Parisuhde ja matkailu pyörätuolilla...

Juulia

Olisin kiinnostunut mitä te muut sellaiset parit joissa vain toinen on liikuntaesteinen,olette tehneet tuon ulkomaanmatkailun suhteen.
Tarkoitan nyt siis sitä että,pyörätuolilaisen matkahan tulee aina aikasta paljon kalliimmaksi kuin kävelevän koska ei voi ottaa halpaa jokerilähtöä(tarjous jossa on määrittelemätön majoitus eikä yhtään tiedä ennakolta onko hotellissa hissiä tai portaita megalomaanisesti)
Jos pariskunnalla on yllinkyllin rahaa käytettävissään mitään ongelmia ei tietysti ole jos on ihan sama mitä matka maksaa.
Meillä esim.on sellainen tilanne että tulot ovat pienet molemmilla,mutta minulla kuitenkin on rahaa huomattavasti enemmän käytössäni kuin miesystävälläni(meillä on omat rahat systeemi).
Kumppanini pääsisi siis yksin halvemmalla matkoille kuin minun kanssani.Onko reilua että "vaadin"häntä maksamaan matkasta enemmän(vaikka hänellä on tiukkaa)että pääsisimme yhdessä matkalle?Vai pitäisikö minun maksaa hänelle erotus?Tuo on tosi hankala asia ja ainakin meillä aiheuttanut aikamoista kädenvääntöä.
Ymmärrettäväähän on että jos vaikka on äkkilähtö 500e intiaan,tekee hänen mieli ottaa se mielummin kuin maksaa vaikka Kyproksenmatkasta 800e minun kanssani.
Matkailuasioissa tunnen olevani rasite kumppanilleni ja se on ikävää.
Olen itse kyllä matkustellut paljon,minun rahani jotenkuten riittävät esteettömään matkailuun,mutta mieheni rahat eivät nihin matkoihin riitä.
Olisi kiva kuulla muiden ratkaisuja!!!

3

631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkailija--

      Finnairilla ainakin "avustaja" lentää puoleen hintaan ja löytyy esteettömiä hotellejakin melkeen mistä vaan kunhan jaksaa googlettaa

    • ...ei mielestäni...

      ...pidä toimia tuollaisella systeemillä että joka eurosta mietitään kummanko pussista se on. On omakohtaisia kokemuskia siitä kuinka kaveri yritti tuota samaa mutta sitten kun asiat menivätkin toisin päin, elämäntilanteen muuttuessa, ei häntä enään kiinnostanutkaan tasan jako vaan hän olisi halunnut käyttää surutta minun rahoja kuin omiaan. Eiköhän teilläkin olisi hyvä systeemi vaikka se että keräisitte rahaa yhteiseen matkakassaan joka sitten käytettäisiin niin että ette mieti kumman matksutaminen kuluttaa enemmän rahaa vaan nauttisitte matkustelusta.Koska ei parisuhteessa voi millään esim olla koko ajan laskemassa kumman eläminen kuluttaa rahaa enemmän. Ruokien, sähkön, ja kaiken tuon kaltaisen tasan pistäminen on mahdotonta. Tuskin kukaan mittaa sekunttikellon kanssa kuinka kauan föönaa hiuksia tai ajaa partaa, tai istuu löylyissa tai käyttää suihkuvettä. Tai kumman pyykkiä pestään enemmän tai kumpi vetää useammin pöntön,. Koska jos niitä rahoja aletaan mittaamaan voisi se pahimmillaan olla tuota.
      Jos olette tosissanne parisuhteen kanssa kannattaisi unohtaa se kumman elämä ja matkustelu kuluttaa enemmän rahaa.

    • Sama kun joku puhevammainen kävisi kiukuttelemaan, kun kukaan ei saa selvää puheesta. Siitä syystä kännykkälaskut ovat suuremmat kun aikaa menee enemmän asioita hoitaessa kun kaikki pitää selvittää, niin seitsemään kertaan kun normaalisti puhujalla.
      Tai yksinmatkustajat/sinkut kävisivät protestoimaan kun joutuvat maksaa extraa hotellihuoneista, kun yhdenhengenhuone on suhteessa kalliimpi/henk kun kahdenhengen huone.
      Maailma on niin eriarvoinen paikka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4572
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3393
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2380
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      39
      1418
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1343
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1196
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      978
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe