Nyt olen tullut siihen pisteeseen että alan katsella näitä kursseja sijaisvanhemmille. Mutta näitä keskuteluja seuranneen huomasin että monella on hyvinkin monta lasta hoidossaan.
Itse olen laskenut niin ette olisin valmis ottamaan yhden lapsen, omamme lisäksi. En voi kuvitellaakkaaan että kukaan voi täysillä huolehtia esim 5 kovaa kokeneesta lapsesta ja vastata kaikkien tarpeisiin plus jos siinä on vielä lisänä omia lapsia.
Tätäpä aloinkin pohtimaan, onko mahdollista ottaa vain yksi lapsi? Vai onko puhelin kokoajan kuumana ja lisää tarjotaan.
Ja nyt en halua kuulla mitään laiska paska viestejä. Laiska en ole, mutta jos johonkin ryhdyn tahdon tehdä niin hyvin kuin suinkin enkä haukata liian isoa palaa kakkua ja katua jälkeenpäin!
Vain yhdelle paikka kodissamme?!
2
493
Vastaukset
- Inkeri70
on mahdollista ottaa vain yksi sijaislapsi. Sinähän sen päätät ja on hyvä, että ajattelet jaksamis- ym. asioita etukäteen.
Voi tietysti olla, että sossu tarjoaa useampia lapsia, mutta pysy päätöksessäsi ja kieltäydy.- fossiili sijari
Hei! Ilman muuta voit ottaa yhden lapsen perheeseesi. Perhehoito ei ole sama juttu kuin perhepäivähoito jossa hoidettavien lasten määrä on tietty. Perheesi tilanne, omien lasten lukumäärä, perheen voimavarat jne. otetaan huomioon kun lapselle perhehoitopaikkaa etsitään. Tässähän etsitään lapselle sopivaa sijaiskotia ja sijaisperheelle sopivaa lasta. Itse huomasin aikanaan, kun perheessämme oli 4 alle kouluikäistä lasta hoidettavana (lyhytaikaisessa sijoituksessa), että emme voi heille ryhtyä pysyviksi sijaisvanhemmiksi vaan lapset sijoitettiin ikänsä ja voimavarojensa puolesta nuoremmille vanhemmille. Se oli järkevä asia nykyään meillä on yksi sijoitettu ja se on riittävästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11566Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911468Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221041Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva194916- 123822
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2777Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42741Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29730- 7704
- 60683