Järkkäri vai ei...

Siirri

Osaatko suositella minulle jotain digikameraa?

Toiveena olisi vähintään kohtuullinen kennokoko,
zoomia vähintään 8x, mielummin enemmän, melko kätevä mukaanotettavuus... mietin kompaktin ja järkkärin välillä. Minulla on vanha Olympuksen digi 8x zoomilla, jonka kuvanlaatu on aika kehno, muuten se on ollut ihan käypänen käytössäni. Kuvaan mieluiten luonnossa liikkuessani, siksi kennokokoa saisi olla reilumminkin. Jonkinverran myös sisällä... mutta oikeastaan kameraan kuuluva salama riittäisi sisätiloissa kuvaamiseeni.

Siis kuvanlaatua, zoomia ja kätevää mukanakannettavuutta... kaksi ekaa ominaisuutta ovat ne tärkeimmät.

Hinta voisi olla max 1000€

8

1277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kertoopi paljon

      Jos haet zoomikerrointa, et hae järkkäriä. Pokkari tai bridgekamera lienee sinulle paras.

      Jos toisaalta haluat isomman kennon, niin järkkäri on pakko-ostos. "Zoomikerrointa" järkkäriin saat taas hommaamalla esim. Tamronin 18-250 putken, kuvanlaatu kärsii, mutta kerrointa on!

    • Zoomiton

      Osta joku pikkunäppärä runko, vaikkapa Olympuksen 400. Siihen yksi kunnollinen _kiinteä_ yleislasi. Olympus tarjoaa tuohon tehtävään 25mm:stä. Ja sitten joku suttu zoomi, niin saat kerrointa näyttää kavereille, vaikkei se kuvaukseen sovikaan.

      Itse ostaisin tuon normaalin lisäksi kittizoomin (koska sen saa halvalla) ja jonkun kohtuullisen kohtuullisen (kiinteän) telen.

    • Kovat on vaatimukset...

      Kunnon järkkäri putkineen vaatii matkalaukun! Miten olisi järkkärin ja pokkarin sijaan KOMPAKTIKAMERA?

      Katsos hakusanalla "Panasonic DMZ-FZ8". Loppurahalla muisikorttia ja hyvä jalusta.

      • Kuvan laadun kannalta tietysti olisi paras vaihtoehto järkkäri ja muutama opiska. Painoa tosin kertyisi jonkin verran.

        Toinen vaihtoehto olisi brigge kamera. Hyvä sellainen olisi Panasonic Lumix FZ50 . Siinä on kaikki manuaali säädöt ja hyvä optiikka. Siinä on 12 kertainen zoom ja siihen on mahdollista liittää irto salama.


      • Nikon D200
        hexi kirjoitti:

        Kuvan laadun kannalta tietysti olisi paras vaihtoehto järkkäri ja muutama opiska. Painoa tosin kertyisi jonkin verran.

        Toinen vaihtoehto olisi brigge kamera. Hyvä sellainen olisi Panasonic Lumix FZ50 . Siinä on kaikki manuaali säädöt ja hyvä optiikka. Siinä on 12 kertainen zoom ja siihen on mahdollista liittää irto salama.

        Juuri mainituista syistä on mainittu FZ50 minullakin kakkoskamerana joka seuraa mukana silloin kun olen muutoin vaan reissussa.

        Kokeilin aiemmin Canon S2 jossa on myös tuo isolukuinen zoomi mutta pidän tätä Panan mallia parempana, enkä vain pikselimäärän vuoksi.

        Pienen kennon kameroissa ei mielestäni ole suurtakaan väliä onko 10 vai 7 miljoonan pikselin kenno. Jos haluaa hyötyä suuresta pikselimäärästä suosittelen järkkäreihin siirtymistä.


    • mitä haluat

      Jos haluat hyvää kuvanlaatua kameralla, jota on kätevä kuljettaa mukana, kannattaa ostaa hyvälaatunen pokkari. Järjestelmäkera on oikea valinta, jos haluat vaikuttaa lopputulokseen ja haluat kuvata eri tyyppisillä objektiiveilla. Järkkärin hyödyntäminen edellyttää valokuvauksen perustietoja. Ei sitä kannata hannkia, jos suljinaika/aukko/herkkyys ei ole hanskassa. Eli turha on ostaa järjestelmäkameraa, jos sillä kuvaa vain P-asennossa.

      Jotenkin jäi sellainen vaikutelma, että hyvä pokkari sopisi käyttöösi parhaiten.

    • ehdottomasti

      Tsekkaa Canonin 400D tuplakitti.

      Peruslinssillä ei tee juuri mitään, mutta se isompi putki on jo varsin jees.

      • Siirri

        Kiitos kaikille näkemyksistä, lisää saa mielellään laittaa!

        Tutkiskelen netistä noita Lumixeja 8-18-50,
        mutta vielä se järkkärikin mielessä on.
        Kennokoko 23.7x15.7mm tai 7.2x5.3mm, ero on huima...
        Toisaalta sitten samassa paketissa zoomi, makro ja salama, ja painoa alle kilo, houkuttelee...

        (käsisäädöt on tullut opeteltua harrastuksen alussa, nykyinen merkki/tekniikkatuntemukseni on vain aika vähäinen...)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      106
      7522
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      106
      5286
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3481
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2554
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1521
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      352
      1520
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      59
      1347
    Aihe