Hei !
Olen ostamassa asuntoa. Kerrostalosta todennäköisesti. Semmoista vain kyselisin, että mitä kaikkea teidän mielestänne olisi tärkeä ottaa huomioon asuntoa ostattaessa ? Mitä ns "sudenkuoppia" voi olla kun ostaa esim kerrostaloasuntoa, ? Mitä pitäisi erityisesti varoa ja mitä huomoida ?
Onko järkevämpää esim ostaa välitystoimiston kautta vai yksityisiltä markkinoilta ? Aikataulu tosin on aika kireä, alle viikko asunnon ostamiseen varattuna. Asunto on sijoitusmielessä tarkoitus laittaa..
Jos joku voisi auttaa olisin todella kiitollinen, tv Pekka
Asuntoa ostamassa
3
641
Vastaukset
- ytijhiodo
Kannattaa kysellä tarkkaan, millaista porukkaa talossa asuu. Sellaisia taloja kannattaa välttää, joissa asuu paljon vanhuksia. Kyttääminen ja valitukset on silloin taattu, jos et itse ole vanhus!
Kannattaa myös katsella, miten kiinteistöä on hoidettu. Jos kaikki näyttää olevan retuperällä, ei se ole kovin hyvä asia.
Välittäjä voi olla luotettavampi kuin yksityinen, mutta ei kannata väheksyä yksityiseltä suoraan ostamista. Välityspalvelut maksavat asunnon myyjälle, jolloin asunnon hintaan laitetaan yleensä vähän ekstraa päälle kattamaan kulut. Välittäjän kautta asunto saa myös enemmän mainosta, jolloin ostajiakin on mahdollisesti enemmän. Tällöin et välttämättä voi tinkiä niin paljon kuin yksityiseltä ostaessasi. Yksityiseltä ostaessasi joudutte tekemään kaiken paperityön itse, mutta ei se mikään iso homma ole. Vie se kuitenkin enemmän aikaa. Jos aikaa on alle viikko, suosittelisin melkein välittäjän kautta ostamista.
Kannattaa varautua tuleviin remontteihin taloyhtiössä. Jos on pennit tiukalla, ei kannata ostaa asuntoa talosta, johon on pian tulossa suuria remontteja. Ne nostavat vastikkeita kummasti.- martta
Ja ilman muuta katso ilmansuunnat , paistaako kesällä koko päivän sisälle, tai jos on parveke, ja siihen ei paista lainkaan.
- eki
Selvitä mitä remontteja taloyhtiöön on suunnitteilla lähiaikoina, voit nähdä ne isännöitsijäntodistuksesta. Voit myös soittaa isännöitsijälle tai hallituksen puheenjohtajalle ja kysyä suoraan heiltä. Jos esimerkiksi taloyhtiöön on tulossa putkiremontti, niin se käytännössä tarkoittaa sitä että asuminen sen remontin aikana on lähes helvetillistä ja lisäksi aiheuttaa tietysti huomattavia kustannuksia.
Muista katsoa myös vastikkeen suuruus. Jos ostat yksityiseltä suoraan niin katso että kauppakirjassa on maininta että vastaat kuluista omalta hallinta-ajaltasi, ettei mahdollisesti maksamattomat vastikkeet lankea sinun harteillesi. Välittäjän kautta nämä asiat yleensä tulevat huomioiduksi.
Aika tiukalla aikataululla etsit asuntoa, toivottavasti löydät mieleisesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14911191
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485413Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p424256Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323622Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352684Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1041613Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601586Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?821459Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311396