Lemmikkien hautauspavelusta

Lue tämä!!

Hei,

Valitettavasti joudun kirjoittamaan tänne palstalle ikävästä asiasta, mutta silti kuitenkin tärkeästä sellaisesta.

Oletteko koskaan miettineet mitä edesmenneille lemmikeillenne todella oikeasti tapahtuu?

-> Jos esim. eläinlääkärillä olette joutuneet lopettamaan rakkaan lemmikkinne ja jättämään sen sinne, koska olette päättäneet, että haluatte haudata lemmikkinne eläintenhautausmaalle, ja hautauspalveluyritys eläinlääkäriaseman kautta hoitaa sen.
Luotatte heihin ja maksatte siitä usein suurenkin summan.

Mutta, mikä on totuus, mitä oikeasti tapahtuukaan?
Minne lemmikit loppujen lopuksi päätyvät?

Itse mietin tätä erityisesti pari vuotta sitten kun rakas koirani kuoli ja käytimme tätä hautauspalvelua ja sen jälkeen olemme voineet käydä sen haudalla.

Erityisesti viime aikoina olen kuitenkin kuullut järkyttäviä kokemuksia, joissa lemmikkejä ei ole ollenkaan oikeasti haudattu vaan hävitetty muilla keinoin.

Eli hautausmaalla haudat olisivatkin "valehautoja", laitettu kyltit vain päälle, että tässä lepää "Jeppe", "Nappi" jne. mutta haudat ovat luotu vain umpeen eikä laitettu mitään sisään.

Lemmikin omistajat/asiakkaat ovat hyväuskoisina luottaneet, että totta kai he hoitavat asian ja hautaavat lemmikkimme.
Siitähän me heille myös maksamme.

En tiedä tarkkaan miten homma käytännössä toimii, mutta jos he eivät sitä pysty tai viitsi tekemään, heidän pitäisi kertoa se, lopettaa toimintansa,
eikä rahastaa lemmikin omistajia ja huijata hautauksesta.
Se on tosiaan väärin.

Usein lemmikin menetettyä surun murtamana ei vaan jaksa viedä tällaista asiaa eteenpäin, niinpä minä haluan tehdä sen heidän puolestaan, en voi olla välittämättä siitä.

Tuli niin paha mieli kun sain kuulla tällaisesta ja mietin mitähän minunkin koiralle oikeasti silloin tapahtui…

Mitä mieltä itse olette asiasta? Onko teillä omakohtaisia kokemuksia?

10

1758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • usko...

      jos yritys kerran vaivautuu kaivamaan kuopan ja peittämään sen, sekä muistolaatan laittamaan, niin mikseivät saman tien todellakin laittaisi myös kuollutta lemmikkiä kyseiseen kuoppaan. Hölmöläisten hommaahan se olisi tyhjää hautaa kaivaa ja täyttää...

    • Aiv

      Toiset hävityskeinot olisi lihamyllyyn ja kompostiin ? .

    • Scarlet.

      Kaipa tuo voisi olla ihan mahdollista, jos eläinten ruumita käytettäisiin vaikka johonkin kokeisiin ja tuotetesteihin. Kyllä sellaista varmaan tehdään, mutta kyllä luulisin, että sillon kysyttäisiin lupa omistajalta.
      Mistä nämä sinun kuulemasi kokemusten kokijat tietävät, että lemmikkiään ei olekaan haudattu.. Ovatko he menneet kaivamaan haudan auki vai..?

    • kokemusta...

      oman koiran jättämisestä eläinlääkärille lopettamisen jälkeen, toistaiseksi olen joutunut lopetuttamaan vain yhden koiran ja sen halusin haudata itse.
      Mutta olen käynyt tutustumassa opiskeluaikana Helsingin pieneläinklinikkaan ja nähnyt kuinka lopetettuja koiria heitettiin jätelavalle... Sitä en sitten tiedä, minne ne sieltä joutuvat, kaataopaikalle varmaan.
      En kyllä koskaan jättäisi omaan lemmikkiäni muiden haudattavaksi, vaan haluan suorittaa sen itse.

