Eli ohjeita tarvitsisin muutaman päivän matkalle.Käykö missään liikkeessä eurot, mikä on ravintolan hintataso verrattuna Suomeen ja kauppojen hinnat? Lähinnä mietin, kuinka paljon rahaa varaan matkaan. Mitään erityisiä ostoksia en aio tehdä. Onko Riiassa kirpputoreja?
Hot. Albert
eka kertaa Riikaan.
62077
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eurot ovat myyntivaluutta mikäli olet ostamassa Latviasta uutta autoa tai kiinteistöä, muussa tapauksessa Latvia lati on käytössä oleva valuutta.
1 EUR = 0.702804 LVL.
Ravintolassa syöminen on toistaiseksi aavistuksen edullisempaa kuin Helsingissä, tämä siis Riian kaupungissa. Muualla Latviassa on huomattavasti edullisempaa.
Kauppojen hinnat, niin ruoka- kuin vaatekauppojenkin, ovat joko Suomen tasolla tai jopa kalliimpia. Latvian inflaatioluku oli viime kuussa 16.8%, joten hintojen nousu vain jatkuu.
riiassa on ravintolassa syöminen huomattavasti kalliimpaa kuin suomessa
tuskin nyt kauhean paljon kalliimpaa. Eilen söin lounaa, salaatti keitto vesipullo = 7 euroa. Toissa iltana päivällisen, pan con aioli tiikerirapuja salaattipedillä lasi proseccoa = 20 euroa. Ja siis keskustan koht trendikkäässä paikassa tuo illallinen. En kyllä nyt muista ihan heti halvemmalla selvinneeni Helsingissä. En sano että Riikassa halpaa olisi, ennemminkin että saman hintaista kuin Helsingissä. Sitä vaan ihmettelen millä ne paikalliset nämä hinnat maksavat....
"Sitä vaan ihmettelen millä ne paikalliset nämä hinnat maksavat...."
Nuoret, kielitaitoiset ja hyvinkoulutetut ihmiset Riian kaupungissa eivät todellakaan ole enää huonosti palkattuja. Tähän on vaikuttanut mm. työvoiman joukkomuutto Irlantiin ja Brittein Saarille, jonne ei ole ainoastaan karannut perusduunareita vaan myös aivojen pako on ollut tosiasia = tuloksena monilla aloilla huutava työvoimapula = palkat nousseet raketin lailla.
Joillakin aloilla Riiassa maksetaan jo parempia palkkoja kuin Helsingissä.
Kylläpäs pistit hassun jutun. Ravintoloissa syöminen lähes joka ainoassa Riian ravintolassa on selvästi edukkaampaa kuin Helsingissä.
en tosiaankaan ole menossa riiaan syömään papuja ja juomaan vettä, kertokaa mitä maksaa kunnon sapuska, pihivi tai kala-ateria