Tervehdys kaikille kissaviisaille!
Tässä vähän surumielinen tarina Wilma-kissasta (8v) ja hänen eläinrakkaasta mutta ymmärtämättömästä (?) emännästään. Osaisiko joku kertoa tämän kuvailuni perusteella, onko minulla maailman itsepäisin, hermostunein, inhimillisin, kaipaavin, omistushaluisin vai kenties sairain kissaneiti? Haluaisin ymmärtää Wilman ongelmaa, mutta se käy päivä päivältä vaikeammaksi...
Taustaa: Wilman kaverina oli Mr.Koira alusta asti. Hän oli Wilman Suuri Rakkaus: jopa vain 10 min. pihallakäynnin jälkeen Mr.Koira joutui/pääsi Wilman ylitsevuotavan hellyydenpuuskan kohteeksi, ja sen ollessa ulkona Wilma-neiti naukui oven takana. Vanhan herra Koiran lähdettyä autuammille haukkumaille Wilma jäi häntä kovasti kaipaamaan.
Kisun alituinen naukuminen ja levoton vaeltelu oli sydäntäsärkevää, ja lopulta, kolmen kuukauden kuluttua, päätin hankkia surevalle kaverin.
Uudeksi kaveriksi tuli naaraskissanpentu, jonka emo oli jäänyt auton alle, ja joka olisi sekin päässyt hengestään, ellen olisi sitä huolinut. Hilma-kisuvauva oli vain 5 vk:n ikäinen sintti meille tullessaan, mutta tänä päivänä se on vahva, kiiltäväturkkinen, kiltti kissa - kuuliainen kuin koira!
Ensitakkuilujen jälkeen Wilma näytti sopeutuvan uuteen tulokkaaseen. Hilma yrittää päästä niskan päälle, mutta useimmiten Wilma pistää viimein tuimin luimisteluin ja jäykkätassuin viikarin järjestykseen. Välillä Wilma putsaa ja nuolee Hilman turkkia, avaa hampaillaan "takut" ja kampeaa Hilman aloilleen, jos se änkeää kesken kaiken pois. Hilman putsailua Wilma ottaa vastaan aina vain hetken. Molemmat ovat leikattuja kissoja, mutta ei se ainakaan tappelua näytä suuremmin hillitsevän; välillä mennään leikkisää takaa-ajoa, mutta joskus karvat pöllyää niin, että on mentävä väliin.
Molemmat kissat saavat mielestäni yhtä paljon huomiota. Ruoka on hyvää ja sitä on riittävästi. Molemmilla on oma hiekkalaatikko (Hilma tosin käy molemmissa, joskus Wilmakin),hiekat siivoan päivittäin ja vaihdan kokonaan viikottain. Wilma nukkuu usein vieressäni, ja se puskee, kehrää, nuolee naamaani ja järsii hellästi kättäni, heittäytyy ja kierii ympäri mahani päällä päästellen samalla hauskoja lyhyitä "naksahduksia" ja kaksiosaisia äännähdyksiä kuten "mama" - hihhih...totta se on, puhuva kissa! Erikoista on sekin, että jos höpisen sille vähän kimittävällä äänellä, se muuttaa ääntään samankaltaiseksi, kuin olisi vasta pieni pentu. Kun Hilma tulee "leipomaan" mahaani, ryntää Wilma ajamaan kaverinsa pois, asettuen itse kiinni kylkeeni.
Jos olen lähdössä jonnekin illalla, Wilma hyppää esim. vaatepuussa olevaan paitaani kiinni, vetää sen lattialle ja pissaa päälle. Kun minulla on vieraita,Wilma varastaa shown kiehnäämällä sylissäni, naukumalla ja nuolemalla naamaani kun yritän jutella vieraan kanssa. Joskus kun puhun pitkään puhelimessa, tuo sama toistuu. Jos en tällöin noteeraa Wilmaa, hän katsoo asiakseen purra minua. Wilma myös vaatii kovaäänisesti päästä suihkuun aika ajoin. Ravistelen käsisuihkusta pisaroita onnesta kiemurtelevan ja naukuvan kisun päälle, kunnes se vetäytyy kuivaamaan itseään.
Nämä kestän kyllä huumorilla, MUTTA: Wilma on ruvennut käymään pissalla sängyssäni, ja vähän muuallakin. Olen pessyt haisevia lakanoita ja päiväpeittoja lähes päivittäin, ei paljon naurata! Joskus Wilma "merkkaa" jopa juuripestyn, narulta ottamani peiton, jos silmä välttää. Aina ei voi ovi olla kiinni (pieni asunto), ja kisu saa kyllä oven auki halutessaan. Sänkypissailu tapahtuu vain ollessani kotona, eli tuskin on kyse sairaudesta. Protestilta vaikuttaa, sillä jos töihinlähtötohinassa makkarin ovi on hetkenkin auki, märkä pläntti ilmestyy sänkyyn ja kissa katoaa sängyn alle.