    • kirjoittaja

      Ajatelkaa mikä määrä menehtyneitä lemmikeitä on, miten niitä kerääntyy talviaikaan, jolloin ne pakastettaisiin ja sitten kevään tullessa haudattaisiin. Kukin omiin hautoihinsa..

      En minä usko että ruumiita missään testeissä käytetään, mutta tuon "vaivan"/hautauksen sijaan ne viskattaisiin vain kaatopaikalle jonnekin.

      Tuttuni lemmikki menehtyi viime kuussa, he käyttivät hautauspalvelua ja halusivat olla mukana paikanpäällä hautauksessa.

      He näkivät lemmikkinsä hautauksen, ja taas sen kun vieressä olevilla haudoilla hautauspalveluyrityksen työntekijät peittivät vain tyhjät kuopat ja laittoivat sitten kyltin päälle, että tässä muka lepää "Otto - Kani" ..

      Kannattaa miettiä tarkkaan käyttääkö hautauspalvelua vai hautaako rakkaan lemmikkinsä itse.

      • Aiv

        Ainakin osa lemmikeistä pakastetaan lääkikseen harjoittelu kappaleiksi, siskoni aikanaan lääkiksessä ollessaan kertoi kuin kuolleita eläimiä paloiteltiin tutkittiin.Kaatopaikoille ei viskellä miten vaan koirat lienee biologista jätettä.Saathan asiasta tiedon kaupunkisi ympäristövirastosta.Jkl on oma lemmikki hautausmaa.


      • !!!!!!!!!!!!!

        Vaikuttaa tosi oudolta, kakkapuheita, sanon minä.

        Kurkkasivatko kuoppaan, ettei siellä ollut ne eläimen tuhkat kuopan pohjalla.

        Itse olen joutunut lupumaan neljästä koirastani, ja kaikki ovat tuhkattuna tulleet kotiin.


      • lie roskia
        !!!!!!!!!!!!! kirjoitti:

        Vaikuttaa tosi oudolta, kakkapuheita, sanon minä.

        Kurkkasivatko kuoppaan, ettei siellä ollut ne eläimen tuhkat kuopan pohjalla.

        Itse olen joutunut lupumaan neljästä koirastani, ja kaikki ovat tuhkattuna tulleet kotiin.

        polttaneet ja laittaneet uurnaan. Avot, hyvä tili heille.


      • Kiysha
        lie roskia kirjoitti:

        polttaneet ja laittaneet uurnaan. Avot, hyvä tili heille.

        Lopetimme eläinlääkärillä edellisen koiraamme kun alkoi näyttää siltä, ettei se enää jaksa elää. Otimme yhteyttä paikkakunnan pieneläinhautuumaan hoitajaan. Hän oli matkassa koko ajan kun peitimme koiramme haudan.

        Koiramme piti lopettaa talvella, mutta jo kesällä oli valmiiksi kaivettu maan alle "tila", jossa oli monta hautaa vierekkäin. Kattokin oli. Eli kyseessä oli eräänlainen rakennus valmiiksi kaivettujen hautojen päällä. Sinne sitten hautasimme koiramme. Kesän tullessa tämä hökötys otettiin pois ja sama ilmeisesti toistuu joka talvi. Ymmärtäähän tämän, sillä routamaahan on aika vaikea hautaa kaivaa...

        En edes tiedä onko lemmikin tuhkaaminen mahdollista täällä Lapissa. Muutenkin rakkaan lemmikin tuhkaaminen tuntuu vieraalta ajatukselta.


