Missä vika

89cry

Missä vika kun tampoonista vuotaa ohi (tai jotain).
Pikkuhousuissa verta vaikka käytän normal tamponia ja se ei ole täynnä verta. ihan hyvin paikallaan ja ei tunnukkaan huonolta.

4

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----

      Arvaan, että käytät Tampaxeja ja vika on juuri siinä.

    • olisikohan vika

      tuossa vai käytätkö liian pieniä? Kokeilehhan suurempaa! tuo nyt ei ihan normaalia ole.

    • tamponi tai huono anatomia

      Jos tamponi menee kohdunnapukan ohi, vuoto pääsee esteettä ulos. Luultavasti tästä ei ole kyse, jos sinulla ei ole anatomista poikkeavuutta tai et ole vielä synnyttänyt. Synnyttäneellä naisella kohdunnapukka voi hyvinkin olla niin alhaalla, että tamponi ei enää vain istu.

      Luultavimmin kyse on siitä, että käytät Tampaxia, joka laajenee levymäiseksi. Se, riippuen kaikesta mahdollisesta, aukeaa välillä/usein niin, että sen ohi vuotaa verta. OB toisaalta laajenee kukkamaisesti eli tasaisesti joka suuntaan ja siinä ei samaa ilmiötä esiinny.

      Kannattaa kokeilla OB:n tyyppisesti leviävää mallia, mutta jos sekään ei auta ja ohivuodot ärsyttävät, vaihtoehtona kannattaa ajatella myös kuukuppia, se on huomattavasti varmempi kuin tamponi.

    • .............

      Miksi yleensä käytät tamponia kun kuukuppi on olemassa? Ota selvää kuukupista, esim kuukuppikunnan nettisivuilta. Jos voi käyttää tamponia, niin sitten voi kuukuppiakin.

      Sen käyttömukavuus on aivan omaa luokkaansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7975
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2259
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2178
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1746
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1243
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1233
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      1135
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      842
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      790
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      744
    Aihe