Onko kokemusta matalaenergia valuharkoista?
Tarkoituksena olisi rakentaa huoneistoalaltaan 150m2 omakotitalo.
Minkä hintasia ovat ja säästävätkö merkittävästi lämmityksessä?
Tarkoituksena olisi rakentaa huoneistoalaltaan 150m2 omakotitalo.
Minkä hintasia ovat ja säästävätkö merkittävästi lämmityksessä?
Vastaukset 10
Vanhimmat
tällä palstalla paras harkko on sipoharkko:-)
En viitsi sipouskovaisten takia kertoa omasta valinnastani mitään, ennen kuin he saavat oman palstansa, missä vääntää skeida kevyistä yläpohjista ja kerrosrakenteista.
mistä SINÄ rakennat?
Energian kulutuksesta/säästöstä löydät hieman alempaa paljonkin juttua.
Yksi rakenneosa ei tee autuaaksi, täytyy parantaa kaikia osia: ikkunat, ala- ja yläpohjat, lvi-tekniikka... näistä muodostuu yksi kokonaisuus.
Se mihin itsekukin sijoittaa on jokaisen oma-asiansa. Autoa vaihtamalla ainakin itse säästäisin n. 70...80 euroa kuukaudessa. Onko kohdallani 50..70 euron vuosittainen energian säästö merkittävä. Sitä voi miettiä.
Täällä puolella on huvittava tilanne; vaikka joku kysyisi "mitä kello on?" niin ensimmäinen pölkkypää vastaa että siporex on huono ; )
Tulee pakosta sellainen olo että siporex taitaa olla paras ja suosituin ratkaisu kun sitä yritetään niin kovasti mollata.
materiaalista tehty tavallinen talo, kylläkin vähän isompi.
Kuin huomaamatta nykyisistä taloista tulee sähkölämmitteisiä halogeenien, muiden valojen, kojeiden ja laitteiden käytön ja standby-toiminnon ym hukkalämmön takia. Lisäksi ihmiset ja elukat lämmittävät kummasti.
Oikeastaan vain käyttövesi muutamaa talvista viikkoa lukuunottamatta haukkaa sitä lämmitysenergiaa.
Perheen elintavat kuluttavat nykyään energiaa ympäri vuoden, ei talon rakenne enää niinkään.
Matalaenergiavaluharkon hinnan saat sitä yksinmyyvältä toimittajalta, vertaa tarjousta rautakaupan tavallisempaan ja laske, montako vuotta 40-60eur energian vuosisäästöllä on takaisinmaksuaika kohdallasi.
Perheen elintapoja muuttamalla saavutat kovemmat säästöt, kysy vaikka vihreiltä.
Jos sinulla on riittävästi rahaa, rakenna ihmeessä matalaenergiaharkkotalo, kukkulan komein. Minulla ei ollut ja rakensin siporexista.
kukkulan kuninkaaksi kun tontti on jossain jontkassa montun pohjalla, itse teen kukkulan laelle Lammista matalaenergiatalon ja hyvä tulee....tiedän sen ;)
alapohjan, välipohjat ja yläpohjan?
tiedätkö sen.
Jos muutaman kalikan ladot seinälle niistä harkoista päällekkäin, ei se vielä tee
raksasta mitään matalaenergiataloa.
kerro!
U-arvo 0,16. valettuna 50 e/m2! eliittitalo.fi
matalaenergia ratkaisu, en tarvitse siihen mitään paskaa sekoittaa esim. sipoa, kukkapenkkien reunukset voi tulla siposta ehkä, varastoi kosteutta niin hyvin. Mistä teitä sipo PELLEJÄ oikein sikiää.
Eiköhän kuitenkin järkevämpää ole tehdä nuo pihakivet lammista ja talo siposta. Tämähän on yleinen käytäntö, mutta aina näitä PELLEJÄ riittää, jotka tahtovat tehdä kaivonrenkaat siposta ja talon betonista.
miettii asiat on joillekkin jo selvillä, talo Lammin harkosta, kukkapenkin reunukset maakosteasta siposta...