Missä vika

89cry

Missä vika kun tampoonista vuotaa ohi (tai jotain).
Pikkuhousuissa verta vaikka käytän normal tamponia ja se ei ole täynnä verta. ihan hyvin paikallaan ja ei tunnukkaan huonolta.

4

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      Arvaan, että käytät Tampaxeja ja vika on juuri siinä.

    • olisikohan vika

      tuossa vai käytätkö liian pieniä? Kokeilehhan suurempaa! tuo nyt ei ihan normaalia ole.

    • tamponi tai huono anatomia

      Jos tamponi menee kohdunnapukan ohi, vuoto pääsee esteettä ulos. Luultavasti tästä ei ole kyse, jos sinulla ei ole anatomista poikkeavuutta tai et ole vielä synnyttänyt. Synnyttäneellä naisella kohdunnapukka voi hyvinkin olla niin alhaalla, että tamponi ei enää vain istu.

      Luultavimmin kyse on siitä, että käytät Tampaxia, joka laajenee levymäiseksi. Se, riippuen kaikesta mahdollisesta, aukeaa välillä/usein niin, että sen ohi vuotaa verta. OB toisaalta laajenee kukkamaisesti eli tasaisesti joka suuntaan ja siinä ei samaa ilmiötä esiinny.

      Kannattaa kokeilla OB:n tyyppisesti leviävää mallia, mutta jos sekään ei auta ja ohivuodot ärsyttävät, vaihtoehtona kannattaa ajatella myös kuukuppia, se on huomattavasti varmempi kuin tamponi.

    • .............

      Miksi yleensä käytät tamponia kun kuukuppi on olemassa? Ota selvää kuukupista, esim kuukuppikunnan nettisivuilta. Jos voi käyttää tamponia, niin sitten voi kuukuppiakin.

      Sen käyttömukavuus on aivan omaa luokkaansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6154
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4812
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      98
      3065
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2892
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2125
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1526
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      337
      1091
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      86
      1049
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      126
      991
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      784
    Aihe