muurahaisten torjunta

sisällä

eli muutaman kuukauden tässä asunnossa asuneena kevät toi pienet murkut sisälle. Tietääks joku onko olemassa jotain kissaystävällistä muurahaiskarkotetta? on aika mahdotonta estää kissojen kulku koko asunnossa.

3

2338

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Briita

      Eikös se ole kissoille hupia vaan seurata murkkujen kulkemista?

      No - leikki leikkinä. Itse en myrkyttäisi sisäpuolta millään. Me saatiin muurahaiset karkoitettua niin, että tehtiin vahva sekoitus Paitionia (muurahaismyrkkyä) kastelukannuun, ja juoksutettiin sitä vahva vana talon ympäri. Tai siis vain kolmelta sivulta, rivarissa kun asutaan. Keino pitää muurahaiset poissa aina nelisen vuotta kerrallaan, kunnes taas (ehkä) ilmestyvät. Voihan ne muuttaa joskus muuallekin.

      Ensimmäisen kerran kasteltiin myrkkyvedellä sokkelia, mutta liuos oli niin vahvaa että veti sokkelin ruvelle. Maahankastelu ajaa saman asian. Ja jos haluatte suojata ulkona liikkuvien eläinten käpäliä, niin havuja vain kasteluvanan päälle muutamaksi päiväksi.

      Homma kannattaa tehdä vasta roudan sulettua, niin että tämän kevään vielä joudutte kärsimään muurahaisista kotonanne. Eihän ne vaarallisia ole.

    • sinicat

      on myös muurahaisia tullut sisälle nyt kevään koittaessa. En lähtisi myrkkylinjalle. Hyvä konsti pitää muurahaiset yhdessä kohdassa on se että laitat siirappia jollekin matalalle alustalle ja tämä siihen kohtaan mistä muurahaiset asuntoon tulevat. Meillä on sellaisen seinälaatan päällä. Ei mene kauaakaan kun siinä jo kihisee muurahaisia. Osa liimaantuu siihen kiinni ja kuolee, osa lähtee liikkeelle kun nostaa laatan tyhjennystä varten. Kannattaa parin päivän välein pestä laatta ja laittaa tuoretta siirappia siihen. Hyvää on se että muurahaiset ei enää kulje muualla ja ei haittaa vaikka kissa vähän maistelisi siirappia :)

    • Anonyymi

      Joskus kuulin, että kun sokkelin viereen valuttaa nikotiinivettä, niin häviävät. Eli veteen liottaa tupakan tumppeja tai piipputupakkaa ja veden liruuttaa sokkelin viereen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      73
      1172
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1140
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      75
      1007
    4. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      983
    5. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      973
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      900
    7. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      131
      850
    8. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      818
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      805
    10. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      781
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      691
    12. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      671
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      662
    15. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      64
      640
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      637
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      630
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      612
    19. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      609
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    Aihe