Ostin uudet Fischerin RCS skate sukset. Niiden jäykkyys on stiff ja pituus 182. Painoa hiihtovarusteiden kera minulla on noin 70. Sukset pysyvät kyllä hyvin alla hiihdettäessä ja pysyvät suunnassa, mutta tunne on sellainen, että sukset kulkevat kovassa alustassa koko ajan kiinni eli liekkö ovat liian löysät. Vanhat perinteisen hiihdon 200 cm Karhut ovat huomattavasti jäntevämmät ja ehdottomasti luisto on niillä parempi. Sanokaapas nyt nykysuksien asiantuntijat, että voiko tuollaisen modernin kilpasuksen saada liukkaaksi? Onko kyse vain siitä, että sitä pitää voidella ensin useita kertoja ja pitääkö sillä vain hiihtää satoja kilometrejä ennen kuin luistoa alkaa löytymään vai onko niin, että suksen mahdollinen löysyys on este luistolle? Myyjä kyllä mittasi puristimella jäykkyyden, mutta taisin kertoa myyjälle painoksi 66 varusteet eli voisiko kyse olla muutamasta kilosta liikaa painoa.
Uusien suksien luisto
14
2758
Vastaukset
- aghhhh
Tosin ei sillä nyt niin hirveä merkitys ole. Itsellä on samanlaiset rcs plussat ja ne luisti kyllä heti alusta saakka hyvin melkein voiteetta. Ja toimivat juuri plussa keleillä parhaiten.
Et kertonut mikä oli keli vai onko tunne sama kaikilla keleillä? Suksen pituuskin vaikuttaa ja tekniikka, suksen profiili, painealueet, kuvio jne...eli huippuparin löytö on kuin lottovoitto, ainakin 5 oikein.
Keväällä myydään varastoja pois halvalla ja sieltä voi saada tuurilla huippusukset tai *#@##¤¤.. - välttämättä
Mittas jäykkyyden, mutta mittasiko painealueiden pituudet sekä painealueiden sijainnit?
Joskus täällä joku antanut hyvän neuvon, että osta sukset vain sellaisilta myyjiltä, jotka itse ovat hiihdon harrastajia.
Itse en kyllä suosittele kevään suksia, ellei tosiaan asiantuntemuksen kanssa olla ostoksilla. Kauppiaat haluavat tyhjentää varastot, valikoimat ovat useammin kehnot sinun kannaltasi, mutta sukset kyllä takuulla löytyy, mutta ikävä kyllä yleensä #%¤¤2&%_?
Itse kävin kanssa lapselle ostamassa uusia perinteisensuksia. Sopivat combit löysi ja kivenkovaa sanoi perinteiset olevan, että melkein jo uskoin. Tarkistin vielä netistä, kun halavalla ois saanut ja combithan ne. Tällaista asiantuntemusta puristusmittareiden kera piip.sportissa
Esim. nettimyynnistäkin saa takuulla hyvää asiantuntemusta vrt. moneen urheiluliikkeeseen. häijjää urheilutarvik, carilainen, kallesport ym.
Sen verran suksistasi, että kyllä varmaan useamman voitelun/hionnan jälkeen varmaan voi vielä liukautta saada, mutta kyllä se suksi jo luonteensa on näyttänyt. Suksi voi olla jäykkyydeltään ok, mutta profiili painealueet voivat esim. olla sellaiset, että niitä ei saa luistamaan minkään painoinen henkilö.
Itsellä on yhet liukkaat skate fisukat, ja yhet skatecut fisukat joista ei ole kun saunapuiksi, eikä itseasiassa siihenkään :)...
Jos oikeasti hyvät sukset haluat, niin huuhtikuussa alkaa ennakkotilaukset ensi talven suksista. Sieltä löytisi tehtaalta varta vasten sulle valitut sukset. Kaupan hyllylle päätyy ikävä kyllä paljon näitä b-kappaleita..- tehtaalla
tiedetään mitkä sukset ovat varta vasten minulle? Siis millä kriteereillä ne siellä valitaan?
- taustatietoja
tehtaalla kirjoitti:
tiedetään mitkä sukset ovat varta vasten minulle? Siis millä kriteereillä ne siellä valitaan?
