Kiinnostaisikohan porukoita alkaa pelaamaan Cyber Nationsia, maailman suurinta tekstipeliä ja valtiosimulaattoria? CN:n oppii melko nopeasti, ja oman valtion tehokkaaseen kehittämiseen tarvii minimissään vain muutaman minuutin aikaa päivittäin, tai viikottainkin.
Itse peli ei itseasiassa ole niin kiinnostava, kuin sen 30 000-henkinen yhteisö, jossa ihmiset ympäri maailmaa ovat luoneet omia liittoumiaan. Liittoumia on kaikenlaisia; kommunistisia, kansallismielisiä, uskonnollisia, fantasia- ja elokuvamaailmoihin perustuvia, nettisivuston yhteisöihin perustuvia, kaveriporukoita, yms.
CN:ssä eräs isänmaallinen suomalainen liittouma pyrkii voimistumaan, yhdistämään suomalaiset pelaajat lippunsa alle, ja valloittamaan kybermaailman sekä väkivaltaa että diplomatiaa käyttäen. Liittouman nimi on Finnish Cooperation Organization, eli Suomalainen yhteistyöjärjestö / FCO. Liittoumassa vallitsee vahva kansallismielinen tunne. Ongelmana on vain rakkaan kansakuntamme pieni koko muihin nähden, joten suomalaisia CN pelaajia ei ole paljon. Siitä huolimatta FCO on kokoonsa ja ikäänsä nähden hyvin menestynyt taloudellisesti ja sotilaallisesti.
Jos teillä on päivässä 5 minuuttia aikaa tuhlattavana, tukekaa suomalaista ylivaltaa, aloittakaa CN:n pelaaminen, ja liittykää FCO:hon!
Cyber Nations - www.cybernations.net
FCO - http://z11.invisionfree.com/Fincoor
Cybernations - selainpeli
4
594
Vastaukset
- CN!
Cybernations on eittämättä eräs internetin parhaiten toteutettuja tekstipohjaisia, reaaliaikaisia selainpelejä. Peli on kokonaisuudessaan kiinnostava liittoumineen päivineen.
Sinä, joka olet kiinnostunut aloittamaan pelaamisen, tutustu pelin wikiin, FAQ:n ja pelaajaoppaisiin aluksi. Itse pelissä liittouma on lähes välttämätön, mutta älkää hyvät ihmiset valitko yllämainittua FCO:ta. Vaikkakin se on ainoa suomalainen ja suomenkielinen CN-liitto, suosittelen välttämään sekavaa, huonosti organisoitua ja pääosin teini-ikäisten pelaajien käsistä johdettua liittoa. Englanninkielen taitoisille löytyy roppakaupalla sopivia vaihtoehtoja :)
www.cybernations.net- FCO
FCO on kyllä huomattavasti paremmin organisoitu liitto kuin monet muut.
- CN!
FCO kirjoitti:
FCO on kyllä huomattavasti paremmin organisoitu liitto kuin monet muut.
osviittaa aikaisemmalle mielipiteelleni antaa yllä oleva vastaus, jossa ei ole mitään perusteluja kannanotolle. Aiemmin liitossa olleena voin sanoa, että asioita tapahtuu vastaavalla tavalla ilman kummempia perusteluja ja yleisesti informointi on hyvin heikolla tasolla.
Kokonaisuudessaan, lykkyä heille jotka FCO:ssa haluavat olla. Toin vain esille, että mielestäni huomattavasti kannattavampia vaihtoehtoja löytyy jos suomenkielisyys ei ole priorisoitu päätöskriteeri liiton valinnassa. - ettänäin
CN! kirjoitti:
osviittaa aikaisemmalle mielipiteelleni antaa yllä oleva vastaus, jossa ei ole mitään perusteluja kannanotolle. Aiemmin liitossa olleena voin sanoa, että asioita tapahtuu vastaavalla tavalla ilman kummempia perusteluja ja yleisesti informointi on hyvin heikolla tasolla.
Kokonaisuudessaan, lykkyä heille jotka FCO:ssa haluavat olla. Toin vain esille, että mielestäni huomattavasti kannattavampia vaihtoehtoja löytyy jos suomenkielisyys ei ole priorisoitu päätöskriteeri liiton valinnassa.Onhan tuolla CN:ssä paljon parempiakin liittoa kuin FCO. Itsekin liitossa olleena voin todeta että yhteydenpito on ala-arvoista luokkaa ja liiton IRC-kannut on enemmän tai vähemmän huonosti moderoituja, ja FCO:n foorumille omaa adminoikeud täysin eri henkilöt muista liitoista kuin FCO:sta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507975Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662259Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2322178- 1461746
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251243Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511233Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1081135Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65842Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58790Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7744