      • tiinamuori
        Kiysha kirjoitti:

        Lopetimme eläinlääkärillä edellisen koiraamme kun alkoi näyttää siltä, ettei se enää jaksa elää. Otimme yhteyttä paikkakunnan pieneläinhautuumaan hoitajaan. Hän oli matkassa koko ajan kun peitimme koiramme haudan.

        Koiramme piti lopettaa talvella, mutta jo kesällä oli valmiiksi kaivettu maan alle "tila", jossa oli monta hautaa vierekkäin. Kattokin oli. Eli kyseessä oli eräänlainen rakennus valmiiksi kaivettujen hautojen päällä. Sinne sitten hautasimme koiramme. Kesän tullessa tämä hökötys otettiin pois ja sama ilmeisesti toistuu joka talvi. Ymmärtäähän tämän, sillä routamaahan on aika vaikea hautaa kaivaa...

        En edes tiedä onko lemmikin tuhkaaminen mahdollista täällä Lapissa. Muutenkin rakkaan lemmikin tuhkaaminen tuntuu vieraalta ajatukselta.

        tuhkausfirma; sekä eläinten että ihmisten. Itse vain jäin lähinnä sitä miettimään, että miksi jonkun mielestä tuhkaaminen olisi erilainen tapa "haudata" kuin maahan hitaasti mätänemään jättäminen? Ihan samahan on, mitä tapahtuu kuolleelle kudokselle. Emmehän me säälittele edes elävältä syömiämme vihanneksia! Miksi sitten säälittelemme jo valmiiksi kuollutta lihaa? Siksikö, että aktiivinen mätänemisen edistäminen (=tuhkaaminen) on jonkun mielestä melkein sama kuin ruumiin murhaaminen...

        Vaan tuhkaamisesta toiseen hautaamistapaan, ja tämän ketjun alunperäiseen keskustelunaiheeseen. Ensinnäkin: jos ja kun oma lemmikki on NIIN tärkeä itselle, niin miksi ihmeessä yleensäkään antaa sen hautaan saattaminen jollekin muulle ihmiselle tai jopa firmalle toimeksi? Kaipa me kaikki eläimiä rakastavat ja kotonamme pitävät jaksamme huolehtia lemmikeistämme myös sen viimeisen päivän. Tai siis muotoilen toisin: sen verran PITÄÄ JOKAISEN JAKSAA.

        Toisaalta: jos ei kuitenkaan ole halunnut itse huolehtia oman Vuffensa hautaan saattamisesta, miksi sitten kantaa huolta ja epäillä, jotta mitähän mätänevää lihaa siinä kyseisessä Vuffelle nimetyssä maakuopassa makaakaan?

        So What Mitä? Emme kai me ihmisläheistemmekään haudoilla maaksi ja mullaksi maatuvia raatoja palvo, vaan kyseisen ihmisen tai muun eläimen hyvää ja lämmintä muistoa. Ja tätä muistoa voi vaalia ihan missä vaan, ihan riippumatta siitä, missä sijaitsevat mahdolliset vielä toistaiseksi maatumattomat rippeet kyseisen olennon kropasta.

        Halusin sanoa siis, jotta ei yhdenkään elävän fyysinen olemus ole sen kummempaa kuin korkeintaan kaffekupillinen alkuaineita. Strutsin munakin on isompi, ja hedelmöitymätön kananmuna ihan yhtä paljon.

        Ihan sama on, mihin taivaankappaleen tuuliin, sadepilveen tai maan poveen se loppuviimein kaffekupillinen multaa on haudattu. Joko siistissä tukevasssa tammiarkussa (karmeata luonnonvarojen tuhlausta tämä muuten), tai sitten vaikkapa minkinruuaksi jauhettuna hyötyjätteenä, hienoitten frouvien turkkien raaka-aineena.

        Kirjoittivat skitsonimimerkkini "Puhdasta kultaako?" vai "Puhdasta multaa!".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7955
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2245
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      2145
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1711
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1230
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1229
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      1113
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      839
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      762
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      736
    Aihe