hotelli on selandia?Mitä mieltä muuten olette köpiksestä pärjääkö välttävällä enkun kielellä?Tarkoitus olis lähteä heinäkuussa.Niin ja kuinka kaukana tivoli on kyseisestä hotellista ja mitä muuta suosittelisitte lapsiperheelle nähtävää? Onko kallis kaupunki,paljon kannattaa varata 3 henkisen perheen varata rahaa 3-4 päivän oleskeluun? kertokaa kokemuksista paljon maksaa taksi lentokentältä kyseiseen hotelliin (sijainti ilm. keskustassa)eli kaikki kokemukset kiinnostaa.kiitos
mimmoinen
5
1213
Vastaukset
- siellä on karttakin
Matkaa Tivoliin ei ole juuri mitään. Ollaan oltu joskus kyläilemässä ystävien luona, Frederiksbergissä, joka oli lähellä oleva esikaupunkialue. Englannilla pärjää, niin kuin kaikissa muissa pohjoismaissa, Suomessa englantia puhutaan kyllä ehdottomasti huonoiten.
On vahakabinettikin, hahmot ehkä enemmän tanskalaisten tuntemia, mutta osa ihan onnistuneita.
Kävimme myös illalla kiertelemässä pienessä labyrintissä, joka oli jonkin puiston yhteydessä, kävelymatkan päässä, eli lähellä Frederiksbergiä. En nyt löytänyt mitään osoitelinkkiä sinne, mutta katso visitcopenhagen.com, tuossa on jotakin lisää lapsille ja lapsenmielisille.
http://www.visitcopenhagen.com/tourist/what_to_see_and_do/inspiration/kids_height_copenhagen
Ja pieni merenneito on todella pieni!! - Gillian
Lentokentältä kannattaa mennä junalla keskustaan, jos hotellikin on siellä.
Köpiksessä on vähintään yhtä kallista kuin Hgissä. - vertailua tehty
Köpis on kallis paikka majoittua ja nauttia elämästä. Ruokaa ja olutta saa suht edullisesti marketista, mutta kaikki muu maksaa reilusti.
- 1+3
Hei, kävimme viime kesänä reppumatkalla. Porukassamme oli yksi aikuinen ja kolme teiniä.
Hintava kaupunkihan se oli. Positiivinen yllätys oli ns. kanavaristeily. Nähtiin ja kuultiin (se mitä itse kukin englannista ymmärsi) kaupungin esittely, mm. pieni merenneito mereltä päin. Rantatietä pitkin onkin PITKÄ kävelymatka merenneidon luokse(sen tiesimme jo aikaisempien käyntien perusteella). Hintakin risteilyllä oli ihan kohdallaan, kun verrattiin hintoja ja otettiin tietenkin se halvempi. (Kallimmalla oli HC Andersenin satujen mukaan nimetyt laivat, halvemmalla ne oli vain numeroituja). Lähtee Nyhavnista, eli ihan kävelymatka metroasemalta. Satamaa on muutenkin kiva katsella.
Tivoli on kiva ja kallis, eläintarhaan pääsee helposti bussilla keskustan linja-autoasemalta. (Eläintarhan lähellä on kuulemma Tuborgin museo, jossa aikuisille maistiaisia...?)
Strögetiä on kiva kävellä, aina on näkemistä! Pyöreä torni on kiva näköalapaikka. Ja Guinessin museo innosti nuorisoa. (Vaatii kielitaitoa lukea selostustekstejä.)
Ruokapaikat aika hintavia, mutta syötiin kunnolla kerran päivässä. Muuten ostettiin marketeista evästä, hedelmiä yms. Tanskassa voi onneksi syödä omia eväitä melkein missä vaan. Tanskalaiset "nakkisämpylät" ovat hyviä ja halpoja pikkusuolaisia estämään pahimmat nälkäkuolemat ja kitinät. Niitä myydään Strögetillä "joka mutkassa".
Me yövyttiin retkeilymajassa. Siisti, halpa ja rauhallinen. Varaus onnistui netissä helposti. Metroasemalle reilu 500m ja kaupungin keskustaan pari kilometriä (oisko ollut 15-20 min. metrolla). Laitettiin itse aamupalat ja iltapalat. Oli tosi kiva reissu ja mentäisiin vaikka uudelleen!
Ei muuta kuin hyvät kengät jalkaan ja menoksi!
(Visalla voi nostaa rahaa pikapankeista...)- juutti
vaan kaikille vastanneille ja hyvää kesän odotusta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1222597- 2292053
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1841838- 491671
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1141429Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä551340- 1221148
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo283913Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65825Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo64779