moi ... ajattelin vaan tiedustella et mitä teille muille kuuluu kenen vauvat ovat syntyneet tuossa syyskyyn loppupuolella ... meillä prinsessa syntyi siis 19/9. synnytys meni hyvin, seuraavana päivänä tultiin jo kotiin. pituutta oli 52 cm ja painoa 3810 g. nyt meidän neitonen siis 6 kk. painoa on noin 6,5 kg ja pituutta jo 70 cm. siro tyttönen. kehittyny hyvin, istuu itse, ryöminu jo aika pitkään ja eilen konttasikin jo ekoja kertoja. villi, ehtii joka paikkaan. jokeltelee. ja yöllä nukutaankin jo melkeen koko yö ilman ruokaa.
kertokaa vähän kuulumisia ...
hauskaa ja aurinkoista kevättä teille kaikille ... t. me täältä vaan
19/9 2007 syntyneet
2
272
Vastaukset
- rimata
tehän nopsakkaan kotiuduitte :) Meillä poika painoi 3030 g ja oli 50 cm pitkä nyt painoa pari päivää vajaa 6kk oisko n. 8 kg(neuvola ens viikolla) ja pituutta siinä 70 cm. Tykkää istua sylissä ja eritoten seisoa mutta ei istu vielä tuetta, kääntyy navan ympäri sekä mahalta selälleen, että päin vastoin.. mitä muuta.. pääasiassa yhellä tissittelyllä mennään yöllä. Vesihana on kova sana, taatut riemunkiljahdukset siitä :) Hammas juuri puhkeamassa, joten kaikkea mahdollista jyrsitään.
- mamis85
meidän poika näki maailman ekaa kertaa 25.9 ja oli silloin 4kg ja 51cm. nyt 6kk n.9kg ja 70cm eli iso poika. koko ajan kasvanu huimaa vauhtia mutta nyt vähän hidastuu niinkuin pitääkin. ei hampaita vielä. ei istu tuetta mutta pyrkimys pystyyn kova ja on kääntyillyt jo pari kuukautta ja pöyrii lattialla kovasti. ja jo jouluna piteli leluja käsissä. kova päristelemään kiljumaan ja bäy väy on kovia sanoja. nauraa räkättää hirmusesti kaikelle hassulle ja oudolle. on nukkunut nelikuisesta saakka yönsä kokonaan eli vähintään 7h putkeen ja nyt vähintään 9h. välillä pitää laittaa tuttia mutta muuten nukkuu oikein hyvin. on ollut terve,ei edes pientä flunssaa. muutenkin on iloinen ja tyytyväinen pojan vesseli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18013608
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585493Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454940Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1543726Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402853Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1201801Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3721697Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371525