Termoskahvinkeitin

kokemuksia?

Onko kokemuksia termoskahvinkeittimestä?
onko kätevä, pysyykö lämpimänä, onko helppo putsata?
onko järkevä vaihtoehto termarille?

4

1684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niissäkin

      Työpaikalla on ollut monenlaista termarikeitintä ja niistä on monenlaista kokemusta. Lähes kaikki oli aivan käypäisiä mutta yllätys oli, että Moccamasterin termarin nokka oli niin huonosti suunniteltu ettei siitä saanut kahvia kaadettua ilman että sitä ei olisi mennyt pöydälle.

      Kotikäyttöön en kuitenkaan laita millään termoskeitintä. Tavallinen Moccamasteri ja sille kunnon termari on paras yhdistelmä.

      Yleensä olen huomannut ettei teräspullollista termaria saa puhtaaksi juuri mitenkään. Olen yrittänyt kaikenlaisia konsteja mutta ei onnistu. Lasipullollinen puhdistuu helposti kun laittaa pariksi minuutiksi konetiskiainetta ja kuumaa vettä termariin. Kyllä säihkyy.

      • Anonyymi

        Ei ainakaan uudemmassa mitään ongelmaa ja toimii hyvin, testin mukaan teki myös kuuminta. Pysyy pitkään kuumana, kun alkaa jäähtyä niin lämmitän mukia mikrossa 10-30s.

        Normaalisti harjaan kannun vaan ilman pesuainetta käytön välissä, kun alkaa tarttumaan väriä niin uuninpuhdistuaineella saa helposti puhtaaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ainakaan uudemmassa mitään ongelmaa ja toimii hyvin, testin mukaan teki myös kuuminta. Pysyy pitkään kuumana, kun alkaa jäähtyä niin lämmitän mukia mikrossa 10-30s.

        Normaalisti harjaan kannun vaan ilman pesuainetta käytön välissä, kun alkaa tarttumaan väriä niin uuninpuhdistuaineella saa helposti puhtaaksi.

        Nyt on uudempi Melittan termoskeitin tarjouksessa 79,95€, uskallan suositella.
        https://www.gigantti.fi/product/kodin-pienkoneet/kahvi-ja-tee/kahvinkeittimet/melitta-look-therm-timer-kahvinkeitin-mel22257-musta/196035#specifications

        Melitta Look Therm Timer -kahvinkeitin tekee kahvinkeitosta helppoa. Laitteen avulla valmistat jopa 10 kuppia kahvia, ja LOOK® Timer -ajastimen avulla kahvi on valmista juuri oikealla hetkellä. Automaattinen virrankatkaisu lisää turvallisuutta ja lämpöeristetty termoskannu pitää kahvin kuumana. AromaSelector ja 3-in-1 CALC Protection takaavat, että kahvi maistuu aina herkulliselta. Tippalukko, irrotettava vesisäiliö ja valmistusmateriaalina käytetty ruostumaton teräs takaavat, että laite pysyy puhtaana.

        Tilavuus: Laitteessa on 1,25 litran tilavuus, ja sen avulla valmistat jopa 10 kuppia kahvia vain yhdeksässä minuutissa.

        Muotoilu: Kompaktissa ja elegantissa kahvinkeittimessä on irrotettava vesisäiliö. Ruostumaton teräs tekee laitteen puhdistamisesta nopeaa ja vaivatonta.

        Tippalukko: Tippalukko ja Swing-suodatin estävät sotkun syntymistä. Kaada itsellesi kuppi kahvia jo ennen kuin keittoprosessi on valmis.

        LOOK® Timer -ajastin: Aseta kahvinkeitin käynnistymään haluttuun aikaan. Ajastimen avulla esimerkiksi aamukahvi voi olla jo valmiina odottamassa herättyäsi.

        Automaattinen virrankatkaisu: Kahvinkeittimen virta katkeaa valintasi mukaan joko 20, 40 tai 60 minuutin jälkeen. Laite pitää kahvin kuumana sammumiseensa saakka.

        AromaSelector: AromaSelector takaa, että kahvisi maistuu aina erinomaiselta. Valitse haluttu kahvin vahvuus ja nauti juuri sellaista kahvia, josta pidät.

        3-in-1 CALC Protection: Poista kahvinkeittimeen kertynyt kalkki vaivattomasti automaattisella kalkinpoisto-ohjelmalla. 3-in-1-kalkkisuojaus mahdollistaa kalkinpoiston juuri sopivaan aikaan, sillä se on varustettu näytöllä, joka ilmaisee kalkkeutumisen tason.

        Termoskannu: Säästä kahvia myöhemmäksi elegantin ja särkymättömän termoskannun avulla. Kannu pitää kahvin lämpimänä tunteja.


    • Anonyymi

      RST on huokoinen materiaali - puhdistus sitruunahapolla, sitä löytyy ihan marketeista ja kärkkäiseltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      144
      4358
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      194
      3933
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      30
      2653
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      10
      2442
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      32
      2193
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      5
      1780
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1489
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1424
    9. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1301
    10. Ei ne päivät ole samanlaisia...

      Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah
      Työpaikkaromanssit
      36
      1119
    Aihe