hotelli on selandia?Mitä mieltä muuten olette köpiksestä pärjääkö välttävällä enkun kielellä?Tarkoitus olis lähteä heinäkuussa.Niin ja kuinka kaukana tivoli on kyseisestä hotellista ja mitä muuta suosittelisitte lapsiperheelle nähtävää? Onko kallis kaupunki,paljon kannattaa varata 3 henkisen perheen varata rahaa 3-4 päivän oleskeluun? kertokaa kokemuksista paljon maksaa taksi lentokentältä kyseiseen hotelliin (sijainti ilm. keskustassa)eli kaikki kokemukset kiinnostaa.kiitos
mimmoinen
5
1087
Vastaukset
- siellä on karttakin
Matkaa Tivoliin ei ole juuri mitään. Ollaan oltu joskus kyläilemässä ystävien luona, Frederiksbergissä, joka oli lähellä oleva esikaupunkialue. Englannilla pärjää, niin kuin kaikissa muissa pohjoismaissa, Suomessa englantia puhutaan kyllä ehdottomasti huonoiten.
On vahakabinettikin, hahmot ehkä enemmän tanskalaisten tuntemia, mutta osa ihan onnistuneita.
Kävimme myös illalla kiertelemässä pienessä labyrintissä, joka oli jonkin puiston yhteydessä, kävelymatkan päässä, eli lähellä Frederiksbergiä. En nyt löytänyt mitään osoitelinkkiä sinne, mutta katso visitcopenhagen.com, tuossa on jotakin lisää lapsille ja lapsenmielisille.
http://www.visitcopenhagen.com/tourist/what_to_see_and_do/inspiration/kids_height_copenhagen
Ja pieni merenneito on todella pieni!! - Gillian
Lentokentältä kannattaa mennä junalla keskustaan, jos hotellikin on siellä.
Köpiksessä on vähintään yhtä kallista kuin Hgissä. - vertailua tehty
Köpis on kallis paikka majoittua ja nauttia elämästä. Ruokaa ja olutta saa suht edullisesti marketista, mutta kaikki muu maksaa reilusti.
- 1+3
Hei, kävimme viime kesänä reppumatkalla. Porukassamme oli yksi aikuinen ja kolme teiniä.
Hintava kaupunkihan se oli. Positiivinen yllätys oli ns. kanavaristeily. Nähtiin ja kuultiin (se mitä itse kukin englannista ymmärsi) kaupungin esittely, mm. pieni merenneito mereltä päin. Rantatietä pitkin onkin PITKÄ kävelymatka merenneidon luokse(sen tiesimme jo aikaisempien käyntien perusteella). Hintakin risteilyllä oli ihan kohdallaan, kun verrattiin hintoja ja otettiin tietenkin se halvempi. (Kallimmalla oli HC Andersenin satujen mukaan nimetyt laivat, halvemmalla ne oli vain numeroituja). Lähtee Nyhavnista, eli ihan kävelymatka metroasemalta. Satamaa on muutenkin kiva katsella.
Tivoli on kiva ja kallis, eläintarhaan pääsee helposti bussilla keskustan linja-autoasemalta. (Eläintarhan lähellä on kuulemma Tuborgin museo, jossa aikuisille maistiaisia...?)
Strögetiä on kiva kävellä, aina on näkemistä! Pyöreä torni on kiva näköalapaikka. Ja Guinessin museo innosti nuorisoa. (Vaatii kielitaitoa lukea selostustekstejä.)
Ruokapaikat aika hintavia, mutta syötiin kunnolla kerran päivässä. Muuten ostettiin marketeista evästä, hedelmiä yms. Tanskassa voi onneksi syödä omia eväitä melkein missä vaan. Tanskalaiset "nakkisämpylät" ovat hyviä ja halpoja pikkusuolaisia estämään pahimmat nälkäkuolemat ja kitinät. Niitä myydään Strögetillä "joka mutkassa".
Me yövyttiin retkeilymajassa. Siisti, halpa ja rauhallinen. Varaus onnistui netissä helposti. Metroasemalle reilu 500m ja kaupungin keskustaan pari kilometriä (oisko ollut 15-20 min. metrolla). Laitettiin itse aamupalat ja iltapalat. Oli tosi kiva reissu ja mentäisiin vaikka uudelleen!
Ei muuta kuin hyvät kengät jalkaan ja menoksi!
(Visalla voi nostaa rahaa pikapankeista...)- juutti
vaan kaikille vastanneille ja hyvää kesän odotusta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507975Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662259Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2322178- 1461746
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251243Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511233Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1081135Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65842Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58790Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7744