Olisi seuraava kysymys:
Jos henkilö X liikkuu joukon mukana,joka pahoinpitelee henkilö A:N.
Henkilö X näkee pahoinpitelyn,mutta ei osallistu siihen sanallisesti eikä fyysisesti.Mutta ei myöskään yritä (tai uskalla) estää sitä ja pitää asian omana tietonaan.
Miten henkilö X tuomitaan Suomen lain mukaan? Onko hän osallinen (avunannon kautta?) rikokseen/pahoinpitelyyn,vaikka ei ole itse tehnyt mitään?
Avunanto rikokseenko?
2
466
Vastaukset
- ....
Henkilö X on tällöin todistaja.
Todistaminen on kansalaisvelvollisuus, mutta jos siitä liukenee, niin se ei ole rangaistavaa, ellei todistajaa velvoiteta todistamaan, jolloin jo kertominen, ettei nähnyt mitään on rangaistavaa. Samoin tietysti valehteleminenkin. - voidaan
katsoa kyseessä olevan myös pelastustoimen laiminlyönti
Rikoslaki:
"15 § (21.4.1995/578)
Pelastustoimen laiminlyönti
Joka tietäen toisen olevan hengenvaarassa tai vakavassa terveyden vaarassa on tälle antamatta tai hankkimatta sellaista apua, jota hänen mahdollisuutensa ja tilanteen luonne huomioon ottaen kohtuudella voidaan häneltä edellyttää, on tuomittava pelastustoimen laiminlyönnistä sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi."
Vähintään siis tulisi hankkia apua esimerkiksi porukan poistuessa paikalta soittamalla paikalle sairasauto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17012945
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1545458Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454810Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392798Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1211969Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1121715Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3661638Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1081538Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361481