Poikani syntyi viikolla 37 3 ja oli 2400g/47cm. ensikuun alussa tulee vuosi täyteen mutta jotenkin olen huolissani pojan koon vuoksi, pituutta oli 11kk tarkastuksessa 72.7cm ja painoa 8900g, eli onko hän normaalia pienenpi? kavereiden muksuihin 4kk ja 6kk verrattuna on, koska 4kk on jo samoja koko luokkia ja 6kk on isompikin?
lapsen koko
äippä84-
4731
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eihän kaikki aikuisetkaan ole keskenään saman kokoisia. Oletko itse isokokoinen vai pienikokoinen vai siltä väliltä, entä lapsesi isä? Entä ovatko näiden vertailemiesi lasten vanhemmat isompia vai pienempiä kuin te?
Poikasi on hieman keskimääräistä pienempi, mutta ei todellakaan mitenkään huolestuttavasti. Ja olihan hän jo syntyessään keskimääräistä pienempi. Verkkoklinikan sivuilla on ohjelma, johon pituus- ja painotiedot syöttämällä voit piirtää lapsesi kasvukäyrän ja katsoa itse.
kerronpa vaan mittoja, syntyi rv.34, 2585g ja 46,5cm
8kk tarkastuksessa 9900g ja 72,5cm
Meillä rv 40 5 syntynyt poika 51cm ja 3550g eli normi poika, 10kk neuvolassa 73cm ja 8510g, iloinen ja terve poika, omilla käyrillään koko ajan mennyt. Reilun viikon päästä 1v neuvola, eikä paino ainakaan ole vielä kun max 9kg!
Joten älä huoli, kaikki kasvaa omaa vauhtiaan!! :)