Osaisiko joku viisaampi ja koneempi neuvoa. Epäilemme että noin kolme kuinen, pienikokoinen koiranpentumme olisi päässyt epähuomiossa syömään 10 sentin kolikon (emme ole siis aivan 100%:n varmoja).
Mahdollisesta tapahtumasta on kulunut jo muutama päivä. Pentu on voinut hyvin ja mitään ongelmia tai muutoksia emme ole havainneet ruokahalussa, olemuksessa tai ulostamisessa... Kysymys onkin, voiko koiran vatsanalueen ultrassa nähdä mahdollisen kolikon ja mitähän kyseinen lysti maksaa?
Mahdollisesta tapahtumasta on kulunut jo muutama päivä. Pentu on voinut hyvin ja mitään ongelmia tai muutoksia emme ole havainneet ruokahalussa, olemuksessa tai ulostamisessa... Kysymys onkin, voiko koiran vatsanalueen ultrassa nähdä mahdollisen kolikon ja mitähän kyseinen lysti maksaa?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mutta jos pentu ei oireile mitenkään, niin toimenpide on tässä vaiheessa tarpeeton. Jos siellä nimittäin näkyy kolikko, niin joka tapauksessa tohtori sanoo, että nyt ensin odotellaan tuleeko se ulos luonnollista tietä. Ei sitä massua ruveta samalla vastaanotolla missään tapauksessa auki leikkomaan, eikä siihen ole tarvettakaan. Ensin on pakko odotella...
Jos se on vatsassa, eikä sitten mahdu suolistoon lähtemään, niin koira seuraavaksi yrittää oksentaa sen ulos. Ja vasta sitten, jos se ei oksentamallakaan tule ulos, niin joudutaan harkitsemaan leikkaamista. Mutta siinä vaiheessa koira on selvästi jo ollut sairas about toista päivää.
Toki ultrassa voi käydä jos haluaa mieltänsä rauhoittaa, ei se mitenkään älyttömästi maksa. Normaali vastaanottomaksu ja mitä lie muutama kymppi laitteen käytöstä. Onhan syntymättömien pentujenkin ultraus ihan normaali jokamatin ja -maijan suorittama toimenpide nykyään.
Mutta lepo vaan teille; koirat syövät ja kakkailevat varsin kummallisiakin esineitä. Todennäköisesti kaikki on ihan ookoo, eikä se ikinä sitä ole edes syönyt. Leikkinyt sen piiloon: tarkistakaapa mattojen aluset:-)