Uistelijan vene

Puolueeton tarkkailija

Vanhempani kertoivat aina Laatokan kalastajista. Näillä oli tyypilliset Laatokan veneet. Tälläisessä veneessä oli yksityiskohta, jota olen havitellut myös nykyisiin lasikuitupaatteihin. Perätuhdon alusta oli eristetty muusta veneestä ja se oli reiällinen veteen. Siten se muodosti sumpun, jossa saaliskalat kestivät elävänä pitkiäkin aikoja.

Koska vanha veneeni rikkoutui viime kesänä, jouduin hankkimaan uuden. Tavoittena on pienehkö yhden-kahden hengen helposti soudettava vene, jonka perälauta sallii parin hevosvoiman moottorin varmuuden vuoksi. Oleellista on, että veneeseen saa sumpun. Joko keskituhdon pai perätuhdon yhteyteen. Sumpusta pari tapinreikää pohjan läpi, jotta vesi sumpussa vaihtuu itsestään. Löytyykö markkinoilta?

Ei se sumpun teko niin monimutkaista olisi itse tehtynäkään. Mitä niiden tuhtojen alla yleensä on? Onko tuhdon sisätilan viimeistely iso työ? Entäs se reikien teko? Jos reikä sattuu hiekkaköliin niin?. Tai, jos pohjassa on useita kerroksia niin vesi joutuukin kerrosten väliin? Neuvoja?

1

612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • torniokornio

      Miten olisi Scout - siinä venhossa on sumppu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7961
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2248
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2149
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1716
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1231
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1230
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1118
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      840
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      768
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      737
    Aihe