Motonetissa on myytävänä aikaisemmin mainitsemani kaikuluotain kannettavana versiona hintaan 79 €. Kannattaako kyseinen vekotin ostaa? Onko hinta-laatu suhde kohdallaan? Onko kenelläkään kokemuksia ko. vekottimesta?
kaikuluotain Eagle cuda 128
8
10228
Vastaukset
- cudan omistaja
Minulla on Cuda168 kiinteänä. Luotain on hyvä ja varmatoiminen. Näytön resoluutio tosin on huono, riippuu miten tarkkaa kuvaa veden alta kaipaa. 128:ssahan tuo resoluutio on vielä astetta huonompi. Kannettavien mallien anturikiinnitys on yleensä ihan susi. Kannattaa itse askarrella vaikka irrotettava puomi minkä päässä anturi on ja sitä voi säätää veneen asennon mukaan jos kuormaus sitä muuttaa.
Cudassa on mielestäni hinta-laatusuhde ihan kohdallaan. Omani ajattelin säilyttää kakkosluotaimena vaikka "hienomman" ensi kesäksi hankinkin.- kameva
Mulla on ollut pari vuotta Cuda 128 ja olen ollut tyytyväinen siihen. Parasta on erittäin helppo siirrettävyys paatista toiseen. Kaiku aina mukana vaikka vuokrasoutuveneeseen. Hyvin on mulla se imukuppi pysynyt kiinni ja onhan siinä vielä se varmistusnarukin. Toki voi askarrella jonkun kiinteän systeemin, mutta itse en ole sellaista tarvinnut. Patteritkin riittävät todella kauan.
- Antza
mites cuda 168 ja 90€?
- kameva
Väärään paikkaan meni ekaks mut sa uudestaan...
Parempi näyttö, ei muuta.
Mun omassa käytössä tärkeintä on just
siirrettävyys. Ei tartte virran kans temppuilla kun on patterit masiinas kii ja ei kun menoks.
Tatti persiiseen ja johan pelittää.
Se on se hyvä puoli. Muutoin voi tehdä niin että
senkus ruuvaat millasen kaiun vaan ja siirtelet sitä alustaa sitte. Ehhehe. Hjuumor."Paras kala on kaverin kaverin vierestä luiskahtanut"- lastuava
Sanokaas ny oikein että mikä olis hyvä tapa kiinnittää veneeseen toi kiinteä luotain?
Kun aattelin sähköperämoottorin hankkia niin miten sais ne kaks helposti kiinni veneeseen? Onko luotaimen oltava aina perässä vai voiko sen laittaa sivusta tai jostain muualta? - riippuu
lastuava kirjoitti:
Sanokaas ny oikein että mikä olis hyvä tapa kiinnittää veneeseen toi kiinteä luotain?
Kun aattelin sähköperämoottorin hankkia niin miten sais ne kaks helposti kiinni veneeseen? Onko luotaimen oltava aina perässä vai voiko sen laittaa sivusta tai jostain muualta?luotaimesta ja anturista. Joissain tapauksissa anturin voi liimata veneen pohjaan sisäpuolelle!
Peräpeilikiinnityksessä en ole vaivautunt poraamaan lujitemuovista läpi kelluntakammioon, koska nuo saattavat alkaa vuotamaan, vaan olen parissa veneessäkiinnittänyt anturin laudanpätkään jonka sitten ruuvannut ylempää kiinni peräpeiliin.
- verkostaja
Minulla on ko kaikuluotain. Tein siihen varren jonka alapäähän hitsasin tason. Siihen kiinnitin anturin. Yläpäähän tein nivelen pultilla ja niin ison reiän, että koko aparaatin saa kiinnitettyä veneen hankaimeen. Niveltä vääntämällä saa anturia säädettyä . Hyvin on toiminut veneen sivullakin.
- Kattorännin
Putkenpätkä hakaisialtaan noin 8-10 sm kasikomponetti liimalla , jos veneessä ei tuplapohja,
20 sentin pätkä riittää, sen täyttää vdelllä ja tökkää anturin siihen, toimii hyvin, käytän sellaista takatuuppari veneessäni etsiessäni kalapaikkoja verkkopyyntiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15415065Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant428384Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va536116SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1765742Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot264768Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124457HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.754373Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm734148"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071593