leipä turvottaa?

tyttönen*

heips!

Onko kenelläkään muulla samanlaisia kokemuksia, että tuntuisi siltä että leipä turvottaa vatsaa?olen 168cm pitkä ja painoa 55 kg eli ihan sillain normaali.Mutta vatsa on aina ihan pallona aamua iltaa..ite olen ajatellut että se johtuu leivästä.en syö vaaleaaleipää.voisiko se ylipäätään johtua leivästä?

7

4821

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkärillä

      keliakia testiin siis. Eli pyydä lähete labraan ja hoida asia kuntoon. Ei kannata tuhlata aikaa kikkailemalla ja kokeilemalla ruokien kanssa, kuten tein. Heti lääkäriin.

      Lue lisää www.keliakialiitto.fi

    • asiantuntija

      Leipä sisältää suolaa ja suola turvottaa vatsaa ja poskia. Jos turvotus vaivaa sinua, vältä ylimäärästä suolan syömistä. Syö kuitenkin terveellisesti.

    • Turvottaa, turvottaa

      Kyllä leipä turvottaa, vaikka ei olisi edes keliakia. Peruna on myös toinen paha turvotuksen aiheuttaja. Vaikea paikka ainakin itselle, kun satun tykkäämään tosi paljon molemmista.

    • jeej

      myös hiivasyndrooma. Jos syöt leipää, jossa on hiivaa, mahasi reagoi pullistumalla ja ripulilla

      Minä vaihdoin pullamössöleivät täysruisleipään, rieskaan ja näkkileipään. Joskus syön myös karjalanpiirakkaa. Ja tarkastan aina tuoteselosteesta ettei hiivaa kyseisessä tuotteessa ole käytetty. Maha rauhoittui melkein heti.

      Sokerin käyttöä on myös syytä rajoittaa, hiiva sokeri eivät ole hyvä yhdistelmä mahalle.

      • Neuvosta vaari

        Mitkä firmat näitä hiivattomia rieskoja ja näkkileipiä valmistavat - tuotteen nimi???

        Itse olen kyllä löytänyt hiivatonta ruisleipää, mutta vaihtelua kaipaisin!


    • kuidut

      Se voi johtua myös siitä, että sulla saattaa olla vatsassa sellainen bakteerikanta, joka aiheuttaa turvotusta, kun sinne tulee näitä huonosti sulavia kuituja. Eli hyvin sulavat, liukenevat kuidut on OK, mutta liukenemattomat esim. ruisleivän kuidut, saa ne bakteerit tekemään turvotusta. Sellaisessa bakteerikannassa ei ole mitään sairasta, se on vaan ominaisuus.
      Bakteerit hajottaa aina ruuan ja eri ruuat hajoaa eri bakteereilla. Liukenemattomat kuidut ylläpitävät sellaista bakteerikantaa joka "syö" liukenemattomia kuituja. Ja se bakteerikanta saattaa olla turvottava.
      Jotkut ihmiset ovat sitä mieltä, että he saavat suomalaisesta maidosta vatsaoireita, mutta eivät ulkomaisesta, koska ulkomailla maitoa ei homogenisoida. Valio taas on tutkimuksissaan tullut siihen tulokseen, että nämä ihmiset syövät ulkomailla ollessaan vähemmän liukenemattomia kuituja ja siksi he voivat paremmin ulkomailla ollessaan.
      Tietysti myös keliakia aiheuttaa turvotusta, kannattais ehkä testata sekin.

      • siis niin

        Eli siis niin, että kun bakteerit hajottaa liukenemattomia kuituja niin syntyy kaasuja ja tämä kaasunmuodostus haittaa sua. Se saattaa olla sulla ärhäkämpää kuin jollain toisella. Mutta kyllä toi on hyvin yleistä, että leipä turvottaa. Äitini ja tyttäreni eivät sen vuoksi syö leipää, karjalanpiirakoita ainoastaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      91
      5906
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      93
      3001
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2780
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2046
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      950
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      754
    Aihe