Tilatessa annetaan omat "hiihtostrategiset mitat"
Lisäksi mihin kelille/alustalle suksi.
Kuntoilijalle tosin helpompaa, kun tilaa kompromissin, eli yleiskelin suksen.
Vähänkään jos enemmän innostunut, niin sitten kahdet parit riittää. Vesikelille oma suksi. Ja sitten esim medium/ kovanalustan sukseksi toinen.
- mad-1
...kyllä tuurin kauppaa näistä kevät tarjouksista löytää se tosi hyvä.
Mä kun oon vähä vähemmän luistellu ennen. Vasta ny pari-kolme talvee enemmän niin ei oo ollu oikein kokemuksia paljo noista luistelusuksista eikä oo osannu verrata. No tos muutama talvi sitten ostin ekat fisukat (kylläki SCS) eli ei ny ihan se paras versio. Ei ollu kuitenkaa mikää lopputalven tarjous ja myyjä semmonen että luottoo on kyllä valintataitoihin... oon muutamat sukset samalta kaverilta kaupitellu ja joskus se ei oo myyny suksia kun ei oo löytäny mielestään sopivaa paria. Ja hiihtää itte aika paljo. ...No se fisukka on ollu JOLLAKI kelillä ihan hyvä, mutta mutta... useimmiten ei kovin hyvä. No ny täs tänä talvena yksistä tarjouksista ajattelin ostaa semmoset halvat sorakelin sukset, mutta myyjä siinä pyöritteli muutaman parin ennenkuin se alkoi mittailla yhtä paria tarkemmin. Ja sano hetken päästä että ny taisi löytyä tosi hyvä pari....no se on ollu kyllä paree ku se fisukka ihan joka kelillä eikä ollu hinnalla pilattu.
Mutta tuosta luistosta kysymys oli niin mä ihan muistasin että fisukka pitäs kyllä olla aika liukas heti ilman kummempia uunituksia jne. Saatan toki olla vääräski.
Viime talvena ostin taas Jämin putken Kesportista semmoset pertsa Madshusit joita oli vuokrailtu siihen putkeen semmosille joilla ei omia ollu mukana ja pakko päästä hiihtään. Oli uunitetut ja pohjusteltu ja voideltu hyvin ja hyvillä voiteilla... niin kyllä oli heti valmiiksi liukkaat sukset... eli paremmat kuin uudet. - jts-1
minkälainen on tuo kovan alustan tunne??jukertaako..häviääkö luisto siirryttäessä kovalle alustalle..meneekö koko pohjalla vai onko kanttia liikaa mukana sillo saattaa tulla ongelmia koska ominaisuus vaatii koko pohjalla liukumista..ylämäet on sitte eri asia!..tuskin ovat löysät sitä kyllä epäilen!
ja jos ne on carbonlitet niin on tekniikkaa vaativa suksi..ja se on muutenkin vaikea hiihettävä!
fisukan edelliset mallit oli paljon hiihettävämpiä kuin nuo hiilikuitupyssyt!älä nyt vielä luovuta..muutama sata kun tulee ja suksen vaatiman tekniikan omaksuminen..eiköhän ala pelittää!- carbonlitet
Plussat viimevuoden "alennuskorista" Suuntavakaus aivan huippua, ei todellakaan ongelmia liun kanssa. Kovalla/ jäisellä alustalla aivan loistavat. Pehmeällä ei liu mihinkään. Ylämäkeen todella raskaat luisteltavat kelillä, kuin kelillä.
Tässä yhen kuntoilijan kokemukset omasta parista.
Aika ristiriitaiset tuntemukst. Toisaalta ihan surkeat mulle, mutta älyttömän vakaat ja kovalla toimivat. Ei mikään yleiskelin suksi tosiaankaan.
Kerran hiottu, mutta ei hirveästi parempi. - jts-1
carbonlitet kirjoitti:
Plussat viimevuoden "alennuskorista" Suuntavakaus aivan huippua, ei todellakaan ongelmia liun kanssa. Kovalla/ jäisellä alustalla aivan loistavat. Pehmeällä ei liu mihinkään. Ylämäkeen todella raskaat luisteltavat kelillä, kuin kelillä.
