Ikean kaapit huoneen poikki

The Rat

Uutta keittiötä olen suunnitellut, ja Ikean ohjelmalla tuota pyöritellyt. Muutenkin ikea on vahvoilla toistaiseksi, vaikka muita vielä katsellaankin.

Keittiöön joka tapauksessa tulee baaritiskimäinen työtaso noin puolen huoneen poikki, jonka toiselle puolelle tulee ruokailutila. Ikean ohjelmasta en kuitenkaan löytänyt peitelevyä kaappien taustoille (ja vaatisi varmaan hieman normaalia leveämmän työtasonkin). Sattuuko joku tietämään, onko heillä ollenkaan ratkaisua tuollaiseen tilaan? Mitään saareketta tuohon voi olla vaikea laittaa, tuo kun muodostaa suoran kulman seinää vasten tulevan kaapiston kanssa.

Kiitos

5

880

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapanila

      Mä en ole ainakaan Ikean valikoimissa tuollaisiin takaosan peitelevyihin törmännyt. En tosin ole etsinytkään.
      Mutta saathan sä moiset peitteet sitten muualta, jos/kun Ikean kalusteet muuten kiinnostavat. Tulee mieleen vaikka vanerilevy, jonka maalaat tai muuten käsittelet haluamallasi tavalla. Vai haluaisitko siis peitelevyn täsmälleen samalla kuosilla kuin esim. ovet?

      Ja Ikean tasoja tutkittuani tulin ainakin omassa keittiörempassa siihen tulokseen, että taso kannatti hankkia muualta (vaikka siis muuten kalusteet Ikeasta). Meille löytyi mieluinen taso keittiö.netistä. Tällöin pystyy ottamaan normaalia leveämmänkin, jos tarve vaatii. Esim. Bauhausissa on myös aika hyvä valikoima erilaisia tasoja.

      • The Rat

        Ihan täsmälleen samaa kuosia ei toki tarvitse olla, mutta sinne päin nyt kuitenkin. Puuviilua tulee olemaan sivuilta, joten kyseinen puu/viilu voisi olla hyvä ratkaisu tuossa.

        Jäin kuitenkin miettimään. Tuleeko kaappi aivan seinään kiinni, vai onko siinä tilaa jollekin koolaukselle, tms? En nimittäin muista kuollaksenikaan siitä kun itse tuollaista tein... Jos ei aivan seinään asti tule, jää tilaa taustalevylle, eikä tarvita leveämpää työtasoa. jos taas tulee, pitää miettiä tilanne uusiksi.

        Ikeasta kyllä löytyi ihan kiva työtaso, sen puolesta ei muualle tarvinne mennä. No, jos pakko on, niiin on.


    • The Rat

      Ikean peitelevy kuulema sopii myös kaappien taustojen peittämiseen. Minkä näköinen tuosta sitten tulee, on minulle täysi mysteeri... :)

      Kaapit voi kiinnittää kattoon, mutta kiinnikkeet eivät kuulu hintaan, vaan ne on hankittava erikseen. Sitä en vielä tiedä, myykö Ikea noita. Pitää käydä kysymässä...

      Työtaso on 20 milliä leveämpi kuin kaapin runko ovi, peitelevy vain 14 milliä, joten jos taustan vetää tasoihin, tulee etupuolelta vielä 6 milliä ylitystä. Riittänee, koska tuossa kohtaa ei veden kanssa niin paljoa pelata? Sitä en tiedä, näyttääkö tyhmältä jos tulee vähemmän yli reunasta kuin viereisellä seinällä. :)

    • ?=)(/&%¤

      Ihan tarkkaa kuvaa en selostuksestasi saanut, mutta jos ymmärsin oikein, olisi yksi vaihtoehto peittää kaappirunkojen taustat ovilevyillä. Se toimii hyvin, jos ko. rungot ovat keskenään saman levyisiä, jolloin ruokailutilan puolelta näkymä on rauhallinen. Ovet ovat aina pari milliä runkoja kapeampia, joten jos runkojen jako menee eri tahtia kuin ovilevyt, voi se häiritä tarkan silmää. Ovilevyjen väliin samanlainen rako kuin käyttöovissakin on. Kiinnitys rungon läpi kaapin sisältä. Sokkeli kuten kaapiston etupuolellakin.

      • mieltä

        Tottakai taustaankin tulee ovi. eri asia on että laittaako siihen saranat, vai ruuvaako muuten vaan kiinni. Taustalevy kuulostaa kovin kummalliselta ratkaisulta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe