Avoin asianajovaltakirja

pikkusisko

Mikä se oikein on?Mihin käytetään?
Mitä jos ei kirjoita alle?

9

15385

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avoin

      AVOINASIANAJOVALTAKIRJA

      Annettu Henna Henttoselle

      Huittisissa 05.08.2003

      _________________________
      Laina Laamanen

      Tuossa yksi esimerkki ja voit antaa sen asiasi ajamiseksi tuomioistuimessa, mutta jos et allekirjoita, niin ei pidä pyytää hoitamaan asiaansa.
      Asianajaja ei tarvitse valtakirjaa, mutta häneltäkin sitä voidaan määrätyissä tapauksissa kysyä oikeudessa. Lakimies tarvitsee avoimen asianajovaltakirjan.

      • Avoimesti

        Minulle tuli myös sellainen avoin valtakirja, ja pyydettiin allekirjoittamaan, mutta en allekirjoittanut sitä. Se koski yhtä kiinteistön myyntiä ja haluttiin tilinumero ja että maksetaan sen kautta. Vaadin saada käteisenä. Ja kun vaadin, se myös onnistui ja jätin koko avonaisen valtakirjan laatikkoon homehtumaan.


      • pikkusisko

        allekirjoittaa seuraava

        AVOIN ASIANAJOVALTAKIRJA
        ( LYHYEHKÖ TYHJÄ VÄLI)
        HESASSA PÄIVÄNÄ VIISI.
        TIINA TOMERA.


      • Lawmaker
        pikkusisko kirjoitti:

        allekirjoittaa seuraava

        AVOIN ASIANAJOVALTAKIRJA
        ( LYHYEHKÖ TYHJÄ VÄLI)
        HESASSA PÄIVÄNÄ VIISI.
        TIINA TOMERA.

        "AVOIN ASIANAJOVALTAKIRJA
        ( LYHYEHKÖ TYHJÄ VÄLI)
        HESASSA PÄIVÄNÄ VIISI.
        TIINA TOMERA."

        Juuri tämä on avoin asianajovaltakirja. Siinä lukee vain otsake, päiväys ja valtuuttajan nimi.

        Avointa asianajovaltakirjaa voi käyttää kuka tahansa, jolla se on hallussaan. Sitä ei anneta kenenkään nimelle (silloinhan se ei olisi avoin vaan siinä olisi määrätty, kuka on valtuutettu).


    • Bimbo

      Opiskeluajoiltani minulla on avoimesta asianajovaltakirjasta seuraavanlainen muistikuva:

      Avoimella asianajovaltakirjalla henkilö siirtää koko oikeustoimivaltansa valtakirjan haltijalle. Periaatteella sen avulla voi ottaa velkaa, tyhjentää säästöt tileiltä yms., joten mielestäni sellaista ei pitäisi koskaan käyttää vaan aina pitäisi yksilöidä myös asia jollakin tavalla:

      Valtuutan X.X:n toimimaan asianajajani asiassa XXX ja puhumaan täysin valtuuksin puolestani ko. asiassa sekä saamaan kaikki asiaa koskevat asiakirjat niinkuin ne annettaisiin minulle.

      Tää nyt vaan tämmöinen hatusta vedetty maallikkolakimiehen malli, pääasia ja pointti kuitenkin se, että valtakirja kannattaa aina yksilöidä.

      • pikkusisko

        kun en allekirjoittanut.
        Ekaksi se oli vallan tärkeä juttu mutta en kirjoittanut niin ei sitten mitään.
        Sen takia epäilen väärentämistä.
        Sitäpaitsi asun Ruotsissa enkä ole ikinä kuullutkaan näitä termejä suomeksi.


      • Luottamuksellinen Leevi
        pikkusisko kirjoitti:

        kun en allekirjoittanut.
        Ekaksi se oli vallan tärkeä juttu mutta en kirjoittanut niin ei sitten mitään.
        Sen takia epäilen väärentämistä.
        Sitäpaitsi asun Ruotsissa enkä ole ikinä kuullutkaan näitä termejä suomeksi.

        Useimmissa tapauksissa tällaiseen paperiin nimensä
        laittaneeet joutuvat katumaan.
        Hehän ovat luovuttaneet oikeutensa.


      • Lawmaker

        Avoimen asianajovaltakirjan käyttäminen on yleinen käytäntö, jos on tarkoitus palkata asiamies oikeudenkäyntiä varten jossakin asiassa. Sitä käytetään sen vuoksi, että ennen oikeudenkäynnin alkua on vaikea ennakoida, mihin suuntaan itse asia oikeudessa etenee ja siksi olisi vaikea laatia yksilöityä valtakirjaa.

        Jos et anna asiamiehelle oikeudenkäyntiin avointa asianajovaltakirjaa ja tämän seurauksena asiamies ei voi laillisesti tehdä jotakin valtuuttajalle tärkeää toimenpidettä oikeudenkäynnin aikana, ja tästä seuraa taloudellista vahinkoa valtuuttajalle, joutuu valtakirjan laatimisesta kieltäytynyt itse vastaamaan näin syntyneestä vahingosta, koska asiamies ei ole voinut asiaa hoitaa valtuuttajasta johtuvasta syystä.


    • Veli Autio

      ilman valtakirjaa, joten mihinkään paperiin ei kannata pistää nimeään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      158
      11059
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5278
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2493
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1741
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1604
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1216
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      976
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe