Laajakulma ahdistaa, erilainen nuori

Kummastuttaa kun suurin osa kuvaajista kertoo pitävänsä kamerassa pääsäntöisesti jotain 20-30mm linssiä kiinni lähes aina, niin sanottuna yleislinssinä. Ite kun ruuvaan tommosen kiinni ja lähden mihin tahansa kuvaushommiin niin tuntuu ihan kädettömältä. Joku 70-300 on kroppilisällä on mun peruslinssi. Onko tää nyt sitte normaalia!? Toki laajakulmaa käytän aina sillon tällöin,
Kertokaahan kokemuksianne "yleislinsseistä".
81061
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Makuasia sano Musti kun muniaan nuoli... Sen takiahan järkkäri on olemassa, voi valita sen linssin eteen kun haluaa ja kokee tarpeelliseksi. Mulla on 12-24, 50, 35-70 ja 70-300. Kaikki on mulle tarpeellisia(just nyt) ja vielä puuttuu jotain. Tää on loputon suo, vasta 25 vuotta järkkärin kanssa kuvanneena voin sanoa että noi ei ole ne "mulle oikeat", vauhdan vielä moneen kertaahn.

Äänestä

Vanha luontokuvaaja sano kerran: Mitä enemmän taitoa ja tietoa, sitä lyhemmät lasit. Saattaapi sopia myös ihmisten kuvaamiseen. Ammoin miekin kuvasin ihmisiä 135 mm telellä, salaa, kaukaa. Nykysin useimmiten 28mm kinovastaavuuden zoom-asennolla.
Eikä tämä ollut moite tai arvio, vain evoluutiotarina.

Äänestä

35mm ja 85mm lähes pelkästään käytössä.

Äänestä

1,6 cropilla ja 17-85 optiikalla.Kuvakulmat riitti aika hyvin mutta laatu ei.

Nyt kuvaan pääasiassa 1,0-kameralla ja polttovälit on 24-200 mm. Eniten kuvia otan polttovälillä 85 mm, johon on 1,8-optiikka.

Äänestä

Pätee, mitä lyhyempi linssi, sitä parempi kuva.

Raja on kyllä jossakin, mutta periaate on selvä.
Teleellä on helppo poimia yksityiskohtia nojatuolissa istuen, mutta kuvat on hyvin samanlaisia ja usein epäterävyys vaivaa.

Ei voida sanoa mitään ihannepolttoväliä, sillä kaikki riippuu tilanteesta ja esitystavasta. Kaikkia tarvitaan.
Laajakulmalla ei pääse eroon taustasta ja joskus on kohteen ja kuvaajan välissä esteitä, jotka voi ylittää vain pitkällä linssillä.
Kuvaajan evoluutio sitten määrää mihin suuntaan polttovälit muuttuu. Toisilla pituus lyhenee, toisilla kasvaa tai sitten laajenee molempiin suuntiin.

Aloittelijat hakee pituutta ja ZOOMIA, mutta esim. Herra H.H kertoi eräässä kirjassaan 70-luvulla käyttävänsä 2,5/135 millistä pikkulintujen kuvaamiseen. Se taito.
Nykyisillä croppileluilla pitää pudottaa 1/3 polttovälistä pois, että päästään samalle viivalle vanhojen mestareiden kanssa.

Äänestä

Pitää myös muistaa, että valokuvauksessa on monta eri osa-aluetta.
Maisemakuvaajan ja lintukuvaajan kalusto on tyystin toisistaan poikkeavaa. Lintukuvaaja ei tee 10mm mitään ja maisemakuvaaja ei tee 400mm juuri mitään.

Suosittelen lämpimästi kaikki aloittelevia kuvaajia todellakin menemään sinne kirjastoon ja tutustumaan valokuvauksen harrastamiseen ihan oikeasti.
Netistä saatu valokuvausoppiin kannattaa suhtautua todella kriittisesti.
Netti on pullollaan tietoa, mutta suurin osa siitä on käyttökelvotonta ja harhaan johtavaa. Varsinkin jos ei omaa perusasioiden tietämystä.

Äänestä
  • Tässä ketjussa on ollut juuri hyvää ja erilaista keskustelua valokuvauksesta, mitä yleensä netissä näkee. Ihmiset on esittäny omia näkemyksiään asiasta, eikä kukaan oo tyrkyttäny mitään kenellekään.
    Yleisesti netin kuvausfoorumien keskusteluista on tullu kuva, että valokuvaajat on ittensä liian vakavasti ottavaa tekotaiteellista ja äärettömän kateellista porukkaa. Kuvaaminenhan on kuitenkin helkkarin yksinkertaista hommaa! Paitsi tietenkin hedelmien kuvaaminen...
    Hauskoja kuvaushetkiä kaikille, kuvauskalustoon katsomatta!

    Äänestä

Mulle aikoinaan opetettiin, että 35mm filkalla 50-millinen on se lähtökohta. Kun sitten piti saada massiivisen näköisiä tuotteita kuviin, ne piti ottaa aina alakulmasta, jumalattoman syväterävinä ja tietysti laajakulmalla. Kunnes sitten ihmisen individualismista tuli tärkeää ja kohde piti erottaa ympäristöstään telellä.

Tämän hetken trendi näyttää olevan, että pitäs saada 12 aukkoa kamaa samaan kuvaan. Kuva ei noudatakaan enään fysiikan lakeja mitä tulee tallennus- ja toistovälineisiin, vaan sävyskaalan pitäis jotenkin vastata katsojan subjektiivista kokemusta. HDRI:llä tehdään maalauksellisia surrealistisia kuvia ja kaikki duunaa kilvan samaa.

Joskus olis kiva kuulla myös perusteluita, että miksi niitä kuvia otetaan ja mitä niillä yritetään viestittää...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


e.n kirjoitti:

Kummastuttaa kun suurin osa kuvaajista kertoo pitävänsä kamerassa pääsäntöisesti jotain 20-30mm linssiä kiinni lähes aina, niin sanottuna yleislinssinä. Ite kun ruuvaan tommosen kiinni ja lähden mihin tahansa kuvaushommiin niin tuntuu ihan kädettömältä. Joku 70-300 on kroppilisällä on mun peruslinssi. Onko tää nyt sitte normaalia!? Toki laajakulmaa käytän aina sillon tällöin,
Kertokaahan kokemuksianne "yleislinsseistä".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu