leipä turvottaa?

tyttönen*

heips!

Onko kenelläkään muulla samanlaisia kokemuksia, että tuntuisi siltä että leipä turvottaa vatsaa?olen 168cm pitkä ja painoa 55 kg eli ihan sillain normaali.Mutta vatsa on aina ihan pallona aamua iltaa..ite olen ajatellut että se johtuu leivästä.en syö vaaleaaleipää.voisiko se ylipäätään johtua leivästä?

7

3932

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkärillä

      keliakia testiin siis. Eli pyydä lähete labraan ja hoida asia kuntoon. Ei kannata tuhlata aikaa kikkailemalla ja kokeilemalla ruokien kanssa, kuten tein. Heti lääkäriin.

      Lue lisää www.keliakialiitto.fi

    • asiantuntija

      Leipä sisältää suolaa ja suola turvottaa vatsaa ja poskia. Jos turvotus vaivaa sinua, vältä ylimäärästä suolan syömistä. Syö kuitenkin terveellisesti.

    • Turvottaa, turvottaa

      Kyllä leipä turvottaa, vaikka ei olisi edes keliakia. Peruna on myös toinen paha turvotuksen aiheuttaja. Vaikea paikka ainakin itselle, kun satun tykkäämään tosi paljon molemmista.

    • jeej

      myös hiivasyndrooma. Jos syöt leipää, jossa on hiivaa, mahasi reagoi pullistumalla ja ripulilla

      Minä vaihdoin pullamössöleivät täysruisleipään, rieskaan ja näkkileipään. Joskus syön myös karjalanpiirakkaa. Ja tarkastan aina tuoteselosteesta ettei hiivaa kyseisessä tuotteessa ole käytetty. Maha rauhoittui melkein heti.

      Sokerin käyttöä on myös syytä rajoittaa, hiiva sokeri eivät ole hyvä yhdistelmä mahalle.

      • Neuvosta vaari

        Mitkä firmat näitä hiivattomia rieskoja ja näkkileipiä valmistavat - tuotteen nimi???

        Itse olen kyllä löytänyt hiivatonta ruisleipää, mutta vaihtelua kaipaisin!


    • kuidut

      Se voi johtua myös siitä, että sulla saattaa olla vatsassa sellainen bakteerikanta, joka aiheuttaa turvotusta, kun sinne tulee näitä huonosti sulavia kuituja. Eli hyvin sulavat, liukenevat kuidut on OK, mutta liukenemattomat esim. ruisleivän kuidut, saa ne bakteerit tekemään turvotusta. Sellaisessa bakteerikannassa ei ole mitään sairasta, se on vaan ominaisuus.
      Bakteerit hajottaa aina ruuan ja eri ruuat hajoaa eri bakteereilla. Liukenemattomat kuidut ylläpitävät sellaista bakteerikantaa joka "syö" liukenemattomia kuituja. Ja se bakteerikanta saattaa olla turvottava.
      Jotkut ihmiset ovat sitä mieltä, että he saavat suomalaisesta maidosta vatsaoireita, mutta eivät ulkomaisesta, koska ulkomailla maitoa ei homogenisoida. Valio taas on tutkimuksissaan tullut siihen tulokseen, että nämä ihmiset syövät ulkomailla ollessaan vähemmän liukenemattomia kuituja ja siksi he voivat paremmin ulkomailla ollessaan.
      Tietysti myös keliakia aiheuttaa turvotusta, kannattais ehkä testata sekin.

      • siis niin

        Eli siis niin, että kun bakteerit hajottaa liukenemattomia kuituja niin syntyy kaasuja ja tämä kaasunmuodostus haittaa sua. Se saattaa olla sulla ärhäkämpää kuin jollain toisella. Mutta kyllä toi on hyvin yleistä, että leipä turvottaa. Äitini ja tyttäreni eivät sen vuoksi syö leipää, karjalanpiirakoita ainoastaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7964
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2254
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2161
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1725
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1237
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1231
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1123
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      841
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      776
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      742
    Aihe