Antibioottiripuli

???

Kissalle määrättiin nestemäistä antibioottia ruiskeena kaksi kertaa päivässä Amovet vet
Kuuri alkoi keskiviikkona ärsyttää vatsaa. Huomenna kysyn eläinlääkäriltä. Kuurin kesto 14 pv
ihottumaan. Kuinka kissanne ovat antibiootteihin reakoineet?

3

1065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chissu

      Minun kissoilla on myös ollut ongelmia antibiootin kanssa, mutta kun merkkiä on vaihdettu, ongelmat ovat hävinneet. Lääkäri sanoi, että kaikki merkit eivät käy kaikille kissoille. Se on aina tapauksesta kiinni, mikä merkki käy kenellekin. Suosittelen kuitenkin, ettet missään nimessä ota nestemäistä lääkettä enää vastaan, sillä kissa ottaa helpommin vastaan pillerin (koska se ei ole pahanmakuinen). Synulox merkki ei käynyt kenellekään kissoistamme, kun taas esimerkiksi amoxival kävi hyvin. Synulox on ilmeisesti parempi antibiootti, jos kissa ei vain ripuloi tai oksenna vaahtona sitä ulos niinkuin meillä kävi. Toivottavasti oikea merkki löytyy :)

      • ...

        tulisi aina antaa antibioottikuurin yhteydessä. Kissoille on omat valmisteet.

        Antibioottia annetaan tietysti sen mukaan, mikä pöpö kissaa vaivaa..Synulox on helpommin ärsyttävää, mutta ei sitä auta amoksivaliin vaihtaa, jos se ei ole oikea lääke.

        Synulox kannattaa antaa ruuan päälle, jottei tulisi pahoinvointia niin helposti.


    • Piikille vietiin

      Annapa kisulle Tehobactia tai Attapektia ohjeiden mukaan. Se kuuluu asiaan että antibiootti löysyttää. Tai koettele esim. kermaviiliä. Kissani oli myös kuurilla. Vetelyys jatkui kuurinkin jälkeen. Pomo vietiin piikille 26.3. Ikävä on kissaa. Ripuloi lähes 4 kk. Monet kuurit syötiin lääkkeitä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      86
      5269
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      78
      4704
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2997
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      86
      2933
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2494
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      61
      2039
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      24
      1901
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      114
      1439
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1318
    Aihe