Koira-aita..

vinkkejä

Olisiko kellään hyviä vinkkejä koira-aidan tekoon?
Olisin rakentamassa isoa koira-aitaa, mutta ongelmana on se, etten tiedä miten sen tekisin ja mistä? Sinne pitäisi mahtua n. 5 koiraa.

3

4865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meidän pihalla

      Me ollaan aidattu koko meidän omakotitalon piha (eli lääniä on). Kaikki tarvikkeet haettiin rautakaupasta: 150m korkeaa vihreää puutarhaverkkoa, puu-tolppia ja metallisia tolppien pidikkeitä. Pidikkeet hakattiin maahan noin 2 metrin välein ja verkko vedettiin kireälle tolpasta toiseen (tolppaan kiinni u-nauloilla). Portit rakennettiin itse pihan molempiin päätyihin, käyttäen samaa verkkoa ja lautoja, kunnon hakasilla kiinni. Parissa päivässä kaksin miehen kanssa tehtiin, kustannukset noin 500€. Ja koirat saa onnellisina temmeltää ilman pelkoa, että autojen alle juoksevat. Meidän koirat siis ovat ihan sisäkoiria, eli eivät pihalla asustele, peuhaavat vain.
      (Sori kun en oikein tarkemmin tuota "rakennus-prosessia" osannut selittää..)

      • ..........

        Ei haittaa. kiitos vinkistäsi :)
        tuossa ajattelimmekin perheen kanssa tuota
        samaa puutarha verkkoa, joten emmeköhän tässä
        kevään korvella ala jo koira-aitaa rakentamaan.


      • myös...
        .......... kirjoitti:

        Ei haittaa. kiitos vinkistäsi :)
        tuossa ajattelimmekin perheen kanssa tuota
        samaa puutarha verkkoa, joten emmeköhän tässä
        kevään korvella ala jo koira-aitaa rakentamaan.

        ...jos jakat nähdä vaivaa niin hankippa verkko rautarantala.com (tuovat kotiovelle), puutolpat sahatavarasta ja tolppajalat mistä halvimmalla löytää. Säästyy pitkä sentti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7964
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2254
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2161
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1725
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1237
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1231
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1123
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      841
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      776
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      742
    Aihe