On niin vaikea tykätä kiittämättömästä kissasta, jonka takia joutuu mm. välillä nukkumaan pelkällä patjalla kun ei ehdi pyykätä samaa vauhtia kuin kissa pissaa. Ja se työmäärä ja haju! Feliway-haihdutinta olen kokeillut, se tuntui hetkeksi auttavan, mutta parin viikon päästä pissailu jatkui. Tämä arkipäivän painajainen saattoi alkaa samoihin aikoihin, kun menin töihin pitkän tauon jälkeen, mutta en muista aivan varmaksi.
Kumpi meistä on vinksahtanut, Wilma vai minä?? Näin ihmisenä näen kohta ainoana vaihtoehtona luopua rakkaasta kisustani, ennen kuin hermoni ovat kokonaan riekaleina ja kotini tuhottu.
Patenttiratkaisuja vastaanotetaan, kiitos!
Elämä kissan ehdoilla!?
6
638
Vastaukset
- Minä
.. aikamoiselta määräilijältä sinun Wilmasi.. :). Olet ehkä antanut sille liikaa valtaa kodissa, oletko laittanut mitä rajoja kissallesi?? Esim. ruokapöydälle/kirjahyllyyn ei hypitä ym. Voisi luulla että vain koirat tarvitsevat rajoja mutta kyllähän kissatkin osaavat käyttää hyväkseen "rajatonta valtaa", sen olen huomannut omassa kissassani, jolla oli myös taipumusta komennella minua mielin määrin mutta muutaman kiellon asetettuani (ja niissä pysyessäni) on kissan kanssa ollut helpompaa. Ja ehkä Wilmasi on tottunut myös pelkästään sinun rajattomaan huomioon.. kissatkin ovat yksilöitä, toiset vaikeampia toiset helpompia.
Mutta eihän kukaan varmaan kestä jatkuvasti merkkailevaa kissaa.. oletko kysynyt asiasta esim. eläinlääkäriltä tai eläinsuojeluyhdistykseltä, mitä he ovat mieltä?
Toivottavasti tästä oli edes jotain apua.
P.S. ja minä kun luulin omaa kissaani vaikeaksi :). - sunflower
en tiedä, onko näistä neuvoista apua, mutta kerronpa nyt kuitenkin..
voisi kuvitella, että Wilma on herpaantunut vähän uudesta tulokkaasta, koska tuntee asemansa uhatuksi.. meillä kisulainen teki joskus saman tempun, kun koki ensimmäisen kiimansa. se oli sille hyvin vaikea, ja oli koko sen keston ajan sen näköinen, kun pyytäisi apua. sen oloa en pystynyt parantamaan, joten kisu päätti pistää talon kaikki vaatekappaleet pesukuntoon.(ainakin tästä luulen sen johtuvan, koska tapaus ei toistunut) pesin kaikki voimakkaan hajuisella pesuaineella, joka tuntui auttavan. olen myös kuullut, että jos kissa käy hankalaksi pissatessaan ympäriinsä, pitäisi kohtaan laittaa etikkaa, ja haistattaa sitä kissalla. ei sekään mitään mukavaa ole, että joutuu komentamaan, mutta ei myös tulisi antaa ymmärtää, että se sopii.(jos sitä pyykkiä ei sitten välttämättä halua pestä koko ajan)
kerroit tuosta hellyydenkipeydestä.. sitä nyt on aika hankala sanoa, mitä sen osalta kannattaisi tehdä.. selvästikkin wilma on tottunut runsaaseen hellyydenosoituksiin, joten aikoo ilmeisesti omistaa sinut kokonaan=) tietysti voisit kokeilla jonkunlaista rajanvetoa,eli eri asioissa teet pikku hiljaa selväksi, että ihan kaikki ei ole sallittua, mutta tottakai myös siinä ohessa pitää muistaa myös huomioida. se on hankalaa, mutta meillä kissalle tehoaa sana "ei" käskevällä, mutta ei liian kovalla äänellä..
toivottavasti näistä nyt oli jotain apua.zemppiä ja voimia sinne tihulaisten keskelle=) - Speedy
Kuulostaa siltä, että Wilma on tosiaankin vähän shokissa ensinnäkin koirakaverinsa menettämisestä ja sitten uuden kissan tulosta. Tutustuminen on mennyt kuitenkin ilmeisesti ihan hyvin, koska mitään suurempia tappeluita ei ole syntynyt?
