Koulutusnetin tilastojen paikkansa pitävyys?

Törmäsin koulutusnetin tilastoja selaillessa ( http://www.koulutusnetti.fi/index.php?file=276 ) seuraavanlaiseen termiin:


-merkki tarkoittaa, että kaikki hakijat (hakukelpoiset ja valintakokeeseen osallistuneet), on hyväksytty.      

Noita merkillä merkattuja koulutusohjelmia löytyi todella paljon. Voiko tuo pitää paikkaansa? Onko AMK:n on todellakin niin helppo päästä? Jos lähtöpisteet riittävät siihen , että saa kutsun pääsykokeisiin niin voi saada kokeista vaikka 0-pistettä ja tulla silti valituksi?
3600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Lähes kaikilla aloilla valintakokeesta on saatava tietty vähimmäispistemäärä, jotta valintakoe olisi hyväksytysti suoritettu. Esim. tekniikan ja liikenteen valintakokeesta on saatava vähintään 10 pistettä tai valintakoe on hylätty.

Mutta fakta on myös se, että joillakin pienemmille paikkakunnille ei riitä hakijoita. Jos hakija olisi oikein fiksu ja haluaa oikeasti opiskella, mutta lukion torkkari tms. ei ole niin kauhea hyvä, niin silloin hakisi pienemmälle paikkakunnalle. Monet nuoret vaan haluavat ehdottomasti muuttaa isoon kaupunkiin ja hakevat vain niihin. Lopputuloksena on sitten se, että monet eivät saa sitä opiskelupaikkaa. Eli hakijat eivät jakaudu tasaisesti opiskelupaikkojen välille.

Äänestä
  • Oli noilla isojen paikkakuntien kouluillakin tuota -merkkiä perässä aika yllättävän paljon. Itse hämmästyin erityisesti plussista evtekin kohdalla, jota olen aina pitänyt hyvätasoisena kouluna, jonne tullaan opiskelemaan matkojenkin päästä. Mutta näytti niitä olevan aika paljon muidenkin koulujen insinöörialojen perässä. Ehkä tekniikka ja liikenne ei nyt vain ole niin mediaseksikäs kuin muut alat. Tuleville insinööreille tämä on tietysti aina parempi, kun työpaikat joutuvat kilpailemaan osaajista eikä päinvastoin.

    Äänestä

Viimekeväänä ainakin tekniikan- ja liikenteenalalla oli vissiin harvinaisen haastava pääsykoe, minkä takia moni karsiutui sen takia, ettei "päässyt läpi" pääsykokeesta. Tästä syystä varmaankin moneen suosittuunkin kouluun pääsi melko alhaisilla kokonaispisteillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


opiskelemaanko? kirjoitti:

Törmäsin koulutusnetin tilastoja selaillessa ( http://www.koulutusnetti.fi/index.php?file=276 ) seuraavanlaiseen termiin:


-merkki tarkoittaa, että kaikki hakijat (hakukelpoiset ja valintakokeeseen osallistuneet), on hyväksytty.      

Noita merkillä merkattuja koulutusohjelmia löytyi todella paljon. Voiko tuo pitää paikkaansa? Onko AMK:n on todellakin niin helppo päästä? Jos lähtöpisteet riittävät siihen , että saa kutsun pääsykokeisiin niin voi saada kokeista vaikka 0-pistettä ja tulla silti valituksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu