. Oman pentukoirani olen alusta lähtien kutsunut sivulle ja kun se on katsonut minua silmiin, se saa kupin. Nykyään silmiin pitää katsoa pitempään ja mennä maahankin, ennenkuin ruokaa tulee. Ruoka on hyvä motivaattori erilaisiin koulutuksiin, jotka positiivisesti opetettuna ovat koirasta kivoja ja lisäävät sinun pomoasemaasi ja hallintaasi koiraan. Koska cockerit ovat energisiä, kaikenlainen puuhailu nenän kanssa, esim. namien piilotus ja etsintä, voisivat olla hyvä tapa suunnata sen energiaa oikeisiin puuhiin. Poju on vielä vauva, ei sinulla ole mitään hätää, kunhan olet reilu pomo, joka kertoo, mitä halutaan ja mitä ei.
      Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      50
      5739
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      44
      4372
    3. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      148
      3959
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      91
      3640
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      70
      2864
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      105
      2507
    7. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      40
      1859
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      56
      1826
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      227
      1671
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1451
    Aihe