Rakentamisen kopiointikulut?

Branco

Paljon on olleet teidän kivitalo rakennusprojekteissa kopiointikulut. Siis kaikki piirrustukset yms.

7

850

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulkoa mutta

      kertalasku on muutaman kympin riippuen monta sarjaa tilaat.

      Pyydä aina itsellesi suunnitelmat sähköpostilla tai levykkeellä, näin voit myöhemmin teettää lisää helpommin.

      Huomaa että aika pitkälle pärjää myös normaalikoneiden A3 koon kopioilla ainakin työmaakäytössä.

    • jussixx

      ainakin itse maksoimme todellisten kulujen mukaan eli mitä maksoivat kopiolaitoksessa. kuvia hyvä olla yimääräisiä voi antaa eri tahoille. kullä laskua tuli enemmän kun muutamia kymppejä. toiset ottaa aina virallisia kuvia jotka kalliimpia.

    • pari sataa

      ja silti käytin työmaalla tavallisia A3-kopioita.
      Nehän eivät ole mittakaavassa, mutta mitat merkittynä.

      -arkkitehtikuvat
      - maastoon merkintä
      - L-V-I-S
      - työkuvat,
      kyllä niitä kertyi useampi sarja per kohde ja muutoskuvat päälle.

      • rakentaja 07-08

        Tämä on tarkka summa, ei mitään mutua

        400€


    • harkkorak. 2007

      Kopiolaitosten kanssa kannattaa olla hintatietoinen ja kysyä yksikköhinnoiteltu tarjous projektin kuvista. Meillä yksikköhinnat putosivat kahdella puhelinsoitolla viidennekseen. Koko projektin kopiokulut riippuvat printatuista määristä. Meillä meni muutamia satasia.

    • jos ei ole tarkkana

      meillä on maksanut 140€ kopiolaitoksilla teetetyt kuvat, töissä on kopioitu A3sia. Rakennesuunnittelija pisti meiltä kysymättä omakäyttämäänsä kopiolaitokseen. Kolmesta sarjasta rakennepiirroksia tuli lasku 200€, olin pyörtyä. Soitin ja sanoin, ettei me arkkitehtikuvista olla tämmösiä maksettu, tässähän menee 10osa tavallisen työläisen kuukausipalkasta-sanoivat, että revi lasku, tuli uusi 60€. Eli isotkaan lakanat eivät maksa 9€/kpl vaan korkeintaan 1,5€.

    • RORO

      Itse myös tyhmänä maksoin useita satasia turhista kopioista. Arkkitehti piirsi käsin, otti kopioita, käytti saksia ja liimapuikkoa (käsityönä tehty copy paste), lopulta kopiofirmassa skannattiin käsin piirretyt ja moneen kertaan kopioidut kuvat 60 eur/sivu "sähköiseen muotoon".

      Lopulta kyllästyin uskomattomaan touhuun. Hommasin internetistä jonkun ilmaisohjelman, piirsin kuvat koneelle ja tulostin ne omalla 64 euron mustesuihkulla A4-paperille. Niitä itse tulostettuja kuvia olen siitä asti käyttänyt ja kaupungillakaan ei ole ollut mitään sanomista. Mitään sellaista muotovaatimusta ei ole olemassa, että kopiofirmaa tulisi käyttää. Kysyin asiasta erikseen kaupungilta, sanoivat että heille tuodaan kynälläkin piirrettyjä kuvia mikä on ihan ok. Kuvan pitää mahtua yhdelle paperille, mutta mittakaavaa ei ole missään määrätty. 1:100 käy lupakuviin hyvin ja mahtuu A4:lle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7955
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2245
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      2145
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1711
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1230
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1229
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1113
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      839
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      762
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      736
    Aihe