Tässä yhen kuntoilijan kokemukset omasta parista.
Aika ristiriitaiset tuntemukst. Toisaalta ihan surkeat mulle, mutta älyttömän vakaat ja kovalla toimivat. Ei mikään yleiskelin suksi tosiaankaan.
Kerran hiottu, mutta ei hirveästi parempi.tossahan tuli juttua..ja tyypillinen just tuo ylämäkihiihto..se vaatii kovan tekniikan ja sillo se menee kuin juna!
ja varsinkin jos vielä loikka on käytettävissä!
jos ns.TAVALLINEN kuntoilija käyttää carbonl.suksea niin valitettavasti on todettava että on tehny vika valinnan se on täysin tarkotettu kilpahiihäjälle ja KILPAHIIHTOON!vaatii voimakkaan hiihtotavan!sen huomaa just jos menee hiljaa esim.ylämäkeen ja vielä vajavaisella tekniikalla..tuntemus on että ei tule mitään koko hommasta..tää on vaa karu totuus!
esim.fisserin s-sarjan skatecutilla saattaa päästä paljon parempaan tulokseen kaikilla osa-alueilla!
sulla on kovan alustan fisukat..tällä kertaa! - Plus
Eli sukset ovat Lite Plussat ja olen enemmän aloittelija luisteluhiihdossa. Kokeilin kuitenkin ensin Peltosen Zenithejä ja ero näissä on kuitenkin se, että nämä kulkevat suoraan ja ne Zenithit karkasivat alta eli kyllä nämä enemmän hiihdettäviltä tuntuvat. Tunne on vain se, että luisto ei ole - ainakaan vielä - kovin hyvä verrattuna vanhoihin Karhuihini. Jos nämä eivät nyt aivan jurise alla, niin melkein kuitenkin. Juuri laitoin voidetta, sulatin, siklasin ja karhun kielellä vielä ylimääräiset otin pois. Lopuksi vielä harjalla pyyhkäisin, eli kyllä niiden nyt pitäisi voitelun suhteen olla iskussa. Huomenna olen viisaampi ja pistän kommenttia.
- vielä lisäinfoa
Plus kirjoitti:
Eli sukset ovat Lite Plussat ja olen enemmän aloittelija luisteluhiihdossa. Kokeilin kuitenkin ensin Peltosen Zenithejä ja ero näissä on kuitenkin se, että nämä kulkevat suoraan ja ne Zenithit karkasivat alta eli kyllä nämä enemmän hiihdettäviltä tuntuvat. Tunne on vain se, että luisto ei ole - ainakaan vielä - kovin hyvä verrattuna vanhoihin Karhuihini. Jos nämä eivät nyt aivan jurise alla, niin melkein kuitenkin. Juuri laitoin voidetta, sulatin, siklasin ja karhun kielellä vielä ylimääräiset otin pois. Lopuksi vielä harjalla pyyhkäisin, eli kyllä niiden nyt pitäisi voitelun suhteen olla iskussa. Huomenna olen viisaampi ja pistän kommenttia.
Ja tuosta takapainealueen alkamiskohdasta. Kun seison suksien päällä tasaisella alustalla paino molempien suksien päällä, niin paperi kiilaa kiinni juuri kantapään takaosan kohdalla. Pitääkö näin ollakin vai pitäisikö tiukan paikan alkaa vasta takempana?
- jts-1
vielä lisäinfoa kirjoitti:
Ja tuosta takapainealueen alkamiskohdasta. Kun seison suksien päällä tasaisella alustalla paino molempien suksien päällä, niin paperi kiilaa kiinni juuri kantapään takaosan kohdalla. Pitääkö näin ollakin vai pitäisikö tiukan paikan alkaa vasta takempana?
eli paino tasasesti molemmilla suksilla..painealueen pitää alkaa.10 cm kannan takaa..ja pituudeltaan noin 12-13 cm!ja paino yhdelle sukselle se ei saa kovinkaan paljoa muuttua suuntaan tai toiseen! etu-alue taas steen kiinnitykohasta n.30.35 cm alkukohta ja alueen pituutena n,12-18 sm..nää on vaa ohjearvoja..mitä lähempänä toi etupainealue on siteen kärkeä..alkaa olla epävakautta suksessa!
