eli meillä kolmeviikkoinen vauva joka vain huutaa hereillä ollessaan. kuulemma koliikin oireita.tuntuu että pää halkee,hän ei pysy hetkeäkään hereillä ollessaan hiljaa. välillä huuto on vain kiukuttelua ja välillä sydäntä raastavaa huutoa.mutta hiljaa hän ei sylissä ole minuuttiakaan.tuntuu pahalta kun toisen maha sattuu niin paljon eikä osaa auttaa.onko kellään neuvoja tai apuja antaa? en tiedä mitä tekisin.
vauva 3viikkoa
6
1498
Vastaukset
- gikkgv
vyöhyketerapiaan muutamaks kerraks? Auttaa oikiasti.
- Yhden pojan äippä
Jotain kotikonsteja vatsavaivoihin on vatsan hieronta paksusuolen suuntaisesti, eli myötäpäivään. Myös jalkojen "pumppaaminen", kun vauva on selällään, auttaa ilman ja kakan ulostuloon. Jotain muitakin hierontajuttuja on olemassa. Kysy neuvolasta!
Mutta en tiedä, auttavatko tuollaiset tavalliset hieronnat koliikkivauvaan. Olen kuullut, että mm. vyöhyketerapia voisi auttaa.
Mutta suosittelen siis kysymään neuvolasta. Heiltä saa kyllä apua ja neuvoja, jos vain osaa kysyä rohkeasti!!
Tsemppiä!! :)
Vaikka minun poikani ei koliikkivauva ollutkaan, niin muistan kyllä, että ensimmäiset 6 - 8 viikkoa olivat hänen kanssaan yhtä jännittämistä, epävarmuutta ja väsymystä. Mutta nyt on jo helpompaa!!!- Yhden pojan äippä
Tuli vielä mieleen, että ainakin meidän vauvalla auttoi ilmavaivoihin Cuplaton-niminen "lääke". Se on ihan harmiton aine, ei imeydy edes suolistoon, hajoittaa vain ilmakuplia masussa pienemmäksi.
Sen voi sekoittaa pullomaidon sekaan tai rintaruokitulle voi tarjoilla vaikka pienestä vauvan lusikasta ennen imetystä.
Mutta en sitten tiedä, auttaako tuo koliikkitapauksiin lainkaan...
- .....
Oletko oman ruokavaliosi tarkistanut jos imetät? Ettei ole seassa voimakkaita aineita jotka voivat ottaa massuun. Kantoliina on hyvä itkuisen vauvan kanssa. Meillä auttoivat disflatyl-tipat, huusi paljon vähemmän kun niitä antoi. Relatipat saattavat auttaa myös. Koliikkivauva on hankala ja raastavaa kuunnella pienen huutoa. Aika auttaa ja korvatulpat jos uhkaa pää levitä. Saatko taukoa vauvasta käydä vaikka ulkona itseksesi tms?
- otettiin
hyvin tuloksin käyttöön relatipat ja disflatyl!
Jätä ruokavaliostasi kaikki semmoinen pois, mikä itsellesikin aiheuttaa ilma- ja vatsavaivoja.
Kahvi, suklaa ja ruisleipä jäivät itselläni pois.
Maitotuotteiden käytön vaikutustakin kannattaa tarkkailla. - on...
Meidän poika aloitti koliikkihuutonsa myös 3 viikon iässä ja tiedän miten raskasta se on. Kokeiltiin disflatyl ja cuplaton ja erilaisia maitohappobakteereja, mutta mistään ei ollut meillä apua. Kun poika oli kuuden viikon ikäinen menimme vyöhyketerapiaan, josta oli uskomattoman suuri apu! Ekan kerran jälkeen poika oli jo kuin eri vauva! Kaksi kertaa käytiin ja terapeutti ohjeisti miten me vanhemmat voidaan kotona tehdä sitä samaa hierontaa. Siitä asti ollaan päivittäin hierottu vauvaa ja nyt meillä on ihana 3kk päivänsäde!
Voimia toivon teille kovasti! Koliikki on rankkaa, mutta muista, että se tulee menemään ohi aivan varmasti. Ja vaikka huuto hermostuttaa, yritä muistaa että te vanhemmat olette vauvalle kaikki kaikessa ja hän turvaa teihin. Kannattaa yrittää huudon keskellä pysyä itse rauhallisena ja siten turvallisena aikuisena vauvalle, vaikkei se aina todella helppoa ole!! Tsemppiä!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1076842
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h915105Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1113349Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333232Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska282391Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191746Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961391Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391332Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311246- 481014