Kasettiongelma

outo juttu

Digiboxin asentamisen jälkeen ilmaantui tämmönen juttu:Oma-nauhotetut kasetit näkyy hyvin,mutta valmiina ostetut ei ollenkaan??!!

On kokeiltu katsoa myös meidän vanhasta matkatelkkarista,niin kaikki näkyy hyvin.
Meillä on vielä satoja kasetteja tallessa,olisi niitä joskus vielä kiva katsellakkin.
Osaisikohan joku kiltti neuvoa?

1

681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SmithChart

      Mitenkäs teillä on kytkennät? Vaikuttaisi siltä, että ostokasettien macrovision-kopiointisuojaus iskee nyt jostain syystä päälle. Sen ei kuuluisi vaikuttaa mitään, ennenkuin signaalitiellä on AGC-vahvistin, jollainen löytyy yleensä videonauhurista. Eli toisinsanoen jos ostokasetin signaai johdetaan televisioon niin kuvan tulisi näkyä mutta jos se johdetaan toiseen videoon, tulee häiriöitä. Pumppaako kuvan valoisuus sillain vuoronperään pimeästä liian vaaleaan, samalla kun kuva myös kaatuu ja värit sekoilee? Jos se tekee tätä, niin silloin on tästä suojauksesta kyse.

      Boxin läpi pitäisi kyllä Macrovisionin mennä, jos siis on pelkästään boxi, video ja TV ja se video on kytkettynä boxin vcr-scarttiin.

      Vai onko kyse siitä että vanhat omatkaan nauhoitukset eivät enää näy, mutta uudet näkyy? Jos on, niin siinä tapauksessa video on saanut ns. "turpiinsa" eli pudonnut lattialle tms. ja sieltä on nauharadan säädöt muuttuneet radikaalisti. Pitää säätää uudelleen, jonka jälkeen nyt tehdyt nauhoitukset eivät enää toimi, mutta vanhat toimii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      143
      6008
    2. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      156
      3069
    3. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      431
      3037
    4. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2344
    5. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      49
      2229
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      13
      1937
    7. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      71
      1818
    8. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      79
      1563
    9. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1204
    10. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1132
    Aihe