Nykyarkkitehtuuri

käytännöllisyyttä

Uusia ok-taloja tutkiessa tuntuu siltä, että "arkkitehdit" suunnittelevat ne sisustuslehtien juttuja varten. Isot tilat ja paljon huoneita, kuitenkin säilytystilat keittiöössä olemattomat. On hienot takat, ei kuitenkaan tilaa takkapuille. Tai tilat kaikuisia, näyttää hienolta kuvissa, mutta tosielämässä ei voi olla siinä kaikuvassa melussa.

4

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen..

      Kyllähän arkkitehti suunnittelee talon yleensä perheen toiveiden mukaan. Toinen tykkää isosta tupakeittiöstä, toiselle riittää pienempi. Mitäs niistä kiistelemään?

    • ierikka

      kumpa keittiön suunnettilijat tietäisivät ettei
      50cm kaappiin ole mikroja.mikron runkomitta voi olla alle 50,mutta kun ne tarvitsevat n.10cm tyhjää tilaa lauhdeilmalle.99% ilma-aukot vasemmalla sivulla,ainoa vaihtoehto on ylös puhaltava malli,mutta mistä?

      • niitäkin

        Kyllä myöskin 50cm mikroja löytyy (Kuppersbuschilta).
        Voit tutustua heidän valikoimaan täällä:

        Inter Nes Oy
        Sturenkatu 43 - 45
        00550 Helsinki

        09-622 2260


    • looman

      Just niinkuin kirjoitit! "arkkitehdit" haluavat vain nimen näkyville ja rahat pois ihmisiltä. Usein on niin että naapuruston luomat paineet aiheuttavat tälläistä rakentamista, kenellä on kuvauksellisin koti ja ketä sen on suunnitellut. Usein nämä ihmiset jotka näitä taloja tilaavat ei todellakaan tule ajatelleeksi että niissä on suorastaan järkyttävää asua ja olla. Menkääpä katsomaan vaikka Espoon asuntomessualueen taloja. Ei tiennyt monikaan asukas ennen muuttoa näihin taloihin, kuinka vaikeaa on kun ei pysty edes kahvia keittää ilman meikkiä ja aina on luettava kauppalehteä vaikkei siitä mitään ymmärtäisikään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7939
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3140
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      387
      2221
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1770
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      148
      1607
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1441
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1239
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1228
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1152
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1122
    Aihe