Feliway haihdutin on hyvä, kun halutaan vaikuttaa kissan yleiseen turvallisuuden tunteeseen, mutta ei-toivottuihin paikkoihin pissailuun auttaa paremmin Feliway suihke. Voi myös kokeilla seuraavaa:
http://www.ivillage.com/pets/expert/behavior/pages/0,,167006_527491,00.html
Näyttäisi siltä, että Wilman elämänmuutokset ovat saaneet sen hämilleen, mutta ihan varmuuden vuoksi kannattaisi käyttää eläinlääkärissä, virtsatientulehdus saa kissat pissaamaan muualle kuin laatikkoon, ja erityisesti pehmeisiin paikkoihin (vaatteet yms).
Jos haluat, että Wilma ei ole niin omistushaluinen sinusta, niin jos asut jonkun kanssa, olisi hyvä, jos tämä toinen henkilö hoitaisi Wilman ruokkimisen, hellimisen ja Wilman kanssa leikkimisen vähän aikaa kokonaan. Näin Wilma tajuaa, että se saa hellyyttä ja ruokaa muualtakin kuin sinulta eikä käyttäydy enää niin omistavasti. Jos asut yksin, niin voit kokeilla vaikka jonkun ystäväsi avulla. Eli anna Wilmalle ruokaa vain silloin, kun joku muu ei sitä tee, älä huomioi sitä niin paljon kuin aikaisemmin (mutta älä myöskään huomioi uutta kisua enemmän, sillä on negatiivinen vaikutus) ja anna jonkun muun leikittää sitä ja antaa herkkuja.- Wilma Wadelma
Kiitos Speedylle ja muille vastaajille ystävällisistä neuvoista! Kokeilen niitä kaikkia, eiköhän tilanne ala jossain vaiheessa helpottua...
- Speedy
Hämmästynyt kirjoitti:
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
Ehkä tarkoitus oli säästää kissaansa rakastavan kissanomistajan tunteita. Hän kysyi neuvoa, miten muuttaa kissan käyttäytymistä, ei lopetuskäskyjä, vaikka varmaan omankin mielen perukoilla oli käynyt, että jos ratkaisua ei löydy, niin joutuuko valitsemaan lopettamisen, mutta päätti kokeilla muita keinoja.
Kissa harvoin on varsinaisesti "häiriintynyt", usein todella "häiriintynyt" käytös on seurausta siitä, että ihminen on kohdellut kissaa julmasti, mikä saa kissan käyttäytymään normaalista poikkeavalla tavalla, mutta ottaen huomioon sen saaman kohtelun, käyttäytyminen ei olekaan niin poikkeavaa. Emmehän ryntää lopettamaan lapsiakaan, joita on pahoinpidelty kodeissaan, ja jotka koulussa hakkaavat toisia, vaan yritämme selvittää käytöksen syyt ja parantaa asian.
Kissan poikkeavaan käyttäytymiseen voi olla monia eri syitä (eikä vähäismpänä sairaudet, kissa voi olla hyvinkin aggressiivinen, jos se tuntee kipua), ja sen poistamiseen monia keinoja, jotka kannattaa selvittää, ennen kuin "diagnosoi" kissan "häiriintyneeksi" ja lopettaa sen.
Valitettavasti usein käy niin, ettei omistaja jaksa lähteä ottamaan selvää, vaan on valmis lopettamaan kissan kun vaikeuksia ilmenee, ja paljon on myös niitä, joiden ensimmäinen neuvo apua pyytäville on kissan lopettaminen. Onneksi löytyy myös toisenlaisia omistajia, jotka haluavat auttaa lemmikkiään.
- Manu (palstan valvoja)
Siivosin tätä ketjua hieman - asiansa kun voi toki esittää asiallisesti, ei tylysti tai muuten epäkorrektisti. Tuossa on yläpuolella jo ihan hyviä neuvoja kieltämättä kiusalliseen tilanteeseen, jonka toivon ratkeavan niin kissan kuin omistajansakin yhteiseksi hyväksi. En kuitenkaan katso olevani mitenkään keskenkasvuinen etc., vaikka "luuta" hieman lakaisikin tätä ketjua. Tämän ketjun aloittajalle - ja karvaisille ystävilleen - mitä parhainta jatkoa, t. Manu (palstan valvoja) & oma kissakansa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6518000Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672289Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332203- 1471779
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi271270Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511243Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1111169Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65850Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59821Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7756