Kysymys, jätin rikosilmoitus/tutkintapyynnön poliisille. Voinko pyytää poliisilta yksityiskohtaisen selvityksen asian etenemisestä?
Eli, koska asia kirjattiin poliisin tietokantaan, koska poliisi laittoi asian syyttäjälle, koska syyttäjä päätti että asiasta suoritetaan esitutkinta jne...
rikosilmoitus/tutkintapyyntö
8
787
Vastaukset
- - ANDYBOI
Joo, kyllähän noi kaikki vastaukset olis, että kyllä... ota juristi, säästyt paljolta...lisätietoja, ks. sp. ota yhteyttä, hoidetaan sun homma kuntoon.
- ANDYBOI
Joo, kyllähän noi kaikki vastaukset olis, että kyllä... ota juristi, säästyt paljolta...lisätietoja, ks. sp. ota yhteyttä, hoidetaan sun homma kuntoon.
- Kaneet
No et sitten voinut siellä paikanpäällä rikosilmoitusta tehdessä tätä kysyä typerys!
- Aikuinen_nainen_47
Tottakai sinulla on oikeus saada kysymäsi tiedot ja saatkin ne ja vieläpä ilman juristiakin;-)
Ole asiallinen, älä hyökkäävä, kun niitä pyydät niin ihan varmasti saat asiallisen ja ystävällisen kohtelun toisin kuin mitä täällä yleensä väitetään. Poliisin työ on asiakaspalvelua siinä kuin moni muukin ja palvelun taso siellä niinkuin muissakin yleisönpalveluun liittyissä ammateissa on oikeutettu toimimaan periaatteella "Niin metsä vastaa kuin sinne huutaa". Meillä vaan nuo käytöstavat on vielä hieman hakusessa.....- Faktaa vain
Ihan pikku vinkkinä sinulle tyttönen, että asiakas on aina oikeassa, jopa silloin kun hän todellisuudessa on väärässä. Palveluammatin ammattilainen työskentelee asiakaspalvelussa aina ystävällisesti myös vittumaiselle asiakkaalle. Nämä sinun mainitsemat periaatteella "Niin metsä vastaa kuin sinne huutaa" asiakaspalvelijat eivät kovin pitkää aikaa ole työssään.
- Aikuinen_nainen_47
Faktaa vain kirjoitti:
Ihan pikku vinkkinä sinulle tyttönen, että asiakas on aina oikeassa, jopa silloin kun hän todellisuudessa on väärässä. Palveluammatin ammattilainen työskentelee asiakaspalvelussa aina ystävällisesti myös vittumaiselle asiakkaalle. Nämä sinun mainitsemat periaatteella "Niin metsä vastaa kuin sinne huutaa" asiakaspalvelijat eivät kovin pitkää aikaa ole työssään.
...siirrypäs 2000-luvulle;))
- Faktaa vain
Aikuinen_nainen_47 kirjoitti:
...siirrypäs 2000-luvulle;))
Siirryppäs sinä tähän päivään. Enää ei eletä -70 lukua, jolloin käskyt ja mielipiteet jaettiin huutamalla jos toinen ei uskonut. Tänään asiakas on sen verran tietoinen omista oikeuksistaan ja siitä mitä hän voi suvaita, että yksikin väärä sana huonolta asiakaspalvelijalta riittää potkuihin. :D
- pihalla...
Aloittaja on kyllä aivan pihalla.
Sen jälkeen, kun rikosilmoitus tai tukintapyyntö on tehty, tutkinnasta ja sen etenemisestä vastaa poliisi, ei pyynnön tekijä.
Rikosilmoituksen tekijällä on tietysti oikeus kannella tutkinnasta tai sen viipymisestä. Poliisi antaa selvityksensä sen jälkeen viranomaiselle, jolle kantelu on tehty, ei rikosilmoituksen tekijälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996134
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983065Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p292873Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3361081Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861049Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774