ja alueitten selvät kovat painepiikit jolloin liuska ei mene juohevasti läpi..se tuo myös määtätynlaisia ongelmia eri keleillä!
tää on vaikee selostaa näin..kun oltas nenätysten ois helppo juttu!
esim.tossa mun maddessa on pitkät ja piikittömät painealueet..on lumilekeillä lyömättömät..ja luistaa hangosta-rovaniemelle!!hheemh.. - vinkeistä
jts-1 kirjoitti:
eli paino tasasesti molemmilla suksilla..painealueen pitää alkaa.10 cm kannan takaa..ja pituudeltaan noin 12-13 cm!ja paino yhdelle sukselle se ei saa kovinkaan paljoa muuttua suuntaan tai toiseen! etu-alue taas steen kiinnitykohasta n.30.35 cm alkukohta ja alueen pituutena n,12-18 sm..nää on vaa ohjearvoja..mitä lähempänä toi etupainealue on siteen kärkeä..alkaa olla epävakautta suksessa!
ja alueitten selvät kovat painepiikit jolloin liuska ei mene juohevasti läpi..se tuo myös määtätynlaisia ongelmia eri keleillä!
tää on vaikee selostaa näin..kun oltas nenätysten ois helppo juttu!
esim.tossa mun maddessa on pitkät ja piikittömät painealueet..on lumilekeillä lyömättömät..ja luistaa hangosta-rovaniemelle!!hheemh..Jep. Alkaa amatöörikin ymmärtämään vähän näitä asioita - ainakin teoriassa. Vähän alkaa tuntumaan, että suksen tärkein ominaisuus on sen oikea muoto. Noissa vanhoissa suksissa on juuri noita ominaisuuksia, mitä kuvasit; kantapään takana on ilmaa ainakin 10cm ja muutenkin sukset ovat sellaiset jäntevät ja niiden luisto on loistava. Pitää ryhtyä selvittelemään, mistä löytyisi jäntevät parit ensi talven lumille.
- vielä.
vinkeistä kirjoitti:
Jep. Alkaa amatöörikin ymmärtämään vähän näitä asioita - ainakin teoriassa. Vähän alkaa tuntumaan, että suksen tärkein ominaisuus on sen oikea muoto. Noissa vanhoissa suksissa on juuri noita ominaisuuksia, mitä kuvasit; kantapään takana on ilmaa ainakin 10cm ja muutenkin sukset ovat sellaiset jäntevät ja niiden luisto on loistava. Pitää ryhtyä selvittelemään, mistä löytyisi jäntevät parit ensi talven lumille.
Niin, ymmärsitkö ton painealueen oikein? Kyseessä ei ole toi perinteinen paperilapputesti, milloin suksen päällä seistessä paperi ottaa kiinni eikä liiku vapaasti.
Painealueita on hyvä tutkia puristusmittarin avulla. Siinä tukiskellaan kohtia, jossa on "painepiikit". Ei kohtia jossa sukset ovat vain vastakkain niin, ettei paperi liiku. - hyvi luistaa?
jts-1 kirjoitti:
eli paino tasasesti molemmilla suksilla..painealueen pitää alkaa.10 cm kannan takaa..ja pituudeltaan noin 12-13 cm!ja paino yhdelle sukselle se ei saa kovinkaan paljoa muuttua suuntaan tai toiseen! etu-alue taas steen kiinnitykohasta n.30.35 cm alkukohta ja alueen pituutena n,12-18 sm..nää on vaa ohjearvoja..mitä lähempänä toi etupainealue on siteen kärkeä..alkaa olla epävakautta suksessa!
ja alueitten selvät kovat painepiikit jolloin liuska ei mene juohevasti läpi..se tuo myös määtätynlaisia ongelmia eri keleillä!
tää on vaikee selostaa näin..kun oltas nenätysten ois helppo juttu!
esim.tossa mun maddessa on pitkät ja piikittömät painealueet..on lumilekeillä lyömättömät..ja luistaa hangosta-rovaniemelle!!hheemh..Onko nää piikittömät maddet nää terrasonicit vai hypersonic R:t?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6507955Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662245Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2312145- 1451711
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511230Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251229Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991113Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65839Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.58762Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7736