Ovatko noin niinkuin vertailukelpoisia toimittajia keskenään vai painiiko toinen eri sarjassa. Kokemuksia erityisesti Teristä kaivataan, miten "laatu" tuotteissa ja asennuksissa yms.?
Teri VS Kannus
18
5092
Vastaukset
- parempi.
Kannustalo on törkeästi ylihinnoiteltu "messuvoittaja". Markkinoilta löytyy paljon fiksumpiakin vaihtoehtoja, esimerkiksi Teri.
- Kohta pystytys
Kannustalo lienee kalliimpi ja hinta tulee statuksesta. Teri-talot taitaa viedä valmiusasteen hieman pidemmälle. Teriltä saa ehdottomasti laadukkaan paketin.
- tericarolina
Ovat eri sarjassa. Kannus kalliimpi ja teri laadukkaampi. Meille tuli carolina teriltä. Tutustukaa talon rakenteisiin ja rungon materiaaleihin. Palvelu teriltä päin on toiminut ja asentajat olivat huippuja. Kannattaa käydä katsomassa kannuksen ja terin vastaavia taloja. Kannus on taatusti hyvä ja laadukas, mutta teri parempi.
- molemmat talot
kun tiedät että "Kannus kalliimpi ja teri laadukkaampi". Vai mihin tuo syvällinen tuntemus perustuu?
- vai ei
Kilpailutin aikoinaan useita paketteja keskenään. Meidän toimituslaajudessa Teri oli Kannusta kalliimpi. Riittävästi kun penkoi, selvisi myös että Teri käyttää virolaista tuulensuojalevyä. Muut esim. Herrala ja Kannus vastaavasti Leijonalevyä.
- Metsä- ja kalamies
vai ei kirjoitti:
Kilpailutin aikoinaan useita paketteja keskenään. Meidän toimituslaajudessa Teri oli Kannusta kalliimpi. Riittävästi kun penkoi, selvisi myös että Teri käyttää virolaista tuulensuojalevyä. Muut esim. Herrala ja Kannus vastaavasti Leijonalevyä.
Oli ihan pakko tsekata tuosta kuistilta pressun alta mitä tuulensuojaa siellä oli Terin toimittamana: 25mm RunkoLeijonaa kissankokoisilla kirjaimilla.
- tericarolina1
molemmat talot kirjoitti:
kun tiedät että "Kannus kalliimpi ja teri laadukkaampi". Vai mihin tuo syvällinen tuntemus perustuu?
Kannus ei lähtenyt riittävästi kilpailemaan. Mainittakoon, että Jetta tuli kakkoseksi, mutta eihän se ollut carolinan näköinen. Muutto pian edessä, kokonaiskustannus ilman tallia 918 €/m2 (neliöt, kokonaispinta-ala).
- on hyvä
Metsä- ja kalamies kirjoitti:
Oli ihan pakko tsekata tuosta kuistilta pressun alta mitä tuulensuojaa siellä oli Terin toimittamana: 25mm RunkoLeijonaa kissankokoisilla kirjaimilla.
ovat sitten vaihtaneet. Meille toimittivat aikoinaan todistuksen virolaisesta tuulensuojalevystä. Hyvä näin. Onhan vuorilautojen alla samaa kamaa kuin pressun alla? ;)
- Metsä- ja kalamies
Finaalissa oli Teri ja Kannus. Terin paketti oli muuten 500-1000 ekkua kalliimpi kuin Kannus, kun laskettiin "rautakaupan alehinnoin" mukaan kaikki pilppeet mitä Kannuksella tulee mukaan, eli pääasiassa sisustuspuutavaraa.
Terissä valmiusaste on viety pidemmälle samalla toimitusasteella, tietyt ratkaisut kuten esim valmiit päätyräystäät & lattiavasoitus 300-350 mm:n välein vakuutti. Paikallisen edustajan (Pirkanmaan) aivan ylivoimainen asiantuntemus rakennusalalta verrattuna muihin myyjiin, vaikka ei se Kannus-edustajakaan mikään ns puhdas myyntimies ollut).
Asentajat hoitivat hommansa 2.5 päivässä kohdalleen, ilman isompia kämmejä. Meillä oli kolme mokaa tehtaan toimesta, joista kahteen reagoitiin kahdessa viikossa eli käytiin korjaamassa paikan päällä. Yksi jäi pysyväksi eli metrin pituisen kantavan seinän asennus "vinoon" parin sentin verran. Ei näkyisi muuten mitenkään, mutta laatoituksen kiilamainen reuna paljastaa ikävästi tuon (leveällä peltilistalla kätkee...)
