Krakova ei kuulu Baltiaan

mutta...

kertokaa silti miten kannattaa mennä Krakovaan ja siellä sitten Auschwitziin?
Nopeus/helppous/edullisuus?

3

690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maanija

      Sieltä löytyy kyselemiisi asioihin vastauksia.

    • vertailua:
    • on helppoa ja nopeaa

      Mikä ihmeen dorka puola-osio? No, ethän sinä siitä kysellyt joten jätän dorkien aivo-puolien kommentit omaan arvottomuuteensa. Eli asiaan.

      Helpoin (ja vähiten verenpainetta nostava tapa) on mennä lentämällä. Kannattaa pitää silmällä halpoja tarjouslentoja.

      Toinen vaihtoehto mitä itse voisin ajatella on mennä omalla autolla. Tällöin kuitenkin Hki-Tallinna väli tulee kalliiksi, bensat maksaa (hinnat nousseet baltiassakin) ja jossain on yövyttäväkin 2 yötä (jos aamulla lähtee laivalla Hesasta ja Krakovaan tähtää). Luultavasti hinta pyörii samoissa luokissa kuin edullisten lentolippujen hinta. No vähän edullisemmaksi voi tulla. Lisäksi ajaminen voi olla rankkaa ja liikennekulttuuri uuvuttavaa, ja etenkin Puolassa on varauduttava siihen että matka etenee hitaammin kuin esim. Suomessa vastaavan pituinen matka.

      Mutta omalla autolla näkee ja kokee enemmän, ja siksi olen suosinut tätä tapaa. Etenkin jos on mahdollista edetä kohti Krakovaa hitaasti ja pysähdellen, varaten aikaa monta päivää. Mutta jos aikaa vain viikko, niin silloin on turha tuhlata aikaa autolla ajamiseen, vaan menee lentokoneella. Tai jos haluaa selvitä helpolla, niin lentokoneella.

      Krakovasta Auschwitziin kannattaa mennä julkisilla, aamuvarhaisella. (Ellei ole omaa autoa, mikä olis paras vaihtoehto). Ja 3 kilsan päässä oleva Birkenau kannattaa myöskin tsekata, vaikka harmillisen moni suomalainen käy vain Auschwitzissä. Ja vaikka normaalisti kävelisikin muutaman kilometrin siirtymät, niin Oswiecimissä liikkumiseen kannattaa käyttää taksia (bussitkin kyllä kulkee näihin keskitysleireihin, mut en tiedä enempää kun en ole käyttänyt), sillä näin säästyvä aika on arvokkaampaa kuin käytetyt rahat. Ja hyvät kengät jalkaan, sellaiset joilla jaksaa kävellä paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      73
      2805
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2694
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1637
    5. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      15
      1568
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1560
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1412
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1267
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1243
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1229
    Aihe