Tekstiviestikohu

vaakakuppi

Jotenkin minusta tuntuu että tuollaisten tekstiviestien uutisointiin ja julkiseen käsittelyyn pitäisi olla molempien osapuolten suostumus, sillä muutenhan ihmisiä voidaan houkutella ansaan. Minä joskus kysyin että voisiko jonkun tietämättä radio-ohjelmaan laittaa suorana puhelinkeskustelua toisen tietämättä ja ainakin ennen se oli väärin.
Ihminen voidaan myös houkutella tunteisiin vetoamalla selittämään asioita joita hän ei sitten pysty kieltämään, ellei paljasta kaikkea henkilökohtaista viestittelyä.
media tekee kyllä itsensä naurunalaiseksi kun on joidenkin henkilökohtaisen viestittelyn perään lähtenyt.
Tuumin mielessäni onko pikkutuhma tekstiviestittely vakavampaa ja suuremman huomion arvoinen kuin kansanedustajan rattijuopumus.
Taitaa vaan olla uutiset vähissä.
Mikäli tekstiviestittäjillä ei ole huollettavia lapsia, niin eihän sillä ole silloin mitään väliä.
Ihmiset eroaa ja solmii suhteita eri tavoin. Ei mikään lehti voi toimia muka moraalin vartijana kertomalla esimerkein kuten joku toimii.
Minun mielestä media toimii väärin julkistamalla kunnioitetun henkilön yksityiselämään liittyviä asioita joihin ei liity minkäänlaista rikosta.
vai onko nyt teemana että heteroista tehdään moraalittomia ja uskottomia.
Median vaikutusta ja tavoitteita pitäisi ennemminkin pohtia kuin jonkun yksityisiä keskusteluita.

8

663

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toteat,

      että "vai onko nyt teemana että heteroista tehdään moraalittomia ja uskottomia."

      Tässäkään tapauksessa ei voida tehdä mitään varmoja päätelmiä henkilön seksuaalisesta suuntautuneisuudesta. Etenkään, kun henkilö on erikoistunut vain lyhytaikaisiin suhteisiin vastakkaisen sukupuolen kanssa ja nekin ovat ennemminkin leikkimistä, kuin vakavasti otettavaa suhdetta.

      Psykologialla olisi sanomista tässä asiassa, mutta luulen harvan ammatti-ihmisen lähtevän retostelemaan asiaa vielä tässä vaiheessa. Analyysien paikka on myöhemmin.

      On todistettu, että "ei heterot" käyttävät naisia peittääkseen suuntautuneisuutensa ja myös naiset ovat kiinnostuneita heistä.

      tässä asiassa ei kukaan muu tiedä täyttä totuutta, kuin ko. henkilö itse.

    • toteat,.......

      että "vai onko nyt teemana että heteroista tehdään moraalittomia ja uskottomia."

      Tässäkään tapauksessa ei voida tehdä mitään varmoja päätelmiä henkilön seksuaalisesta suuntautuneisuudesta. Etenkään, kun henkilö on erikoistunut vain lyhytaikaisiin suhteisiin vastakkaisen sukupuolen kanssa ja nekin ovat ennemminkin leikkimistä, kuin vakavasti otettavaa suhdetta.

      Psykologialla olisi sanomista tässä asiassa, mutta luulen harvan ammatti-ihmisen lähtevän retostelemaan asiaa vielä tässä vaiheessa. Analyysien paikka on myöhemmin.

      On todistettu, että jotkut "ei heterot" käyttävät naisia peittääkseen suuntautuneisuutensa ja myös naiset ovat kiinnostuneita heistä.

      Tässä asiassa ei kukaan muu tiedä täyttä totuutta, kuin ko. henkilö itse. Ihmisten käyttäytymisestä voidaan tehdä kuitenkin arvioita, mutta se vaatii asiantuntemusta psykologiassa ja käyttäytymistieteessä.

      • voittaa aina yksityisyyden

        Tavalla tai toisella !

        ja nyt sillä toisella !

        Miust on hauskaa ko pösilöt hölmöilee ja omat jalat pyssyyt kuivan !


    • järkevämpää

      elää niin, ettei joudu tällaisten ongelmien eteen.

      Miksi jotkut ajautuvat herkemmin näihin juttuihin kuin toiset. Meillä on paljon julkisuudenkin henkilöitä, jotka osaavat hallita elämäänsä sotkeutumatta mihinkään skandaaleihin.

      Jos on leikkiin ryhtynyt, niin pitää se myös kestää.

      • vätystynyt

        Ulkomaalaiset nauraa suomalaiselle medialle. Onpa ulkomaalaisilla keskustelusivuilla ehdotettu piruilumielessä mitaliakin suomalaisille typerän uutisoinnin tähden.
        Ulkomailla nauravat sitä että tanssitytölle lähetetty tekstari on suomen suurin mediatapahtuma.


      • vätystynyt.

        Ulkomaalaiset nauraa suomalaiselle medialle. Onpa ulkomaalaisilla keskustelusivuilla ehdotettu piruilumielessä mitaliakin suomalaisille typerän uutisoinnin tähden.
        Ulkomailla nauravat sitä että tanssitytölle lähetetty tekstari on suomen suurin mediatapahtuma.


      • heillä on parempi

        arvostelukyky alunperinkin, että he valitsevat vähän luotettavampia naisia itselleen, jotta vastaavilta tilanteilta vältyttäisiin?


    • myrsky vesilasissa

      Suomen itsetunto on niin heikko, että täytyy liata vakka oma pesä, kun ei muuten pääse maailman medioihin. Piskuinen suomi on kuin pikku poika, kakki omiin housuihinsa, kun ei kukaan muuten huomannut. Nyt maailman lehdistö vaan nauraa, onko se oikein. Ha Ha.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7961
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2248
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      2149
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1716
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1231
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1230
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1118
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      840
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      768
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      737
    Aihe