Periaatteessa se on ihan sama minkä paketin ns paremmista tehtaista (Kannus, Teri, Jetta jne) valitsee, samanlaatuista tavaraa tulee jokseenkin samat määrät. Kannuksella ehkä hieman enemmän sitä valkoista kermalautaa, jonka perusteella rouvasväki sitten valitsee paketin. - Metsä- ja kalamies
Finaalissa oli Teri ja Kannus. Terin paketti oli muuten 500-1000 ekkua kalliimpi kuin Kannus, kun laskettiin "rautakaupan alehinnoin" mukaan kaikki pilppeet mitä Kannuksella tulee mukaan, eli pääasiassa sisustuspuutavaraa.
Terissä valmiusaste on viety pidemmälle samalla toimitusasteella, tietyt ratkaisut kuten esim valmiit päätyräystäät & lattiavasoitus 300-350 mm:n välein vakuutti. Paikallisen edustajan (Pirkanmaan) aivan ylivoimainen asiantuntemus rakennusalalta verrattuna muihin myyjiin, vaikka ei se Kannus-edustajakaan mikään ns puhdas myyntimies ollut). Mitä nyt naapurin Kannus-talon rakenneratkaisuihin vertasin rakennettaessa, ei niitä eroja ollut muussa kuin siinä, kuinka paljon rungossa oli valmiiksi kiinni kamaa ja kuinka paljon sitä oli tontille tuotuna. Jos nyt jotain pitää haukkua Kannus-talosta, niin olisivat voineet niiden kipsilevyjen ruuvit vetää loppuun asti, meinaan tehtaan ruuvaamista alakerran levyistä joka ikisen levyn joka ikinen ruuvi oli 1-2 mm koholla -> pakko ylitasoittaa.
Terissä asentajat hoitivat hommansa 2.5 päivässä kohdalleen, ilman isompia kämmejä. Meillä oli kolme mokaa tehtaan toimesta, joista kahteen reagoitiin kahdessa viikossa eli käytiin korjaamassa paikan päällä. Yksi jäi pysyväksi eli metrin pituisen kantavan seinän asennus "vinoon" parin sentin verran. Ei näkyisi muuten mitenkään, mutta laatoituksen kiilamainen reuna paljastaa ikävästi tuon (leveällä peltilistalla kätkee...)
Periaatteessa se on ihan sama minkä paketin ns paremmista tehtaista (Kannus, Teri, Jetta jne) valitsee, samanlaatuista tavaraa tulee jokseenkin samat määrät. Kannuksella ehkä hieman enemmän sitä valkoista kermalautaa, jonka perusteella rouvasväki sitten valitsee paketin "laadukkaimpana".- lähes sama
: molemmat sanovat käyttävänsä tuulensuojalevynä 25mm Leijonaa. Julkisivupaneleissa sellainen ero että Terillä saa 28x170 ja kannukseslta 23x145. Kannukselta vain tiivin mse-sel-argon ikkunat, Teriltä Pihlan termot.
- vihje
KAnnustalot ovat ainakin meille maksaneet tuntipalkkaisen kirvesmiehen ja maalarin kulut tuollaisista ruuveista aiheutuneista lisätöistä.
- vaativa asiakas
KAnnustalot ovat ainakin meille maksaneet tuntipalkkaisen kirvesmiehen ja maalarin kulut tuollaisista ruuveista aiheutuneista lisätöistä.
- Yöks
Teri ei ollet vertailussa.
syy siihen on se, etten suostuisi asumaan niin rumassa talossa kuin Terin Carolina. Kaikki ne kammottavat tilpehöörit saavat voimaan pahoin.- .........
Vertailussa Kannustalojen Rauhala ja Teritaloilta Carolina. Teri voitti ulkonäössä! (niitä kaikkia tilpehöörejähän ei tarvitse ottaa..!)
- ei enää
Valitettavasti valittiin Kannustalo kaikkine ongelmineen. Jos saisin aloittaa uudestaan niin valitsisin ehdottomasti Teri Talot!
- että mitä
Kerro nyt ihmeessä lisää kun aloitit.
- Ei enää
Minulle nousi Teri-talo Hämeenlinnaan vuosi sitten aika tarkasti. Terin tehtaan toiminta oli hyvää, kaikki toimi luvatusti. Hämeenlinnassa toimivan Teri-taloedustajan toimintaan en ollut tyytyväinen. Oli erittäin erittäin epäluotettava mies. Jos teet valintaa Hämeenlinnan lähellä, älä ota Teri-taloa jos tarvitset rakennuttajapalvelua talokauppiaalta paketin lisäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as593166Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232964- 512862
- 562668
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582548Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482530On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532301Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782188- 452082
- 692078